Nėštumo testai irgi meluoja

Daugeliui moterų vėluojančios mėnesinės – nerimą keliantis dalykas. Vienos laukia naujos gyvybės stebuklo, kitos nuoširdžiai tikisi, kad jo nebus. Kaip nusiraminti? Pats paprasčiausias ir  prieinamiausias būdas – įsigyti nėštumo testą. Tik kokį išsirinkti?

Testai atliekami namų sąlygomis, jų įsigyti galima bet kurioje vaistinėje. Dauguma kainuoja gana pigiai. Nors rūšių daugybė, visi šie testai panašūs. Jų paskirtis – rasti šlapime chorioninį gonadotropino (peptidinį hormoną, sintezuojamą nėštumo metu. Jis žymimas hCG). Jeigu jo yra, testo reagentas nusidažo specifine spalva ir atsiranda antra juostelė. Nėštumą nustatyti paprasta: viena juostelė – jūs nesilaukiate, dvi – esate nėščia. Žymė turi būti aiški, bet gali būti nelabai ryški – viskas priklauso nuo hCG lygio. Jeigu matote rausvą dėmelę, gali būti, kad baigėsi testo galiojimo laikas.

Šio hormono kiekis kraujyje ir šlapime pirmojo trimestro metu nuolat auga. Ankstyvuoju periodu, kai jo koncentracija dar labai maža, testas gali nėštumo neparodyti, per anksti jus nudžiuginti arba nuliūdinti. Jeigu mėnesinės vėluoja dieną ar dvi, o testas neigiamas, jį reikėtų pakartoti. HCG kiekis kasdien padvigubėja, tad labai greitai testas turėtų reaguoti geriau (jeigu iš tiesų laukiatės). Jeigu to nepakanka, galite išsitirti kraują – hormono koncentracija jame didesnė nei šlapime.

Testų tipai

Kaip ir minėta, testų daug, tad išsirinkti gali būti sunku. Kuo jie skiriasi?

 • Juostelės. Tai pats pigiausias ir labiausiai paplitęs nėštumo nustatymo būdas. Jos pamirkomos šlapime, o rezultatas matomas ne vėliau kaip po 5 minučių. Jeigu atsiranda dvi juostelės, esate nėščia, jeigu tik viena – greičiausiai ne. Žinoma, jis gali ir pameluoti, nes nėra toks tikslus, kaip kiti. Reikia pridurti, kad šlapimas šiam testui renkamas į švarų indą (negalima juostelės kišti po šlapimo srove). Rezultatai gali būti neteisingi, jeigu pamerksite juostelę netinkamai, per ilgai ją laikysite. Daugelyje šalių tokių testų jau nebenaudoja.
 • Planšetiniai testai, lazdelės. Pridedama pipetė šlapimui. Planšetė turi du langelius: į vieną reikia įlašinti kelis lašus šlapimo, kitame matomi rezultatai. Jautrumas toks pat, kaip ir juostelių, tik atrodo kitaip.
 • Po šlapimo srove kišami testai. Juos galima naudoti bet kuriuo paros metu ir bet kur. Testas jautresnis, rezultatai patikimesni, tačiau jo kaina atitinkamai didesnė.
 • Elektroniniai testai. Atsiranda užrašas pregnancy arba no pregnancy (esate nėščia ar ne).
 • Interaktyvus nėštumo testas. Prie kompiuterio ekrano pridedamas didysis rankos pirštas, o po kelių minučių pateikiami rezultatai: raudonas kvadratėlis reiškia, kad laukiatės, mėlynas – kad nesate nėščia. Tiesa, viename tinklapyje teigiama, kad jis nėra rimtas, o kai kurie už šią paslaugą prašo sumokėti.

Pradedame testą

Kadangi testo rezultatai priklauso nuo chorioninio gonadotropino lygio, o jis, kaip jau anksčiau minėta, kasdien vis didesnis, natūralu, kad moterims neduoda ramybės klausimas: kurią dieną paaiškės tiesa? Vienareikšmio atsakymo, deja, nėra. Viskas priklauso nuo moters individualių fiziologinių ypatumų. Paprastai testas teigiamą rezultatą parodo maždaug 13–14 nėštumo dieną. Hormono lygis jau pakankamai aukštas, kad jį būtų galima nustatyti. Žinoma, tai tik vidurkis. Kai kam nėštumas gali būti nustatytas anksčiau, kai kam – vėliau. Kad rezultatai būtų kaip galima tikslesni, reikia laikytis keleto taisyklių:

 • Nelieskite reaguojančios testo zonos rankomis.
 • Ant testo neturi patekti vandens ar nešvarumų.
 • Pasibaigus galiojimo laikui testas yra netinkamas naudoti.
 • Į šlapimo mėginį neturi patekti jokių pašalinių medžiagų.
 • Geriausia naudoti rytinį šlapimą – hCG koncija tokiu metu būna didžiausia.
 • Perskaitykite naudojimo instrukciją, atkreipkite dėmesį į reikalavimus.
 • Testas laikomas 2–28  laipsnių temperatūroje.
 • Šlapimo pavyzdys ir testavimo priemonės turi būti kambario temperatūros.

