Pačios keisčiausios žmonių baimės (I dalis)

Beveik visi žmonės kažko bijo: vorų, gyvačių, tamsos, vaiduoklių, uždarų erdvių... Net įžymybės turi savų fobijų – pavydžiui, Johnny Depp paniškai bijo klounų, David Beckham suakmenėja pamatęs betvarkę,o Christina Ricci negali pakęsti kambarinių gėlių kvapo. Jums tai atrodo keistai? Pasirodo, būna ir kur kas keistesnių baimių.

Pateikiame dešimt pačių keisčiausių žmogiškųjų fobijų. Daugelis iš jų tau pasirodys juokingos – nors, žmonėms, kenčiantiems nuo šių fobijų, taip neatrodo.

Ometafobija – akių baimė

Akys – išraiškingiausia veido dalis ir vienas iš nuostabiausių žmogaus organų, deja kai kuriems šis gamtos stebuklas kelia siaubą.  Ši baimė vadinama ometafobija (oma –  graigiškai – akis): Kenčiantys nuo šios fobijos žmonės negali žiūrėti kitiems į akis, vengia akių atvaizdų, gali baimintis net savo paties atvaizdo (moteriai šiuo atveju bus sudėtinga pasidaryti makiažą).

Tam, kad išvengtų akių kontakto, ometofobai dažniausiai nešioja akinius užtamsintais stiklais arba pokalbio metu nukreipia savo žvilgsnį nuo pašnekovo į šoną.  Kartais ometofobijos atsiradimo priežastimi gali būti baimė pamatyti akyse atsispindinčias emocijas, nors dažniausiai tai būna vaikystėje patirto streso dėl akių (trauma, katastrofa) pasekmė.

Gedonofobija – malonumų baimė

Kaip tarp paukščių yra negalinčių skraidyti, pvz. pingvinai, stručiai, - taip ir tarp žmonių yra tokių, kurie negeba mėgautis malonumais.  Vieni paprasčiausiai negali to patirti – tai vadinama angedonija, o kiti bijo patirti malonumą ir tai vadinama gedonofobija. Pasitenkinimas (dažniausiai – seksualinis) jų pasąmonėje dažniausiai asocijuojasi su bausme, kuri būtinai turėtų po to sekti.

Gedonofobija gali išsivystyti, pavyzdžiui, jeigu suaugusieji pastoviai slopindavo bet kokius vaiko džiaugsmo proveržius ir bausdavo jį už malonumus, tokiu būdu suformuodami aiškų ryšį tarp mėgavimosi ir bausmės.

Gedonofobai vengia bet kokių  pramogų, teikiančių džiaugsmą, ir jeigu vis tik tai patiria, tai tuoj pat po to seka kaltės jausmas. Gedonofobui ypatingai sunku užmegzti santykius su kitais žmonėmis jau vien dėl to, kad jis ne tik bijo, bet ir neleidžia sau patirti malonumo iš draugystės, meilės, sekso...  

Ailurofobija – kačių baimė


Daugeliui žmonių katės sukelia teigiamas emocijas – kartais atrodo, kad šie maži, pūkuoti padarėliai sutverti tik tam, kad pakeltų mums nuotaiką. Kačių aplinkoje kur kas sunkiau jaučiasi ir patiria paniką ailurofobikai.   

Kačių fobai stengiasi visais įmanomais būdais vengti kontakto su katėmis, pamatę per kelią perbėgant katę, jie net gali pakeisti savo maršrutą ar net iš viso nekelti kojos iš namų, žinodami, kad netoliese sukiojasi „ilgauodegis monstras“.
 
Ailurofobijos atsiradimo priežastimi dažniausiai būna gyvūno užpuolimas (pavyzdžiui, jei vaikystėje vaiką stipriai apdraskė katė). Kartais kačių baimę sukelia tikėjimas prietarais. Skamba kvailai ir net juokingai, tačiau yra žinoma daug legendinių įžymybių, sirgusių šia fobija. Tarp jų ir Napaleonas, Hitleris, Mussolini, Cezaris...sergančių ailurofobija.

Itifalofobija – erekcijos baimė

Paprastai erekcija tiek vyrams, tiek moterims asocijuojasi su malonumu, tačiau egzistuoja ir atskira žmonių kategorija, kuriems net sužadinto penio vaizdas kelia siaubą. Šis sutrikimas vadinamas itifalofobija (arba medartofobija) ir kenčia nuo jos tiek vyrai, tiek moterys.  

Vyrai itifalofobai bijo, kad jiems erekcija įvyksta moters akivaizdoje ir, kad kas nors tai pastebės, o moteris itifalofobes gąsdina mintis, kad jos gali pamatyti sujaudintą penį ir tokiu būdu pasielgs kaip nors netinkamai.

Taip, kaip ir gedonfobija, itifalofobija gali atsirasti dėl to, kad tėvai ilgą laiką įtikinėjo vaiką, jog seksas ir bet kokios seksualumo išraiškos yra šlykštu ir už tai bus baudžiama. Kai kuriais atvejais itifilafobijos atsiradimas gali būti išprievartavimo pasekmė.   

Barofobija – gravitacijos baimė

Jeigu neegzistuotų gravitacijos jėga, mes, ko gero, plasnotume kaip drugeliai nuo žvaigždės ant žvaigždės (nors neaišku, kaip atrodytų žvaigždės, jeigu nebūtų traukos dėsnio) arba, apskritai visam laikui pasiklystume begalinėje kosminėje erdvėje, nerasdami būdo kaip valdyti judėjimą.  
     
Galima teigti, kad gravitacija – tai yra tai, kas mus visus laiko ant žemės, tačiau yra žmonės, kuriems  vien mintis apie šį gamtos reiškinį sukelia paniką. Gravitacijos baimė vadinama barofobija ir pasireiškia ji svorio jėgos iškreiptu supratimu. Barofobą gali persekioti mintis, kad svorio jėga staiga gali išaugti ir jį sutraiškyti arba atvirkščiai, ji staiga nustos veikti ir jis išskris į kosmosą.  

Barofobijos atsiradimo priežastimi gali būti, pavyzdžiui, vaikystėje patirtas šokas nuo kritimo iš didelio aukščio. Jautriam ir linkusiam į fobijas žmogui gravitacijos baimė gali išsivystyti ir paskaičius kokią nors fantastinę literatūrą ta tema. 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Nesutinku
2013-05-28 19:04
to ops , zinok as irgi kazkiek bijau kačių , kadangi , mes nusipirkom katę veisline maža buvo miela katė.. Ji ištiktųjų buvo labai graži , pukuotą , tvarkinga katė , bet "laukine" ji puldavo visus kai paaugo.. jau praėjo 3 metai kai sudraskė ranka man ir iki šiol randas akivaizdžiai matosi ) tai kad bijau kačių.
mergaite
2013-04-24 12:39
Jei tau nemalonu liesti imti ar paprasciausiai sutikti tai dar nereiskia kad bijai... Gyvates, vorai, ziurkes.. nemalonu.. Bet kad vadinti fobija.. Nezinau...
to ops
2013-03-08 16:56
Gal durna?!Ko bijoti kaciu?
ops
2012-07-02 12:14
bijau kaciu as D
Elė
2012-06-15 17:08
Na, kad į akis bijom vieni kitiems pažiūrėt - nieko čia keista. Ypač kai prisidirbam...