"Sekmadieninio" tėčio privalumai ir trūkumai

Šiuolaikiniame pasaulyje nieko per daug nebestebina tas faktas, kad kai kurios mamytės nusprendžia vaiką auginti pačios. Priežasčių gali būti įvairiausių – išblėsę jausmai, nuoskaudos, nepateisinti lūkesčiai, apgavystės ir panašiai. Net jeigu aplinkybės klostosi ne taip, kaip nori, net jeigu tenka skirtis su savo antrąja puse, tai dar nereiškia, kad turi atimti galimybę bendrauti vaikui su savo tėveliu. Kartais tenka paminti savo išdidumą ir ieškoti kompromisų dėl mažylio laimės ir gerovės. Tikriausiai ir tu pati nebūsi laiminga, jeigu mamtysi, kad tavo atžalėlei trūksta šilumos ir švelnumo. Tai gali suteikti „sekmadieninis“ tėtis.

Vaiko bendravimas su tavo buvusia antrąja puse turi savų privalumų ir trūkumų. Apie tai šį kartą ir pakalbėkime.

Pirmiausiai nukenčia vaikai

Tėveliai gal kada nors vienas kitą beprotiškai mylėjo, kėlė vienas kitam pavydo scenas, ir jų gyvenimas kažkuo priminė meksikietišką serialą. Deja, neretai nutinka taip, kad jausmai praeina, gyvenimas kartu tampa tiesiog nepakenčiamas ir nebemielas, pora nusprendžia skirtis, o nukenčia... Taip, atspėjai. Jų mažylis.

Juk dėl tėvų dėmesio stokos ir abejingumo vaikai gali kentėti visą savo gyvenimą. Taip mažieji piliečiai išauga į savimi nepasitikinčius, kompleksuotus ir nestabilius žmones, kartais netgi linkusius į agresiją, despotizmą, nusikalstamą veiklą ir asocialų gyvenimą.

Vaikai kaip kempinė sugeria pačią įvairiausią informaciją – tiek teigiamą, tiek neigiamą (o pastarosios, kad ir kaip bebūtų gaila, mūsų laikais yra daug daugiau). Pagalvok, kas geriausia tavo mažyliui. Tai, žinoma, nereiškia, kad tu ir tavo sutuoktinis turite kentėti ir toliau vaidinti šeimą, jeigu abu žinote, kad jos nebėra. Tiesiog kartais tenka paminti savo ambicijas ir ieškoti visiems jums priimtinos išeities.

Skyrybos – ne priežastis visiškai nutraukti ryšius

Labai dažnai nutinka taip, kad tėveliai išsiskiria ir vaikas lieka su mama. Jo bendravimas su tėvu visiškai nutrūksta, o mama širdyje dėl to tik džiūgauja.

Tačiau ar vaikas kaltas dėl to, kad mama ir tėtis nebenori būti kartu ir nusprendė pasukti skirtingais keliais? Juk tokios permainos daro didelę įtaką jo psichikai, ir visai nesvarbu, kiek metų tavo sūneliui arba dukrytei.

Nereikia manyti, kad vaikas jau didelis ir viską supras pats. Net jeigu ir supras – ar neužgausi jo jausmų?

Kaip išlikti tėčiu po skyrybų?

Iš pradžių gali pasirodyti, kad tai padaryti yra praktiškai neįmanoma, tačiau iš tiesų viskas yra kiek kitaip. Ko reikia? Visų pirma – kad tėtis dalyvautų mažylio gyvenime.


Nėra teisinga „būti tėveliu“ tik vieną kartą per savaitę, o visą kitą laiką net neprisiminti apie savo vaiką.

Deja, tokie vaiko ir tėčio tarpusavio santykiai neretai paklibina vaiko ir mamos santykius, nes tėtis, pasirodantis kartą per savaitę, kaip koks gerasis burtininkas apipila savo atžalą žaislais ir dovanėlėmis, o mama visomis dienomis turi pačių įvairiausių ir neįdomiausių reikalų (pavyzdžiui, eina į tėvelių susirinkimus, gamina valgį, nuolat ką nors draudžia ir panašiai). Kitaip tariant, vaikui galų gale gali pasirodyti, kad tėtis yra geras, nes susitikimas su juo virsta tikra švente, o mama yra bloga, nes nieko neleidžia, daug burba, pyksta, verčia mokytis ir t. t.

