Moters grožio idealai

Senų laikų populiaraus filmo „Merginos“ herojė  svajingai sušuko: „Viešpatie, kaip norisi būti gražiai! Štai einu gatve, o vyrai iš susižavėjimo tiesiog griūna po kojomis...“ Sutikite, grožis – išimtinė moters teisė. Grožio kultas visais laikas buvo ir išliks labai svarbus,  kad ir ką apie tai sakytų įvairūs posakiai, pvz. „Negimk  gražia, gimk laiminga“, „Graži ne ta, kurios išvaizda graži, o ta, kuri mylima“, „ Išorinis grožis su metais nublanksta, o vidinis išlieka“...

Gerai žinoma tiesa, kad visais istoriniais laikotarpiais ir visose tautose supratimas apie moters grožį buvo skirtingas. XX amžiuje paprastam žmogui buvo nesuprantama, kodėl šiuolaikiniai žmonės taip žavisi Leonardo Da Vinčio Džokonda.  „Apkūni tetulė debilišku veidu“, -  panašiai taip jie manė apie Moną Lizą. Mūsų laikais nemaža dalis  jaunimo stebisi praėjusio šimtmečio viduryje   kilusiu furoru dėl legendinės Merlin Monro. Kojos trumpos, klubai platūs, plaukai nudeginti. Tikėtina, kad ateinančios kartos vyrai šaipysis iš šių dienų „anoreksikių“ siaurais klubais ir „spurgeliais“ vietoj  krūtų, o grožio konkursuose pirmenybę teiks žemaūgėm, putliom merginom.    

Žinoma, galima išvardinti tuziną šiuolaikinės moters grožio sampratos bruožų. Tai sveika išvaizda, harmoningi veido bruožai, gražūs plaukai, proporcinga figūra, spinduliuojančios akys, lygūs, balti dantys, malonus balso tembras, grakšti, lengva eisena, gera laikysena, komunikalumas, aštrus protas (sąmojingumas), nuoširdumas.  O meistriškų  visažistų ir gausios kosmetikos pagalbos dėka veidelį galima paversti tikru šedevru. Neveltu kažkuris iš vyrų yra kandžiai pastebėjęs, kad moterys yra kur kas gražesnės, nei jos atrodo...    

Prieš tris su puse tūkstančių metų Egipte moters grožio idealu buvo laikoma faraono žmona Nefertitė – subtili, berniukiškos figūros moteris. Siauri antakiai, išraiškingos akys, aiški burnos linija. Akių spindesį Egipto gražuolėms suteikdavo beladonos (gėlės) lašai, akis jos apvesdavo vario karbonado dažais, antakių liniją pailgindavo ir pastorindavo. Beje, būtent Egipte buvo išrasti pudros milteliai. Egipto karalienė Kleopatra taip pat laikoma grožio etalonu, bet tik dailininkų ir kinematografų pastangų dėka. Pasirodo karalienė buvo ilganosė ir plonalūpė, o stipriąją lytį ji pavergdavo aštriu protu ir išsilavinimu.

Senovės Graikijoje grožio idealu buvo laikoma aukšta (pagal to laikmečio supratimą) moteris, plačių pečių, plonu liemeniu, plačiais klubais, plokščiu pilvu ir  grakščiomis  kojomis. Pažvelkite į Milo Venerą. Jos ūgis 164 cm, krūtinės apimtis 84 cm, klubų - 93 cm. Gražaus veido bruožais buvo taip vadinama graikiška nosis, neaukšta kakta, didelės akys, apvali antakių linija. Plaukus graikės rišdavo į kuodelį arba perrišdavo juosta nugaros pusėje.. Šviesindavo plaukus šarmu, tada  ištepdavo juos dažais  iš ožkos riebalų  ir geltonų gėlių. Kilmingos ponios Graikijoje labai mėgo kosmetiką: pudrą, dažus, ružą.       

