„Neidealios“ mamos kompleksas

Daugelį būsimų mamyčių dar prieš gimdymą užklumpa ne pačios maloniausios mintys, pavyzdžiui: “O kas, jei aš būsiu labai bloga mama?”, “Kas, jei nemokėsiu pasirūpinti savo vaiku ir duoti tai, ko jam reikia?” ir t.t. Tokios ir panašios pesimistiškos mintys neleidžia džiaugtis gimsiančiu stebuklu. O juk logiškai pagalvojus vien tai, kad būsimai mamytei kyla nerimas dėl savo vaikučio ateities, jau yra geros mamos požymis.

Viena iš pagrindinių problemų – tai nuolatinis savęs lyginimas su aplinkiniais. Labai svarbu prisiminti, kad “idealus” kaimynės vaikas ir pati “ideali” kaimynė tėra mūsų pačių susikurta iliuzija. Niekas negali žinoti, kas vyksta už uždarų durų. O tai, ką matome viešumoje – nebūtinai privalo atitikti realybę. Sakai, ji spėja ir vaikutį pasupuoti, ir namus idealiai susitvarkyti, ir dar vyrui laiko atranda? O ar pagalvojai, kad galbūt jos mažylis tiesiog labai ramus ir nereikalaujantis dėmesio, todėl jai lieka pakankamai laiko visiems kitiems darbeliams? Nustok lyginti save su kitomis mamomis, nes tai – tiesiog beprasmiška.

Dar vienas dažnas variantas: tu bloga mama, nes nusprendei samdyti auklę ir pati, palikusi vargšą, bejėgį vaiką, grįžai į darbą. Jei tave užklupo tokios mintys, greičiausiai kažkas “leptelėjo” tai, ko nereikėjo. Ir labai tikėtina, kad tai buvo ne kas kitas, o vyresnio amžiaus giminaičiai... Taip, taip... Daugumai mamyčių yra tekę girdėti “O mūsų laikas taip nebuvo... Patys vaikus auginom... Jokių auklių neturėjom”. O kur dar visos istorijos apie tai, kokiomis sąlygomis anksčiau vaikučius auginti reikėjo, esą, dabar tai daryti vienas juokas ir malonumas. Pripažinkime, tokie žodžiai iš tiesų gali įsprausti į kampą. Bet pagalvokime logiškai: juk yra kažkokia konkreti priežastis, dėl kurios tu nusprendei grįžti į darbą. Galbūt negrįžusi tu  prarastum darbo vietą arba tiesiog nerimauji dėl savo ir mažylio finansinės ateities? Nejaugi tai – blogos mamos požymis? Galų gale, laikai keičiasi. Seniau gal ir nebuvo auklių, užtai kiekvienas vaikas turėjo lygias galimybes lankyti darželį, o šiais laikais, kaip žinia, patekti į darželį nėra taip paprasta, kaip galima būtų tikėtis.


Noras būti ideali – tai dar viena priežastis įsivaryti sau kompleksą. Savaime suprantama, kiekviena mamytė savo vaikui trokšta visko, kas geriausia, bet nepamiršk, kad savo mažyliui tu ir taip esi ideali. Jokia kita mama jam nereikalinga! Stengtis būti geresne – teisingas noras, tačiau viskam yra savos ribos.

Neretai dėl kompleksų “padėkoti” reikėtų ne sau pačiai, o liežuvio nevaldantiems aplinkiniams, kurie dėl neaiškių priežasčių labai mėgsta garsiai palyginti tave su kitais žmonėmis: “Ko tu visą laiką skundiesi, kad tau sunku? Juk tavo vyras daug uždirba... Pažiūrėk, kokius namus turi... O va mano draugė Rima visiškai viena ir jai niekas nepadeda”. Galbūt vienas toks pastebėjimas bus naudingas ir paskatins tave susiimti, tačiau panašias frazes girdint nuolatos, anksčiau ar vėliau imsi mąstyti, kad galbūt iš tiesų taip puikiai gyveni, o nesugebi susitvarkyti su savo problemomis? Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad esi bloga mama. Vėlgi, kiekviena situacija – individuali, ir visai neaišku, kaip iš tiesų gyvena toji Rima, kuriai, esą, niekas nepadeda.

Na ir žinoma... Vaikiškos traumos ir kitos nesėkmės, kurios verčia tave galvoti “aš tikrai niekam tikusi, jei nesugebu net savo vaiku pasirūpinti”. Šiuo atveju galime pasakyti tik viena: nė vienas vaikas neišaugo be mažesnių ar didesnių susižalojimų. Jei taip nutiktų, tuomet galima būtų suabejoti, ar tas mažylis aplamai turėjo vaikystę. Taigi būti atsargiai – geros mamos požymis, tačiau apsaugoti vaiką nuo visko – paprasčiausiai neįmanoma.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Luka
2012-05-29 17:35
Niekada nelyginkite savęs su kitomis mamomis. Visada atsiras gražesnių, gabesnių, labiau pasiturinčių, ir šiaip geresnių. Būkite savimi, būkite vienintelė štai kas svarbiausia
Virgulė
2012-05-29 15:38
Net jeigu mama ir ideali, kartais tėtis širdžiai mielesnis
nina
2012-05-29 14:06
idealių nėra todėl kompleksuot beprasmiška