Pačios keisčiausios žmonių baimės (II dalis)

Pateikiame dešimt pačių keisčiausių žmogiškųjų fobijų. Daugelis iš jų tau pasirodys juokingos – nors, žmonėms, kenčiantiems nuo šių fobijų, taip neatrodo.

Efebifobija – jaunimo baimė

Pagyvenę žmonės labai mėgsta smerkti jaunimą ir kozeruoti tuo, kad jie tai jaunystėje buvo geresni, daugiau dirbo, prasmingiau gyveno ir t.t. Nors, taip sakydami, jie retai kada nuoširdžiai jaučia neapykantą jaunimui. Ko nepasakytum apie efebirofobus – žmones, išgyvenančius iracionalų „baimės ir (arba) neapykantos“ jausmą paauglių ir jaunimo atžvilgiu.  

Terminas buvo pasiūlytas 1994 metais tokia formuluote („baimė ir neapykanta“ - fear and loathing) ir dabar aktyviai naudojamas sociologijos ir psichologijos srityje.

Efebirofobą gąsdina tas faktas, kad paauglys pagal savo amžių gali būti stipresnis, energingesnis, agresyvesnis ir todėl nurungs jį visose srityse. Šiuo atveju veikia tiek socialinė, tiek ir psichologinė baimė. Ji gali išsivystyti tuo atveju, jeigu, pavyzdžiui, žmogus yra tapęs jaunuolių kompanijos agresijos auka ar liudininku.

Neofobija – baimė viso ko naujo

Žmonė, kurie nenori priimti naujovių ir laikosi pasenusių tradicijų ir tvarkos, paprastai vadinami konservatoriais. Patologinė būsena – kuomet žmogus bijo bet kokių naujovių ar jam nesuprantamų dalykų, vadinasi neofobija.   

Paprastai ji pasireiškia tuomet, kai žmogus kategoriškai, be aiškios priežasties atsisako išbandyti kažką naujo (skaityti naujas knygas, lankytis naujose vietose). Kartais neofobija gali pasireikšti baiminantis naujų technologijų ir ši fobija dar vadinama technofobija. Pediatrijoje išskiriama neofobija maistui – ji būdinga mažiems vaikams ir iš jos paprastai iki penkerių metų išaugama.

Neofobija paprastai pasireiškia arba visiškai mažiems vaikams, arba pagyvenusiems žmonėms: vadinasi, pirmieji dar nesugeba „suvirškinti“ naujos informacijos gausą, o antrieji – jau nebesugeba.


Eichofobija – gerų naujienų baimė

Nuo kokios naujienos pradėti – nuo blogos ar nuo geros? Pesimistas greičiausiai paprašys pradėti nuo blogos, o optimistas – nuo geros, bet jeigu šį klausimą jūs užduotumėt eichofobui, tai jis.... pareikalautų pranešti tik blogąją, nes gerųjų jis paniškai bijo.    

Eichofobui būdingas įsitikinimas, kad pasitikėti galima tik blogomis naujienomis, tokie žmonės dažniausiai  būna užvaldyti jausmo, kad už viso ko, kas vyksta gero, būtinai turi sekti ir bloga. Blogos naujienos eichobobą veikia raminančiai ir jis net jaučia savotišką komfortą, kuomet viskas einasi įprastai blogai.    

Eichofobija atsiranda tuo atveju, kuomet stresinė situacija žmogui tampa norma ir jis nesąmoningai jaučia, kad geros naujienos gresia jo ramiam, sustyguotam, nors ir nelaimingam gyvenimui.   

Filemafobija – bučinių baimė

Sunku įsivaizduoti žmogų, kuris nemėgtų bučiuotis, tačiau teisybę sako:  kad ir negalite įsivaizduoti, tai dar nereškia, kad tai ir neatsitiks. Žmonėms, sergantiems filemafobija, bučinys – tai visai ne šiltų jausmų išraiška, o streso ir diskomforto šaltinis. Filemafobai gali bijoti, pavyzdžiui, to, kad besibučiuojant  situacija gali tapti nekontroliuojama arba, kad bus pažeistos asmeninės erdvės ribos.  

Filemafobija gali būti tampriai susijusi su gedonofobija itifalofobija, kuomet užvaldo įsitikinimas, kad po patiriamo malonumo būtinai turės sekti bausmė. Bučinys šiuo atveju šiuo atveju suprantamas kaip pirmas žingsnis uždrausto malonumo link. Be to, filemofobija gali būti susieta ir su bakteriofobija, mikrobų baime.

Metrofobija – poezijos baimė

Leonardas da Vinčis poeziją vadino „tapyba, kurios galima klausytis“, Henris Longfelas – „saule, nušviečiančia visą pasaulį“, o Pasternakas – „dūmojančia sąžine“. Visais laikais žmonės poezijai skyrė daug dėmesio, bet, kaip ne keista, net toks nuostabus dalykas gali iššaukti baimę ir ji vadinama metrofobija.     

Metrofobas niekuomet nepirks atvirutės su ketureilio užrašu,neskaitys poezijos kūrinių ir jeigu panorėsi jam padeklamuoti savo ketureilį, jis tiesiog pabėgs nuo tavęs. Kartais už metrofobijos ir priešiškumo slypi tik baimė tapti pajuokos objektu dėl neteisingos eilėraščio interpretacijos, ypatingai jeigu jis persunktas sunkiai suprantamomis metaforomis.  
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Inga
2012-06-22 10:24
apie kai kurias iš jų esu girdėjusi
Agnė
2012-06-21 19:58
tikrai keistos baimės