Senovės Kinijoje buvo žavimasi mažutėmis, smulkutėmis moterimis, turinčiomis mažytes pėdas. Kad koja neaugtų, nuo mažens mergaitėms standžiai sutvarstydavo pėdutes. Ypatingą dėmesį kinietės skiria nagų grožiui – ilgi, raudonai nulakuoti nagai reiškė turtingumą. Kosmetika tenykštės kerėtojos naudojosi be saiko: storas baltos pudros sluoksnis, žali antakiai, paauksinti dantys...Nuo jų neatsiliko ir japonės. Tačiau Tekančios Saulės Šalyje pudrą naudojo tik privilegijuotos damos. Be to, siauraakės gražuolės nusiskusdavo ir antakius.     Viduramžiais, inkvizicijos laikais, kuomet  fizinis tobulumas buvo vertinamas kaip nuodėmingas, moteriško grožio idealu buvo laikoma dama  miniatiūrinėmis rankutėmis, įsprausta į korsetą. Madistės darėsi aukštą antakių liniją, tuo tikslu ilgindavo veidą, išskusdamos plaukus virš kaktos, o antakius ir blakstienas išpešiodavo. Kosmetikos naudojimas  nebuvo skatinamas, todėl viduramžio gražuolės buvo blyškios, net melsvo atspalvio.

Renesanso laikotarpiu viename iš traktatų buvo rašoma: „Moteris turi būti stambaus, tvirto sudėjimo, tačiau kilnių formų. Pečiai turi būti platūs, dilbiai –balti, raumeningi. Pagrindinė gražių krūtų sąlyga – jų plotis...“  Iš Renesanso laikų drobių į mus žvelgia „išdribusios“ matronos. Savo „liūlančius“ (šiandien sakytume – celiulitinius) kūnus gražuolės apsiausdavo aksomais.      

Madų diktatore nuo XVIII amžiaus pradžios tapo Prancūzija. Moteriško grožio etalonu buvo laikomos gražuolės maža, elegantiška galvute, siaurais pečiais, plonu liemeniu, apvalių formų klubais. Tiesa, saulė, oras ir vanduo nebuvo geriausi paryžiečių gražuolių draugai. Balinančios  pudros nuo veido jos nenuplaudavo savaitėmis. Neplauto  kūno kvapo panaikinimui naudodavo daug  kvepalų, o plaukų neplaudavo taip pat savaitėmis. Plaukų šukavimui ir galvos kasymui buvo išrasti specialūs instrumentai, o įsiveisusius  gyvius naikindavo specialiu plaktuku. Su laiku galvos plovimas buvo skatinamas.         

Rusijoje gražuolės buvo  auginamos  savaip. Viduramžiais mergaitėms iš turtingų šeimų buvo draudžiama siūti, kad jos nepriprastų nunarinti galvos ir neįsidurtų pirštų. Neleidžiama buvo ir  skaityti, kad nesusigadintų akių, daug valgyti , kad nestorėtų.  Nakčiai plaukus įtrindavo aromatingais tepalais, rankas ištepdavo nutrijų riebalais ir užmaudavo megztas pirštines, o krūtinę masažuodavo specialiu tepalu. Žadindavo jas anksti, kad rytinės saulės spinduliai suteiktų veidui rausvo gaivumo. Tačiau ir rusų gražuolės negalėjo atsilaikyti prieš mados vėjus:  veidą nusibalindavo ir nusirausvindavo tiek, kad tapdavo panašios į išpaišytas lėles.     


Na, o norint suprasti XVIII – XIX amžiaus pradžios prakilnių damų grožio idealą, tereikia peržiūrėti to laikmečio moterų portretų galeriją: pavyzdžiui tokių senųjų meno meistrų kaip Fedor Rokotov ar Vladimir Lukich Borovikovski.  Apie rusių ir ukrainiečių XX amžiaus gražuolių tipažą taip pat galima spręsti iš meno kūrinių, atviručių, žurnalų. Daugumoje jų atskleistas  miesčionių, karininkų, valdininkų, studentų gyvenimo būdas ir skonis. Tokio grožio pavyzdys: moteris aptakių kūno formų, iškilia krūtine, apvalainų klubų, putliomis rankomis, ovalo formos veidu, rausvais, putliais žandais.          

Po Pirmojo pasaulinio karo grožio kanonai Europoje pasikeitė: tapo madinga sportuoti, degintis saulėje. Išpopuliarėjo taip vadinamas cheminis „pusmetinis“ plaukų sušukavimas, didžiulių įvykiu tapo liemenėlių išradimas. Ilgi sijonai buvo pamiršti  ir išlaisvėjusios feministės pradėjo viešai demonstruoti savo grakščias kojytes.   

