Pažinimas uostant, ragaujant ir liečiant

Suaugusiam žmogui uostymas, lytėjimas ir ragavimas – įprastas, antraeilis dalykas, tačiau kūdikio gyvenime visi šie dalykai užima bene svarbiausią vaidmenį, nes jo klausa ir rega kol kas nėra pakankamai išsivysčiusi. Todėl nieko keisto, kad pamatęs naują daiktą, mažylis instinktyviai bando jį paliesti ir netgi paragauti.

Kol mažylio regėjimas pakankamai sustiprės, kad jis galėtų atskirti daiktus, pagrindiniu informacijos šaltiniu taps ragavimas ir lytėjimas. Deja, kol kas kūdikis uosle stipriai pasikliauti negali, mat jis nemoka koordinuoti savo veiksmų: jam sunku atskirti, kas yra tas uostymas, todėl bandydamas kažką pauostyti jis neretai tiesiog išpučia orą pro nosį, o ne jį įtraukia. Tačiau tuo metu, kai nesistengia susikoncentruoti į tam tikrą daiktą, jis lygiai taip kaip ir suaugusieji jaučia aplink tvyrančius aromatus ir į juos reaguoja.

Įdomu tai, kad ankstyvoje vaikystėje užuosti kvapai ilgam įsitringa atmintyje, todėl vėliau, užuodus tą patį kvapą, neretai užplūsta prisiminimai (tiesa, ne visuomet aiškūs). Lygiai tas pats nutinka ir su kitais pojūčiais. Tikriausiai pastebėjai, kad kartais girdima daina sukelia keistus pojūčius, nors niekaip negali prisiminti, ką jinai tau primena.


Bene didžiausias dėmesys šiame periode turėtų būti skiriamas lytėjimui. Mažieji instinktyviai bando paliesti viską, kas jiems pasitaiko po ranka. Iš pradžių, kol jų rankytės nėra pakankamai tvirtos, jie tik nevalingai prisiliečia prie įvairių objektų, tačiau vėliau, kai pirštukai įgunda judėti, mažyliai su mielu noru bando ištirti aplink juos esančius daiktus. Kai kurie tėveliai nerimauja, kad jų kūdikis per dažnai baksonajasi ir trankosi kumštukais. Tai tikrai nėra ankstyvos agresijos požymis, tiesiog vaikas išbando visas lytėjimo galimybes.

Liesdamas įvairius daiktus, jis savaime bando jų paragauti. Ragavimas kūdikiui padeda lengviau susidaryti bendrą vaizdą. Paragauti mažylis bando viską, kas tik įmanoma, todėl jei šalimais nėra pašalinių daiktų, į burnytę jis kišasi tiesiog savo rankutes. Ragavimas taip pat labai susijęs su maitinimusi. Įpratęs žįsti motinos pieną, kuris ne tik leidžia pasisotinti, bet ir labai ramina, kūdikis instinktyviai viską bando dėti į burną. Žinodama, kad mažylis viską išragaus, turėtum pasirūpinti vaiko saugumu: namuose neturi būti smulkių daiktų, kuriuos vaikas gali netyčia praryti ir užspringti.  

Vėliau, kai kūdikio klausa ir rega pakankamai išsivystys, lytėjimas, ragavimas ir uoslė vistiek vaidins svarbų vaidmenį. Tik vaikui gerokai paaugus, jis sugebės racionaliai įvertinti daiktą pagal išvaizdą, todėl nebebus būtinybės viską paliesti ir paragauti.

» Rašyti komentarą