Nematomas priešas: mikrobai mokykloje

Anot Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO), ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) suaugę žmonės serga maždaug 2-3 kartus per metus, tuo tarpu vaikai suserga gerokai dažniau – maždaug 6-10 kartų. Dažniausiai ligos ima pulti šaltuoju metų laiku.

Dažnai pasitaikančių mokyklinukų ligų galima išvengti, jei išmokytume vaikus laikytis paprastų higienos taisyklių ne tik namuose, bet ir mokykloje. Juk didelis žmonių kiekis vienoje vietoje – geriausias būdas infekcijos plitimui. Kuomet vaikai susirenka vienoje patalpoje, tarkim klasėje, infekcijos perdavimo tikimybė gerokai išauga, juk mokyklinukai ne tik aktyviai bendrauja tarpusavyje, bet ir dalinasi žaislais ar mokyklinėmis priemonėmis.

Dauguma tėvų daro pagrindinę klaidą: liepia vaikams nuolatos plauti rankas ir liesti kuo mažiau purvinų daiktų (tarkim mokyklos turėklų), tačiau nepaaiškina, kodėl jie turėtų elgtis būtent taip. Pirmiausia vaikui turėtų būti paaiškinta, kas yra mikrobai, kokį poveikį jie gali padaryti žmogaus organizmui ir kaip su bakterijomis reikėtų kovoti. Kitas svarbus klausimas – ar vaikas tikrai moka plauti rankas? Tiesiog pakišti rankas po vandeniu nepakanka. Muilu turi būti ištrinamos pačios rankos, tarpupirščiai ir ypatingai sritis aplink nagus, kur kaupiasi daugiausiai bakterijų. Tuomet rankos turėtų būti gerai nuskalaujamos po tekančio vandens srove ir nušluostomos vienkratinėmis servetėlėmis, o ne patrinamos į drabužius, ant kurių vėlgi gausu bakterijų. Mums, suaugusiems, tai atrodo paprasta ir elementaru, tačiau vaikui tokius dalykus būtina paaiškinti.

Žinoma, pasitaiko situacijų, kuomet rankų nėra kur nusiplauti arba tai padaryti tiesiog nepatogu. Pavyzdžiui, ekskursijos metu. Tokiems atvejams galima įsigyti rankų dezinfekcijai skirtų priemonių. Parduotuvėse rasite tiek drėgnų servetėlių, tiek kremo pavidalo skysčių, kurie puikiai įsigeria į odą, taigi nesukelia nemalonių pojūčių.


Turėtumėte nepamiršti vaikui paaiškinti, kad nuo mikrobų reikia saugotis ne tik patiems, bet ir saugoti kitus. Pavyzdžiui, kosėjant ar čiaudėjant privalu prisidengti burną ranka, o dar geriau – vienkratine nosinaite, jeigu ji yra šalia. Jei nusičiaudėjama į nosinaitę, ją reikėtų išmesti. Jei į ranką – tuoj pat nusiplauti arba dezinfekuoti. Jei galimybės nusiplauti rankas nėra, tuomet kosėti ar čiaudėti reikėtų į alkūnės linkį.

Kadangi bakterijos plinta ne tik oru, bet ir per daiktus – išleisdami vaiką į mokyklą pasirūpinkite, kad jis turėtų visus būtinus daiktus: pieštukus, rašiklius, knygas, sąsiuvinius ir t.t. Reikėtų paaiškinti vaikui, kad skolintis svetimų daiktų nereikėtų. Šiuo atveju kalbame ne tik apie tušinukus, bet ir itin asmeninius daiktus, pavyzdžiui, lūpų balzamą. Beje, mokyklinio amžiaus vaikai, ypatingai mergaitės, tikrai dažnai tokiais daiktais keičiasi.

Jei vandenį vaikas į mokyklą nešasi, o ne perka, tuomet būtina paaiškinti, jog iš butelio gali gerti tik jis. Lygiai tas pats galioja, jei vaikas mėgsta atsigerti iš kitų vaikų buteliukų. Tai tiesiog idealus būdas bakterijų plitimui.

Ir bene svarbiausias patarimas: rodykite tinkamą pavyzdį savo vaikams, nes jei patys nesilaikysite higienos, neturėtumėte tikėtis, kad tai darys jūsų vaikai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
mis KKK
2012-04-23 17:13
Vita, man regis dauguma vaikų taip rankas plauna
Vita
2012-04-23 17:13
Aš puikiai prisimenu save vaikystėje. Tėvai vertė rankas plautis, bet tas plovimas buvo sušlapinimas po vandeniu, kad tik nezyztų
Jurga
2012-04-23 13:57
Ta asmens higiena atrodo tokia elementari, o klaidų vis tiek neišvengiam...
Dalia
2012-04-23 12:52
paradoksalu, bet aš taip vaikystėj nesirgdavau, kaip dabar sergu