Naujagimių refleksai: ar žinojai?

Pediatrai ir neuropatologai, apžiūrinėdami naujagimį, tikrina jo refleksus. Tai padeda išsiaiškinti, kaip veikia mažylio centrinė nervų sistema. Šis straipsnelis padės suprasti, ką daro gydytojas ir ką reiškia vienoks arba kitoks vaikučio elgesys – juk jeigu nėra kurio nors iš refleksų, arba jis išreikštas per stipriai, per ilgai neišnyksta, tai gali reikšti ligą.

Mažylio refleksus reikia tikrinti šiltoje ir gerai apšviestoje patalpoje, ant lygaus horizontalaus paviršiaus. Pats vaikutis tikrinimo metu turi būti budrus, sausas ir sotus.

Laikui bėgant išnykstantys refleksai

Čiulpimo refleksas. Jis pasireiškia kaip atsakas į bet kokį burnos ertmės dirginimą – jeigu paduosi kūdikėliui žinduką arba spenelį, jis tuoj pat pradės ritmingai jį čiulpti. Šį svarbų refleksą išnešiotas naujagimis turi jau nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų. Išlieka jis tol, kol sueina metukai.

„Straubliuko“ refleksas. Į sparčius trūkčiojančius prisilietimus (lengvą suaugusiojo stuksenimą) mažylis reaguoja tarytum straubliuką atkišdamas lūpytes. Paprastai šis refleksas išlieka pirmuosius du ar tris gyvenimo mėnesius, o po to išnyksta.

Ieškojimo refleksas. Atsargiai ir švelniai paglosčius lūpų kampučius, kūdikėlis nuleidžia apatinę lūpą, pakreipia liežuvį dirgiklio link ir ima aktyviai ieškoti mamos krūties. Svarbu: tikrinant šį refleksą, nereikia liesti lūpų (sukelsi „straubliuko“ refleksą). Ir dar: burnos kampučių dirginimas iš tikrųjų turi būti lengvas. Jeigu mažylis pajus diskomfortą, jis pasuks galvytę į priešingą pusę. Refleksas išlieka iki 5 mėnesių, tačiau kartais išnyksta ir vėliau.

Delno ir burnos refleksas. Nestipriai spaudžiant pirštais vaikučio delnuką, mažylis praveria burnytę ir ima tiesti galvą pirmyn, to žmogaus, kuris tikrina refleksą, link. Kaip ir ieškojimo refleksas, šis geriausiai pasireiškia prieš maitinimą. Paprastai išnyksta po dviejų mėnesių.

Jeigu refleksas silpnas arba asimetriškas (vienoje pusėje išreikštas labiau, nei kitoje), arba išlieka ilgiau nei 2–3 mėnesius, gali būti, kad yra kažkokių nervų sistemos sutrikimų. Tokiu atveju mažylį reikia parodyti vaikų neurologui.


Apsauginis refleksas. Pamėgink paguldyti vaikutį ant pilvo, ir jis tuoj pat pasuks galvytę į šoną. Biologinė šio reflekso prasmė aiški turbūt kiekvienam – tai padeda kvėpuoti net ir tokioje nepatogioje padėtyje. Paprastai jis pasireiškia pirmosiomis gyvenimo valandomis.

Šliaužimo refleksas. Jis pasireiškia jau pirmąją parą po gimimo. Jeigu mažylis paguldomas ant pilvuko ir prisiliečiama prie jo padukų, vaikas pasistengs atsispirti nuo suaugusiojo delno ir pasistums pirmyn. Kai kurie naujagimiai bando šliaužti net ir be atramos – tai vadinama spontanišku refleksiniu šliaužimu. Jeigu viskas gerai, refleksas išlieka iki ketvirto mėnesio, o po to išnyksta.

Atramos ir automatinio ėjimo refleksai. Jeigu naujagimio kūnelis yra vertikalioje padėtyje, o po jo pėdomis – horizontalus ir tvirtas pagrindas, mažylis išties kojytes ir stovės (prilaikomas, savaime suprantama). Refleksas išlieka iki 8–12 mėnesių. Jeigu „stovintis“ vaikutis šiek tiek palenkiamas į priekį ir perkeliamas jo kūno svorio centras, mažylis tuoj pat pradeda kilnoti kojytes – tai ir yra vadinama automatiniu ėjimu. Jeigu mažylis „vaikščiodamas“ sukryžiuoja kojytes, išsigąsti nereikia – pirmuosius du mėnesius tai yra normalu.

Griebimo refleksas. Mažylis nesąmoningai spaudžia pirštukus, jeigu ką nors įdedi į delną. Kartais suaugusiojo pirštas sugriebiamas taip stipriai, kad vaikutį būtų galima pakelti į orą. Refleksas yra natūralus, išnyksta po keturių mėnesių. Jo vietą užima valingi ir sąmoningi rankų judesiai.

Moro refleksas. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais jį galima sukelti skirtingais būdais: pliaukštelėjus delnu paviršių, ant kurio guli vaikutis (jeigu tai daroma 15 cm atstumu iš abiejų galvytės pusių); netikėtai ištiesus sulenktas kūdikėlio kojytes; keliant apatinę kūno dalį ir tuo pačiu tiesiant kojas. Vaiko reakcija į šiuos dirgiklius pasireiškia dviem fazėm: iš pradžių mažylis staigiai atmeta į šoną rankutes, tuo pačiu metu atgniauždamas kumštelius, o po to – tarytum griebia save jomis.

Refleksai, kurie atsiranda ir sudėtingėja bėgant laikui

Kaklo ištiesinimas. Kūnas pakreipiamas į tą pačią pusę, į kurią prieš tai pasisuko galva. Šis refleksas padeda atlikti veiksmą, taip džiuginantį tėvelius – pasivertimą nuo nugaros ant šono. 6–8 mėnesį šį refleksą pakeičia kitas – liemens ištiesimas. Po to, kai mažylis į šoną pakreipia galvą, jis pasuka į tą pačią pusę ir pečių juostą, ir liemenį, ir dubenį. Taip apsiverčiama nuo pilvo ant nugaros ir atvirkščiai, išmokstama atsisėsti, atsistoti ir pan. Kiekvieną mėnesį mažylio išsitiesinimo reakcija tampa vis sudėtingesnė, pereina į sąmoningus judesius.

Apsauginė rankų reakcija – tai įvairūs rankų judesiai (rankų ištiesimas, atskyrimas ir t. t.), kintantys priklausomai nuo to, kaip keičiasi kūno padėtis.

Landau refleksas. Pakelk vaikutį į orą taip, kad veidukas būtų pakreiptas žemyn, ir mažylis tuoj pat pakels galvą, išties ar net išries nugarą, atlenks rankas ir kojas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
jola
2012-10-31 09:09
o kodėl nėra tarkim padukų paspaudimo?Tarkim paimi vaiko pėdutę,paspaudi kulniuką,pirštukai išsitiesia,Kai paspaudi pagalvėlę prie pirštukų,tai pirštukai susigniaužia.
Proproproprosenelė
2012-01-13 09:22
Mes tokių dalykų nežinojom
Mieguista
2012-01-13 07:39
Nežinau, kiek naudos, bet buvo įdomu
hary py
2012-01-12 17:39
labai naudingas straipsnelis, butinai pasidalinsiu su kitom mamytem
laura
2012-01-12 17:28
pabandziau landau refleksa. Tikrai veikia