Niekas negali tiksliai pasakyti, kada atsiranda gebėjimas kontroliuoti šlapinimąsi, nes tai priklauso nuo daugybės individualių dalykų. Tačiau faktas vienas – kai paaugęs vaikas vis dar šlapinasi nevalingai – tai jau problema.
Paprastai šlapinimasis į lovą naktimis ar šlapinimasis dienos metu iki 3 metų vaikui yra ganėtinai normalus reiškinys. Šlapinimasis, arba kitaip enurezė, būna naktinė ir dieninė. Naktinė enurezė pasitaiko 10-20% penkerių metų vaikų, 5-7% dešimties metų vaikų ir 2-3% dvylikos – keturiolikos metų vaikų. Daugiau nei pusei iš šių vaikų pasireiškia ir dieninis šlapimo nelaikymas.
Nevalingas šlapinimas gali būti pirminis ir antrinis. Pirminis reiškia, kad vaikas nelaiko šlapimo nuo gimimo, o antrinis pasireiškia tik po kurio laiko, kai vaikas jau būna išmokęs šlapintis tualete.
Šlapimo nelaikymą įtakoja:
- nesubrendęs pabudimo mechanizmas;
- sutrikęs šlapimo susidarymą kontroliuojančio hormono gaminimosi ritmas;
- maža šlapimo pūslė;
- nenuslopinti pūslės raumens susitraukimai;
- paveldimumas;
- psichinės sveikatos sutrikimai.
Kaip padėti vaikui?
- Visų pirma – nekaltinkite ir nebauskite vaiko. Jei gydytojas nenustato šlapimo organų apsigimimo ar nervų sistemos sutrikimo, dažniausiai šlapimo nelaikymo priežastis – vėluojantis šlapinimosi funkcijos brendimas, o ne pats vaikas.
- Stenkitės suteikti vaikui kuo daugiau teigiamų emocijų ir venkite didelės fizinės ir psichinės įtampos, ypatingai antroje dienos pusėje.
- Neduokite vaikui daug gerti prieš miegą;
- Jei įtariate, kad kalta maža šlapimo pūslė, gali pažadinti vaiką kelis kartus per naktį, kad jis galėtų atlikti viską tualete;
2012-04-20 13:33