Manipuliaciniai žaidimai: jausmų metodas

Heide Benser/Corbis nuotr.

Tėvų ir vaikų tarpusavio kova – niekieno nestebinantis reiškinys, kurio pagrindinis ginklas – manipuliacija. Kad išvengtum nemalonios įvykių baigties, pabandykime išsiaiškinti, kokie būna manipuliacijos scenarijai ir kaip jiems pasipriešinti.

Manipuliacijos scenarijus: jausmų metodas

Kaip elgiasi tėvai

“Jei tu taip elgsiesi, aš tavęs daugiau nemylėsiu”. Kas gali būti blogesnio, nei prarasti pačių svarbiausių žmonių – tėvų meilę? Juk mažylis dėl tėvelių meilės ir šilumos padarys viską, kas tik įmanoma. Tą patį jausmų išbandymo metodą galima panaudoti ir priešingai: “Tu tikriausiai visai manęs nemyli, juk mylintis vaikas neskaudintų savo mamytės. O tu ir vėl manęs neklausai”. Žinoma, jis myli savo mamą, todėl iš visų jėgų pasistengs tą įrodyti. Tiesa, panaudojus šį manipuliacijos metodą vieną, antrą, trečią kartą... jis supras, kad net ir nepaklusus toji meilė niekur nedingsta. Visuomet prisimink, kad toks žaidimas jausmais nuvertina pačią meilės sampratą, paverčią stirpiausią jausmą paprasčiausiais beverčiais žodžiais.


Ką daryti? Niekuomet nesakyk vaikui, kad jo nemyli, arba kad jis nemyli tavęs. Juk abu puikiai žinote, kad tai netiesa. Jei pareikši vaikui, kad nenori su juo kalbėti, nenori jo matyti arba nenori imti jo ant rankų, tai jam taip pat asocijuosis su meilės atsisakymu. Toks vaiko užblokavimas gali būti didelė psichologinė trauma, o ne bausmė. Niekuomet nesinaudok tokiu manipuliaciniu metodu. Kur kas geriau žodžiais apibūdinti tai, ką tu jauti: “Tu mane nuliūdinai. Man dėl tavęs buvo gėda. Man nemalonu, kai tu taip elgiesi. Aš bijau, kai tu šitaip elgiesi” ir t.t.

Kaip elgiasi vaikai

Kai dvimetis piktai šaukia “Išeik, aš tavęs nemyliu!” - vargu, ar suaugusieji į tokius žodžius reaguoja rimtai. O juk ir pats mažylis meilės sąvoką kol kas suvokia tik atsižvelgdamas į situacijas: tu manęs neišleidai į baseiną, tai štai dabar aš tavęs ir nemyliu. Tačiau kuomet pirmokėlis, kurio tėveliai skiriasi, sako mamai, kad išeis gyventi pas tėvelį, arba jei paaugusi mergytė pasakoja, kad tik močiutė ją supranta ir labiausiai myli – tuomet metas susirūpinti, nes arba tai tikra tiesa, arba susidūrei su aukščiausios klasės manipuliatoriais.

Ką daryti? Jei vaikutis dar visai mažas, geriausia iš tokių žodžių pasijuokti arba aplamai neatkreipti į juos dėmesio. Jei vyresnis vaikas isteriškai rėkia “Kaip gi aš jūsų visų nekenčiu!” arba ką nors panašaus, tokiais atvejais geriausiai suveikia ramus klausimas: “Ar tu tikrai įsitikinęs, kad manęs nekenti? Pasėdėk ir šiek tiek pagalvok apie tai kurį laiką, o aš kol kas einu nudirbsiu savo darbus”.
Jei vaikas jau mokyklinio amžiaus, reikėtų taikyti panašaus pobūdžio metodą: “Na ką gi, meilė – asmeninis jausmas. Tu neprivalai manęs mylėti, kad ir kaip man būtų skaudu tai girdėti. Tačiau net ir tuo atveju, jei tu manęs nemyli, gerbti vienas kitą ir vykdyti įsipareigojimus vistiek teks.”

» Rašyti komentarą