Vaikai, gimę po Cezario pjūvio

Vis dažniau pasitaiko, kad moterys gimdo Cezario pjūvio pagalba. Vienos šį būdą renkasi dėl medicininių priežasčių, kitos – dėl baimės jausmo, trečios turi dar kitokių motyvų. Pshichologai teigia, kad po Cezario pjūvio gimę vaikai yra kitokie, nei tie, kurie buvo gimdomi natūraliai. Pabandykime išsiaiškinti, kodėl taip yra ir kuo jie skiriasi.

Psichologų nuomonė

Vaikai, gimę po Cezario pjūvio, neišgyvena gimdymo streso. Dėl šios priežasties tokių vaikų adaptacija prie naujų gyvenimo sąlygų vyksta kur kas lėčiau, o jie patys būna pasyvesni ir labiau užsidarę savyje. 9 mėnesius, būdamas motinos įsčiose, mažylis jaučiasi saugiai ir komfortabiliai. Kuomet prasideda gimdymas, toji saugi ir taip puikiai pažįstama mamytės gimda staiga ima spausti ir stumti vaikutį iš jo jaukios buveinės. Anot psichologų, tuo metu vaikas jaučia tam tikrą skausmą ir baimę. Jam paliekamas vienintelis kelias – kovoti ir ieškoti kelio į laisvę. Vaikai, gimę po Cezario pjūvio, visų šių sunkumų neišgyvena, todėl jie būna draugiški ir taikūs, tačiau neturi prigimtinės “kovotojo dvasios” ir gyvenime susidūrę su sunkiomis situacijomis lengviau pasiduoda.

Gimdymo procesas ir jo pasekmės

Mažylis, kuris gimė natūraliu būdu, keliaudamas per gimdymo takus gauna daugybę informacijos apie pasaulį, kuriame jam teks gyventi. Visa ramybė, kurioje jis išbuvo 9 mėnesius, staiga buvo sutrikdyta ir jam tenka pradėti kovoti pačiam už save: ieškoti kelio iš susitraukinėjančios gimdos ir įdėti nemažai pastangų, kad tuo keliu pavyktų kuo sklandžiau prasibrauti.

Cezario būdu gimę vaikučiai šios pirmosios stresinės patirties negauna. Jie nekovoja patys už save, nes visą sunkų darbą už juos padaro medikai, o tai gali labai stipriai atsispindėti tolimesniame vaiko gyvenime. Žinoma, ne visi po Cezario pjūvio gimę vaikučiai būna pasyvūs ir nesugeba susidoroti su sunkumais. O jei taip ir nutiko, ateityje mažylis vistiek gali būti “tikras kovotojas”, nebijantis gyvenimo iššūkių ir sugebantis pastovėti už save, jei tik tėveliai jam padės.


Mažylio, gimusio po Cezario pjūvio, auklėjimas

Tie, kurie augina mažylius, gimusius po Cezario pjūvio, gali pastebėti, kad vaikas stengiasi išvengti bet kokių sunkumų ir aplamai nėra linkęs siekti tikslų. Jis meta darbus, jei kas nors nepasiseka iš pirmo karto, jis nerodo iniciatyvos, o jei pradeda ką nors naujo, pasiekęs pirmuosius rezultatus nebeišsikelia sau naujų siekių ir t.t. Šiuo atveju tėveliams būtina nuo mažų dienų ugdyti vaiko valią.

Kuo ankstyvesniame amžiuje įpratinsi mažylį turėti savų pareigų ir atsisakyti impulsyvių bei neracionalių įgeidžių, tuo mažiau problemų turėsi ateityje ir tuo pačiu padėsi savo vaikui. Svarbiausias veiksnys, padedantis ugdyti valią – tai pastovi dienotvarkė. Ji moko vaiką tvarkos, organizuotumo ir drausmės. Nepamiršk, kad bet kurį sąmoningai atliktą veiksmą visų pirma įtakoja noras jį atlikti. Bet kuriam žmogui sunku “perlipti per save” ir prisiversti daryti tai, ko visai nesinori, o kad tie norai atsirastų, reikia sukurti tam tikrą atmosferą. Mažiesiems sužadinti norus gali padėti labai paprasti dalykai: muzika, žaislai ir žaidimai su tėveliais.

Kai tik vaikas išmoksta savarankiškai vaikščioti, įprastai prasideda draudimų ir jo veiksmų kontroliavimo etapas. Būtent šiuo laikotarpiu kiekviena mamytė turėtų išmokti pirmą ir labai svarbią pamoką: draudimai slopina vaiko poreikių ir norų (pabandyti ką nors pasiekti, kur nors užsiropšti ar paliesti) įgyvendinimą, taigi tie norai su laiku nuslopsta. Leisk vaikui pajusti, kaip gera kažko norėti ir to siekti.