Kaip turi elgtis tėtis?

Praleisti bent vieną svarbų vaiko gyvenime įvykį yra didelė klaida, už kurią daugelis mažylių gali pykti kone visą savo gyvenimą. Juk džiaugsmą dėl mokykloje vykstančio koncerto gali užtemdyti tai, kad jame nedalyvaus vienas iš svarbiausių žiūrovų, kuris nepamatys, kiek daug pasiekė jo vaikas.

Tėtis turėtų visada prisiminti, kad jis yra didelis autoritetas savo atžalai, ypač jeigu tai – berniukas. Labai svarbu juo ir likti, net jeigu santykiai su žmona nutrūko.

Jeigu tėtis pasirodo retai, jeigu jo nėra šalia svarbiausiomis gyvenimo akimirkomis, tai daro neigiamą poveikį vaiko psichikai. Be to, tėtis praranda atžalos meilę, verčia vaiką jaustis nereikalingu, pamirštu. Štai kodėl reikėtų bent jau dažniau paskambinti ir pasidomėti, kaip sekasi mažyliui, kuo jis domisi, kuo gyvena, kas vyksta mokykloje ir asmeniniame gyvenime.

Ką naudinga gali nuveikti tėtis?

Jis gali perimti dalį tavo su auklėjimu susijusių pareigų, pavyzdžiui: rytais nuvežti sūnelį arba dukrytę į mokyklą, paimti iš pamokų arba po treniruočių. Praverstų ir pagalba ruošiant namų darbus. Vienas iš įdomesnių variantų – vakarinės pasakos telefonu. Jeigu ir tu, ir tavo buvęs vyras turite įsivedę internetą, galimi ir vaizdo pokalbiai (vaikas galės bendrauti su tėčiu ir jį matyti, jausti jo palaikymą ir buvimą šalia).

Vaikai mėgsta dalintis įspūdžiais, kaip jie su tėvais praleido savaitgalį. Jeigu užkirsi atžalai kelią bendrauti su tėčiu, ji greičiausiai tokiu atveju ką nors numyks, nes neturės kuo pasigirti, ką papasakoti. Nereikia nė aiškinti, kaip tai pakerta vaiko pasitikėjimą savimi ir psichiką.

Kiti variantai

Jeigu tėtis neturi galimybės kasdien matytis su vaiku, galima susitikimus organizuoti bent kartą per savaitę. Tačiau yra vienas „bet“: susitikimai turi būti stabilūs ir reguliarūs. Jokių išsisukinėjimų, atidėliojimų, skubių darbų ir panašiai. Vaikas turi žinoti, kad tikrai susitiks su tėveliu, būti įsitikinęs, kad duoto žodžio laikosi abu jo tėvai. Kitaip tariant, kad jūsų žodis yra nelaužomas, kad juo galima tikėti.

Informuotumas

Labai svarbus gero tėvelio kriterijus yra informuotumas. Kitaip tariant, jeigu tavo buvęs sutuoktinis žino, kas vyksta jo sūnelio arba dukrytės gyvenime. Juk jeigu tėtis nuolat susiskambina su savo atžala, leidžia su ja laiką, tai jau reiškia, kad jis bent šiek tiek gaudosi toje situacijoje, kurioje konkrečiu metu yra jūsų mažylis. Tačiau svarbu ne tik kartu leisti laiką, bet ir kalbėtis, klausyti ir girdėti, palaikyti ir padrąsinti – visa tai vaikui labai reikalinga. Jeigu nedrausi jiems bendrauti, būk tikra, kad vaikas bus tau labai dėkingas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
nesvarbu
2012-12-17 20:09
Na manau kad tecio ir reikia vaiku auklejimo
bet vaiko santykiai gali buti ir blogi
na kaip pasakus kokus patarimus zinau
to Zivile
2012-10-03 01:51
O vaikas nenukencia? tetis yra pirmiausia TETIS - jis turi nesti atsakomybe uz savo vaika. Todel skyrybos ir yra tragedija.
dovile
2012-06-04 20:19
pritariu zivilei,manau kad nukencia naujai kuriama seima.
Zivile
2012-05-29 01:00
O p-er toki artima tecio ir vaiko bendravima negyvenant kartu nenukencia naujai kuriama tecio ar mamos seima??