Vėlyvas nėštumas – rizikingas, tačiau turi ir savų privalumų

@ Shutterstock

Vis dažniau susilaukti vaikų planuojama vyresniame amžiuje. Norą atidėti šeimos pagausėjimą lemia mokslo, karjeros siekiai, kiti socialiniai veiksniai, tačiau toks delsimas taip pat sukelia nemažai rizikos.
 
„A Klinikos“ akušerė-ginekologė Halina Indrelienė pasakoja, su kokiais iššūkiais susiduriama planuojant motinystę vyresniame amžiuje bei, visgi, kokie viso to privalumai.
 
„Kalbant apie vyresnio amžiaus ir jaunesnių mamų skirtumus, pastarosios turi kur kas mažiau sveikatos problemų. Taip pat jauname amžiuje yra lengviau pastoti, rečiau įvyksta savaiminiai persileidimai bei mažesnė rizika, kad vaisiui grės chromosominės ligos.
 
Vyresnės moterys dažniau turi sveikatos problemų, kaip hipertenzija – padidėjęs kraujospūdis, cukrinis diabetas ar nutukimas. Taip pat joms dažniau nustatomos ginekologinės ligos, kurios gali daryti įtaką nėštumui bei gimdymui. Be to, vyresniame amžiuje žymiai sunkiau pastoti, dažniau įvyksta persileidimai, taip pat su amžiumi didėja chromosominių ligų bei vaisiaus sklaidos trūkumų tikimybė“, – teigia gydytoja.
 
Tinkamiausias amžius pastoti
 
Ginekologė įvardina, jog tinkamiausias amžius intervalas moteriai susilaukti vaiko yra 20-30 metų, tačiau atsižvelgiant į šiandienos šeimos planavimo tendencijas, dažnai įvardijama riba ir iki 35 metų.

 
„Šio amžiaus moterys sveikiausios, joms nėštumo eiga yra lengviausia, taip pat maža tikimybė, jog gimdymas gali tapti komplikuotas. Visgi, svarbu pridurti, kad kiekviena moteris skirtinga ir jos sveikatos būklė bei biologinis laikrodis taip pat gali skirtis, pavyzdžiui, vienos keturiasdešimtmetės sveikata gali būti kur kas geresnė už dvidešimtmetės. Taigi, būtent dėl to absoliučiai konkretaus amžiaus nėra, tačiau atsižvelgiant į statistiką, 20-30 metų intervalas arba iki 35 metų yra optimaliausias metas nėštumui ir gimdymui“, – sako gydytoja Halina Indrelienė.
 
Kuo moteris vyresnė, tuo labiau didėja rizika, kad vaikas gali turėti Dauno sindromą ir kitas chromosomines anomalijas. 25 metų amžiaus moterims kūdikis su Dauno sindromu gimsta 1 iš 1000, tačiau toms, kurioms yra 45 metai, kūdikis su Dauno sindromu gimsta 1 iš 30. Dėl šios priežasties visoms moterims nuo 35 metų rekomenduojama atlikti genetinius tyrimus, kurie nustato vaisiaus susirgimo riziką dažniausiomis chromosominėms ligoms.
 
Vėlyvos motinystės privalumai
 
Nors dažniausiai kalbant apie nėštumą vyresniame amžiuje įvardijamos galimos rizikos ir iššūkiai, vėlesnis šeimos pagausėjimas neretai suteikia ir savų privalumų. Daugybė mokslinių tyrimų rodo, jog nors vyresnėms moterims kūdikio išnešiojimas ir gimdymas sunkesnis, jų vaikų sveikatos būklė geresnė, nei jaunų moterų kūdikių.
 
Specialistės teigimu, nustatyta, jog vyresnių moterų vaikų intelekto koeficientas yra aukštesnis. Taip pat šios mamos labiau vertina motinystę, būna kantresnės, turi geresnes sąlygas vaiko lavinimui bei dėl geresnės materialinės būklės paprastai daugiau skiria laiko vaiko priežiūrai bei jo ugdymui.
 
„Tiesa, moterys planuoja nėštumą vis vyresniame amžiuje, vidutinis gimdyvių amžius anksčiau būdavo 24-26 metai, dabar jis yra apie 28 metus. Pirmo kūdikio taip pat susilaukiama vis vėliau, kadangi pradžioj bandoma pabaigti mokslus, įsitvirtinti karjeroje ir tik tada imamas planuoti nėštumas. Be abejo, yra ir labai jaunų mamų, tačiau statistiko rodo, kad ne tik Lietuvoje, tačiau ir visoje Europoje gimdyvių amžius didėja“, – teigia akušerė-ginekologė Halina Indrelienė.

» Rašyti komentarą