60-ais metais moters grožio etalonu tapo anglų supermodelis Twiggy (iš anglų kalbos – nendrelė). “Belytės” asmenybės rankos buvo plonesnės nei vėdryno šakelė, aštrūs keliukai, išsikišę raktikauliai. Moterys tiesiog išprotėjo – marino save badu, siekdamos nors kiek supanašėti su išsvajotu įvaizdžiu. Tai atsispindėjo ir drabužių firmų komerciniuose interesuose.1917-ųjų metų revoliucijos įvykiai sudavė triuškinantį smūgį  bet kokio moteriškumo apraiškoms. Moterys pradėjo trumpai kirptis plaukus ir aktyviai užsiiminėti sportu, o kosmetika buvo „nurašyta“ kaip buržuazinė atgyvena. Jeigu kas nors išdrįsdavo pabrėžti savo seksualuma, tai būdavo traktuojama „laisvu elgesiu“ .  Bronzinė tetulė su irklu ir kolūkietė su pjautuvu rankose tapo tarybinės moters grožio simboliais. Daugelį metų moteriškumo pavyzdžiu tarnavo  suvyriškėjusi moteris, tarsi bendra visų motina, galinti be poilsio dirbti tėvynės ir šeimos labui.

Su seksualinės revoliucijos pradžia nugriaudėjo pirmas griaustinis. Kasdien iš televizorių ekranų ir užsienietiškų žurnalų posovietinėms moterims įžūliai „akis badyt“ pradėjo  minios akinančio grožio deivių.  Pažiūrėjusios į save veidrodyje, daugelis moterų nusprendė, kad atspindys veidrodyje reikalauja pokyčių. Trumpų kojų nepailginsi, tačiau galima sulieknėti ir pasididinti krūtinę, pasidaryti makiažą ir persidažyti plaukus. Tiesa, ne visos turėjo tiek  drąsos ir ryžto kankinti save dietomis ir gultis po skalperiu, todėl jas ėmė persekioti  nepilnavertiškumo kompleksas.   

Kelis dešimtmečius moterims buvo kalama į galvas, kad stiprioji lytis labiau “užkimba“ už blondinių.  Todėl jų tarpe dažytų buvo kur kas daugiau nei natūraliais plaukais. Pasak prancūzų stilisto Žan-Noel Lemon, užmegzti romaną vyrai iš tiesų linkę su blondinėmis, o vesti – briunetes, todėl, kad jos labiau asociuojasi su šeimiškos, rūpestingos moters įvaizdžiu.   

Legendinė lėlė Barbė taip pat atliko savo lemtingą vaidmenį -  ji ne vienerius metus mergaitėms buvo nerealaus grožio pavyzdys.  Vadinasi, moterys jau vos ne nuo gimimo įgydavo ir įgyja gražios išvaizdos kompleksus, lygindamos save su „etalonu“.  Beje, jei Barbės kūno proporcijas sulygintų su normaliomis žmogiškosiomis, jos būtų kur kas baisesnės nei kanonine tapusi „auksinė formulė“ (90-60-90) – 95-34-85! Šiek tiek nerealu, ar ne?
Jeigu manote, kad dėl taip vadinamų per prievartą peršamų grožio standartų kankinasi tik silpnosios lyties atstovės, tai labai klystate. Juk savo draugių visažistų, kirpėjų, modeliuotojų, plastinės chirurgijos meistrų paslaugas  apmokėti kaip taisyklė turi vyrai. Beje, toli gražu ne visus juos žavi taip vadinama tobula  figūra. Tačiau standartas yra standartas ir jiems „vargšeliams“ , užimantiems visuomenėje aukštas pareigas, nieko kita nelieka kaip tik įvairiose prezentacijose lankytis su aukšto ūgio mergina, kurios kojos, kaip sakoma „auga iš pažastų“, o neretai tenka ją ir vesti. Nors , kaip sakoma Odesoje, kas, beje ir taip aišku,  tarp madingos ir seksulios moters – didžiulis skirtumas.      Gyvuoja tokia legenda. Vienoje karalystėje gyveno pliki žmonės riestomis nosimis ir mažutėmis akimis. Jie save laikė labai gražiais. Tik viena mergaitė išsiskyrė savo „kitoniškumu“:  jos akys buvo didesnės, plaukai ilgi, o nosis tiesi. Nusprendę išsigimėlės atsikratyti, gyventojai nelaimingąją išvežė iš šalies. Ilgai klaidžiojo ji miškais, kol sutiko princą, kuris pamilo ją ir išsivežė į savo šalį. Ten ji buvo pripažinta  gražuole....  

