Nėštukės antsvoris - (ne) problema?

Per paskutinius 10 metų būsimųjų mamyčių, turinčių antsvorio ir nutukimo problemų, padvigubėjo. Kodėl tai blogai? Nutukimas gali sutrikdyti kiaušidžių funkcijas ir hormonų apykaitą, o tai neretai sukelia persileidimą ir nevaisingumą. Išvada paprasta: daug antsvorio turinčios nėštukės kelia pavojų ir sau, ir būsimajam vaikučiui, todėl nėštumą reikėtų planuoti iš anksto.

Žinoma, negalima tvirtinti, kad visos apvalių formų moterys labai rizikuoja, tačiau toms, kurių svoris viršija leistiną daugiau nei 10 kg, tikrai reikėtų labai rimtai susimąstyti.

Normalus svoris, antsvoris ar nutukimas?

Diagnozė „nutukimas“ įrašoma į 2 iš 10 moterų medicinos kortelę, tad būti įsitikinusiai, jog tau taip niekada nenutiks, tikriausiai neverta. Ką šis žodis reiškia? Ogi tai, kad kūno masės indeksas viršija 30. Tų, kurios nelaikomos nutukusiomis, tačiau turi antsvorio, yra dar daugiau.

Apskaičiuoti savo kūno masės indeksą (KMI) gana nesudėtinga: kūno masę reikia padalinti iš ūgio kvadratiniais metrais (pavyzdžiui, 1,65 m).

  • Mažesnis nei 18,5 KMI – per mažas svoris;
  • Nuo 18,5 iki 25 – svoris normalus;
  • 25–30 – antsvoris;
  • 30 ir daugiau – nutukimas.

Nėštukės tykantys pavojai

Papildomi kilogramai padidina vidaus organams ir stuburui tenkantį krūvį. Riebalinis sluoksnis gali kliudyti išgirsti mažylio širdies plakimą, tačiau tyrimas ultragarsu padeda išspręsti šią problemą.

Apvalios moterys nėštumo metu labai rizikuoja susirgti diabetu ir hipertonija, nemaža ir persileidimo tikimybė. Per didelis kraujospūdis gimdymo metu net gali išprovokuoti insultą!

Esant per dideliam cukraus kiekiui kraujyje, tenka atlikti cezario pjūvį, nes vaikutis per stambus, kad išeitų jį pagimdyti natūraliai. Blogiausia tai, kad tokie kūdikėliai dažniausiai gimsta per anksti, o tai turi gana didelę neigiamą įtaką jų sveikatai.

Kas gresia mažyliui?


Antsvorio turinčioms būsimosioms mamytėms paskutiniu nėštumo periodu padidėja toksikozės tikimybė, be to, sutrinka inkstų veikla, atsiranda patinimų.

Maisto medžiagų pro placentą apykaita taip pat blogesnė, dėl to vaisiui gali imti stigti deguonies. Tokiu atveju mažyliai gimsta labai smulkučiai, sveriantys mažiau nei kiti. Jie dažnai serga ligomis, susijusiomis su galvos smegenų maitinimo sutrikimais: traukuliais, neurologiniais susirgimais. Jų kūno temperatūra dažniausiai būna nestabili.

Keičiame įpročius

Jeigu turi bėdų dėl svorio, o labai nori pastoti, planuojamas nėštumas – tai pati geriausia priežastis pradėti keisti nutukimą lėmusius senus įpročius. Daugeliui moterų pavyksta maitintis taisyklingai ir daugiau judėti – juk būsimojo mažylio laikimas padeda įveikti beveik visas įmanomas kliūtis.

Jeigu nėštumo metu maitinamasi dietiniu maistu (badauti negalima!), po gimdymo svorį mesti daug lengviau. Na, o jeigu svorio numesi dar prieš pastodama, komplikacijų rizika bus minimali.

Dieta ir sportas

Kovoti su antsvoriu ribojant maistą ir laikantis dietos reikėtų net tuo atveju, jeigu papildomi kilogramai susikaupė ne dėl nesubalansuotos mitybos ir persivalgymo. Valgyk daugiau vaisių, daržovių, liesų pieno ir pilno grūdo produktų. Atsisakyk keptų patiekalų ir saldžių gėrimų. Geriausia valgyti po nedaug ir dažnai.

Daugiau judėk. 20–30 minučių pasivaikščiojimas greitu žingsniu nepakenks nei tau, nei mažyliui, be to, jeigu gydytojai neuždraudė, gali atlikti specialiai nėštukėms skirtus pratimus.

Mažiname riziką

Svarbiausia nepulti į paniką: normalaus svorio moterims nėštumo metu galima priaugti 10–15 kg, turinčioms antsvorio – 7–12 kg, o nutukusioms – ne daugiau kaip 6 kg. Nėštumą planuojančioms apvalutėms rekomenduojama išsitirti, ar jos neturi kokių nors hormoninių arba kitų sutrikimų, ir gydytis, jeigu reikia. Jeigu nebijai kalbėtis su gydytoju apie savo svorį ir kartu reguliuojate tavo cukraus kiekį kraujyje ir arterinį kraujospūdį, medicininę riziką galima sumažinti iki minimumo.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
nesvarbu
2013-01-06 21:55
Na apie antsvoris tai jau naudinga zinoti viska reikia zinoti......................
Ineta Do
2012-03-23 13:35
Antsvoris pavojingas ir nėščiosioms, ir vaikams, ir apskritai visiems. Tik kol jis nedidelis, dažniausiai nesiimam jokių priemonių
Joana
2012-03-23 10:31
Su tais KMI gana keblu. Raumenys sveria daugiau nei riebaliukai, todėl naivu tuos pačius kriterijus taikyti sportavusioms būsimosioms mamytėms ir toms, kurios tiesiog sėdi prieššais televizoriu ir valgo šokoladą
Emily
2011-12-20 23:15
Buvo įdomu