Kai kurie tėvai taip bijo, kad vaikui bus sunku ar nepavyks kažko padaryti savarankiškai, kad kiekviename žingsnyje yra pasiruošę ištiesti savo pagalbos ranką. Tegul bando, tegul stengiasi! Na ir kas, kad apsirengimui reikės 10 minučių daugiau laiko! Juk valia atsiranda tik stengiantis įveikti fizinius ir emocinius sunkumus. Nepraleisk akimirkos, kai vaikas ištars “aš pats”. Padėk mažyliui, užsimink, kaip lengviau ir greičiau jis galėtų įveikti prisiimtą iššūkį. Neslopink jo iniciatyvos, o pagirk, nes tai skatins įdėti dar daugiau pastangų. Nuo žodžių “aš pats” prasideda vaiko savarankiškumas.

Kad valia sėkmingai vystytųsi, būtina sukurti veiklos įvairovę, kuri skatintų siekti vis naujų tikslų. Tai gali būti piešimas, lipdymas iš plastilino, konstravimas, namų tvarkymas ir t.t. O ypatingai naudingi kolektyviniai žaidimai, kurių metu yra nustatomos tam tikros taisyklės, kurių visi privalo laikytis.

Anksti išugdyta valia labai padės vaikui mokykloje, juk tam, kad pasiektų gerų rezultatų, jam prireiks kantrybės, ryžto ir daugybės pastangų. Sistemingas mokymas nebus efektyvus, jei vaikas nesugebės savęs kontroliuoti ir “prisiversti” atlikti jam paskirtas užduotis. Tokiu atveju mokykla vaikui gali tapti tikru pragaru, juk daryti tai, kas tau visiškai neįdomu ir tik todėl, kad kažkas taip liepė –  didžiausia kančia. Todėl užsiimti valios stiprinimu reikia gerokai anksčiau, nei vaikas pradeda lankyti mokyklą. Namuose ar kieme žaiskite žaidimus, kurių metu mažylis turės atlikti kokias nors užduotis. Kiekvieną kartą paaiškink, kodėl šią užduotį reikia atlikti ir padėk suprasti, kaip tai padaryti. Suvokdamas, kad tai, ką daro, yra prasminga, vaikas imsis užduoties su didesniu malonumu. Pavyzdžiui, kambario tvarkymas: paaiškink savo mažyliui, kad kelis kartus per savaitę kambaryje reikia nuvalyti dulkes, nes jos kenkia tiek jo, tiek žaisliukų sveikatai, o jis juk privalo pasirūpinti gera savo žaislų savijauta. Kai tik ateis metas valyti dulkes, primink vaikui, kad tai jo darbelis. Iš pradžių vaikas gali nenorėti to daryti, nes žaisti su kaladėlėmis kur kas įdomiau, tačiau laikui bėgant jis įpras ir atliks šią užduotį net ir tuomet, kai to visai nesinorės, nes jis sąmoningai suvoks, kad tai yra viena  iš privalomų pareigų.
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Mama
2018-01-12 22:37
Didesnes esamones nesu skaiciusi, nesamoniu nesamonė. As nesupranru tu psichologu kvailu aiskinimu, o dar jais tiki kas?
as
2014-03-18 16:09
gerai, kad tas cezaris yra, bet pati savo noru po juo nesigulciau, tos mamos kurios ne is reikalo po ujuo gulasi, tikrai neviskas galvese pas jas matomai:.
just
2014-01-06 12:18
Ir aš "gimdysiu" Cezario pjūvio dėka. Natūraliai gimdyti man per daug baisu, kai prisiskaičiau, kokios pasekmės būna po natūralaus gimdymo.
Geriau tegu būna vaikas pasyvus ar dar koks kitoks (kaip čia rašoma, bet žinau, kad čia totalias nesąmones parašė), bet svarbiausia, kad būtų sveikas, t. y. jokios fizinės negalios nekankintų.
jjj
2013-01-29 17:00
tikrai straipsnis nesamoningas ir vienoj patraipoj rasoma,kad oi bus pasyvus ir toks, o jau kitam sakinyje,kad gali ir nebuti, sau priestarauja.mano lialiukas cezarius ir visai nepasybvus,labai smalsus ir stengiasi viska daryti pats.[azistu jau suaugusiu ir naturaliai gimusiu, kurie meta pradetus darbus ir ju nepabaigia,cia manau, tikrai ne gimimo pasekme,o tiesiog charakteris ir auklejimo budas nuleme.
as
2013-01-15 17:08
pilna nesamone nes skaityt ziauru