Štai dar vienas pasakojimas iš realaus gyvenimo. Kai kurios, dėmesio stokojančios moterys (ypatingai apkūnutės), norėdamos pasijausti gražiomis ir geidžiamomis, rado puikią išeitį. Anksčiau jos važiuodavo į Kaukazą, o dabar virtinėmis važiuoja į Egiptą, Turkiją ir Arabų Emiratus.  Ten jos tiesiog „graibstomos“. Rytų šalių vyrų supratimu, moteris – visų pirma jo vaikų motina. Todėl gražuolės fiziniai duomenys turi byloti apie vaisingumą. Taip kad, mūsiškėms „nurašytoms“ moterims pakanka kartelį prasieiti Stambulo gatve ir savo kompleksų jos atsikratys visam gyvenimui.      

Mano pažįstama prieš išvyką į JAV labai jaudinosi.  Tvirto sudėjimo briunetė staiga pabūgo amerikiečių gražuolių, apie  kurias žinojo tik iš kino filmų, konkurencijos. „ Ką aš ten veiksiu su savo sovietiniu veidu?“ -  graužėsi ji. Tačiau, grįžusi, pusdienį pasakojo apie savo pasisekimą kaubojų tarpe. „ Beje, gražuolių aš taip ir nepamačiau!“ – reziumavo visiškai pasikeitusi moteris. Tą patį patvirtino ir kaimynė, grįžusi iš Bulgarijos kurorto.  Ten, kaip žinia, pagrinde ilsisi vokiečiai. Pasak jos, tokio dėmesio ji nebuvo sulaukusi per visą savo ilgą nykų gyvenimą. Tai suprantama: išblyškusių, liesų moteriškių fone tamsaus gymio briunetė su išryškintu liemeniu ir mielu veideliu žiūrėjosi beveik egzotiškai. Ką gi, ko gero kai kuriais atvejais moterims vietoj savo išvaizdos pokyčių kur kas labiau verta būtų pakeisti  Karalystę.  

» Rašyti komentarą
» Komentarai
r
2012-05-30 19:25
Bet būna ir taip,kad moteris išvaizda vos neidialas kiekvieno vyro,bet nelaiminga ir tiek,o ir daugelis madingų,tikrai gražių moterų ir merginų yra vienišos,nes pervertina save ir vyrai tokių bijo,be to daugelis tik simpatiškos,o laimingesnės ir be tobulų formų ir gali daug daugiau turėt už tobulasias
Jo
2012-05-13 19:32
"Nefertitė – berniukiškos figūros moteris" Nu atsiprašau.. Jos figūra - moteriškai graži. Liekna talija, grakščios linijos. Kvailai nuskambėjo..
Viktorija
2012-05-09 22:08
"iurėjosi", "briunete".. nesiskaito kažkaip
Graske
2012-05-09 18:49
Nera cia lygintis i Lopez ar Kardashina- ne latinos mes ne tokia lietuviu figura ir tokia niekad nebus
Grazi fugura ta kur NREA riebalinio sluoksnio, kur lasinaiia nepasikabina ant kelniu. Sportiska, be celiulito, bet su riestu istreniruotu uzpakaliuku ir krutine kuri stovi, o ne kabo kaip bebutu turi atrodyti moteris sveikai, o ne nualinta dietu ar persivalgymo. pas sveika moteri ir plaukai zvilga ir akys blizga, oda svyti.
Vidunei,
2012-05-03 21:28
matai dabar LT mes moterys turim buti septintojo desimtmecio JAv ar Europos moteru ir tarybines moters hibridai