Trejų metukų krizė - išbandymas vaikui ir jo tėveliams

Bet kokia krizė – tai vidinis prieštaravimas tarp „aš noriu“ ir „aš galiu“. Paprasčiau tariant, vaiko troškimai neatitinka realių jo galimybių (tai – vidinis konfliktas), kita vertus, mažylis nuolat susiduria su tėvų rūpesčiu ir globa (išoronis konfliktas). Galų gale, vaikutis iš visų jėgų ima priešintis tėveliams ir stengiasi sprendimus priimti pats.


Psichologai išskiria daugybę vaiko „3 metukų amžiaus krizės požymių“. Kokie jie?

 • Savo valios rodymas. Paprasčiau tariant, mažylis viską nori daryti pats, net jeigu kažko ir nesugeba (ir su tuo tenka susidurti visiems tėveliams be išimties).
 • Negatyvizmas ir užsispyrimas – vaikas prieštarauja ne tik tėvams, bet ir savo paties norams. Jis atsisako elgtis taip, kaip prašomas, ne todėl, kad to nenori, o todėl, kad jo kažkas to paprašė.
 • Maištas ir protestas – tai atsakas į tėvelių norą viską spręsti ir kontroliuoti („Nešauk!“, „Nelaužyk!“, „Sėsk prie stalo!“ ir pan.). Adringa vaiko energija turi kaip nors išsilieti (jam reikia veiklos), nes priešingu atveju negatyvios emocijos (pyktis ir isterikos) neišvengiamos.
 • „Nuvertinimo“ simptomas – pakinta vaiko santykis su mėgstamais žaisliukus (jis gali juos mėtyti, laužyti) ir su žmonėmis (mažylis gali trinktelėti arba negražiais žodžiais išvadinti mamą).
 • Despotizmas – vaikutis mokosi valdyti aplinkinį pasaulį, stengiasi priversti tėvelius elgtis taip, kaip nori pats. Trumpai tariant, manipuliuoja visais ir visur, išbando savo galimybių ribas.


Kaip elgtis tėveliams?

 • Formuluok prašymus ne kaip paliepimą („Eik valgyti“), o kaip klausimą („Tu valgysi?“, „Valgysi dabar ar vėliau?“, „Valgysi grikius ar ryžius?“), nepriklausomai nuo to, kokio atsakymo tikiesi.
 • Elkis su mažyliu kaip su sau lygiu. Prieš imdama jo žaisliukus, atsiklausk, nepamiršk padėkoti, jeigu vaikutis tau ką nors padėjo ar padarė paslaugą. Taip ne tik išvengsi negatyvumo, tačiau ir parodysi gerą asmeninį pavyzdį, kuriuo jis galės sekti.
 • Pakreipk sūnelio arba dukrytės energiją taikia linkme, pasiūlyk negatyvių poelgių aleternatyvų, o ne tik drausk. Žaidimai padeda užglaistyti nesutarimus krizės metu.
 • Kartais nusileisk, suteik mažyliui daugiau teisių, leisk jam klysti ir nesikišk į vaikų reikalus, jeigu niekas to neprašo. Savaime suprantama, vaiko ir aplinkinių žmonių sveikata ir saugumu rūpintis būtina – čia negali būti jokių išimčių.
 • Jeigu vaikutis ėmė priešintis tavo prašymams ir pasiūlymams iš principo, tiesiog keletą minučių palauk. Jam reikia šiek tiek laiko, kad galėtų pats priimti sprendimą.
 • Jeigu tavo pastangos nueina niekais ir vaikas vis dėlto pradeda kelti scenas ir isterikuoti, tą laikotarpį kantriai išlauk, ir tik tada aiškink, kaip elgtis ir kodėl bus teisinga. Vis dėlto naivu tikėtis, kad mažylis tave supras taip, kaip tu to tikiesi, net jeigu manai, kad vienas kitą jau puikiai pažįstate. Labai tikėtina, kad prie to paties pokalbio kitomis aplinkybėmis teks grįžti dar ne kartą ir ne du.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Viktorija
2013-03-09 21:19
Pas mus dabar ši krizė...košmaras...
Lina
2012-08-11 14:52
Tikriausiai mūsų mažajam jau krizė, nors dar tik 2,7 mėn.
Viktorija
2012-08-10 21:32
Baisu. Kažkuo primena paauglystę
Ingrida
2012-08-08 07:08
bus dar tų krizių. Ne tik trejų metukų, bet ir kitokių
Agnė
2012-08-07 12:34
mūsų šitas "žiaugsmas" dar tik laukia