Klaidų priežastys

Nors farmacijos firmos užtikrina, kad testų patikimumas nuo 90 iki 99 %, klaidų vis dėlto pasitaiko. Kai kurie iš jų gali parodyti, kad esate nėščia, nors iš tiesų nesilaukiate (pasitaiko labai retai), arba atvirkščiai – kad nesilaukiate, nors esate nėščia. Kokios viso to priežastys?

 • Dažniausiai kaltas pasibaigęs testo galiojimo laikas arba taisyklių nesilaikymas.
 • Naudojant kai kuriuos šio hormono turinčius preparatus, jo pėdsakai išlieka moters organizme 10–14 dienų, todėl testo rezultatas gali būti teigiamas.
 • Alkoholis, nuovargis, stresas, kontraceptiniai vaistai testo rezultatui įtakos neturi.
 • Teigiamo rezultato priežastimi gali būti auglys arba kiaušidžių liga, sutrikdanti lytinių hormonų gamybą.
 • Po ankstyvo persileidimo arba aborto. Kurį laiką šio hormono lieka moters organizme, testas būna teigiamas.

Klaidingas neigiamas rezultatas

 • Nėštumas nenustatomas, jeigu hormono lygis per mažas. Testą reikia pakartoti praėjus kelioms dienoms.
 • Inkstų ligos: sutrinka filtravimo ir šlapimo (vadinasi, ir hormono) šalinimo funkcija. Taip gali nutikti esant širdies nepakankamumui, hipertenzijai, aterosklerozei.
 • Jeigu gresia persileidimas, sumažėja hCG lygis, todėl rezultatas neigiamas.

Rekomenduojama atlikti kelis skirtingų gamintojų testus ir atkreipti dėmesį į savijautą: jeigu laukiatės, gali truputį pakilti temperatūra, padidėti krūtų jautrumas. Namie naudojami testai neatstos gydytojo konsultacijos: pirma – jie nenustatys nėštumo lokalizacijos (ar tai gimdiminis, ar negimdiminis nėštumas). Antra – būtina atlikti echoskopiją, kad įsitikintumėte, jog viskas gerai. Tyrimas ultragarsu galimas maždaug 3,5 nėštumo savaitę.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Rasa
2019-10-14 09:57
Sveikos merginos, ar Jums yra taip buvę, kad NT pasidarote ir tas langelis, kuriame turi būti juostelė, pats užsipildo rozine spalva ir jokio brūkšnelio nėra? keista, nes tas kitas langelis, kur anksčiau man rodydavo neigiama, liko visai baltas, na nė kiek nesureagavo. NT galiojimo laikas nesibaigęs, tai gal koks brokuotas papuolė...Ar čia kazko per daug, nes per mėnesines dariausi. Na smalsumas lb kankina, nes mėnesinės vėlavo 2 dienas, ko paprastai nebūna..
Diana
2019-04-11 20:35
Sveiki, lytinis aktas buvo 31 diena . Po savaites pasidariau testa ir rode viena riškia o kita juostele vos vos matesi . Klausimas tai aš laukiuosi ?
Kristina
2018-06-03 12:08
Sveiki , lytinis aktas buvo 27,28,29,30. Kada butu galima suzinoti ar laukiuosi ar ne?.
Karolina
2017-08-14 09:55
Sveikos mergaitės nėštumo teste išryškėjo abi juosteles,o po laiko liko tik kontrolinė ,kaip matote ar tai normalu?
Gal laukiuos
2017-04-13 18:16
Man kyla nerimas ir klausimas ,bandau stebeti savo kuna ,kartais tikrai turiu itarima kad laukiuosi,o kartais net nzn ka galvot,nesaugus sexas su partneriu pries menesines,as ju sulaukiau ,bet mano pacios savijauta keista,lyg toks sleikstulys karts nuo karto, ir krutine skaudi net po mensiniu ,anksciau taip nebudavo,bandziau pasitikrinti nestuma testu ,2kartus ir rodo antra neryskia juostele ,bet ji atsiradus veliau laiko nei rekomenduojamas laikas,tai nzn ka ir galvot,ar palaukt ilgiau ir pasitikrinti vel,labai keista, nzn ka galvot