Manipuliaciniai žaidimai: bauginimo metodas

KidStock/Blend Images/Corbis nuotr.

Tėvų ir vaikų tarpusavio kova – niekieno nestebinantis reiškinys, kurio pagrindinis ginklas – manipuliacija. Kad išvengtum nemalionios įvykių baigties, pabandykime išsiaiškinti, kokie būna manipuliacijos scenarijai ir kaip jiems pasipriešinti.

Manipuliacijos scenarijus: bauginimas

Kaip elgiasi tėvai

“Neik ten, nes ateis dėdė ir pagrobs tave”, “Liaukis verkęs, nes dėdė policininkas tave pasiims” ir t.t. Kam švaistyti laiką įtikinėjimams ir vaiko nuraminimui, jei visą atsakomybę galima suversti kažkokiam mistiniam veikėjui: nepažįstamam dėdei, policininkui, raganai ar baubui? Mažieji tikrai suklūsta, o štai vyresniems vaikams tokie bauginimo metodai neveiksmingi. Tuomet metas pereiti prie paslėptos manipuliacijos. Pavyzdžiui tarsi ne tiesiogiai vaikui, o tiesiog šiaip mįslingai tarstelėti “Kažkaip senokai pas tavo mokytoją nesilankiau... gal reikėtų ryt nueiti į mokyklą...”. Vaikui nebelieka kito pasirinkimo, nes jei šį kartą jis nenusileis, sekančią dieną gali laukti kur kas didesni nemalonumai. Jis juk supranta, kad ši frazė ne šiaip sau buvo pasakyta.


Ką daryti? Jei vaikas sąmoningai ir tyčia pažeidinėja tavo reikalavimus arba draudimus, gali perspėti jį apie gresiančias bausmes. Jei tai jo nepaveiks ir jis toliau elgsis savo nuožiūra, būtinai įvykdyk tai, ką žadėjai, pavyzdžiui, kuriam laikui apribok tam tikras pramogas. Tačiau nepamiršk, kad bausmė neturi traumuoti fizinės ir psichologinės vaiko sveikatos. Niekuomet negrasink vaikui tomis bausmėmis, kurių neketini įgyvendinti: iškviesti policiją, trinktelėti, atiduoti į vaikų namus ir t.t. Taip pat nesistenk padaryti vaikui įtakos į pagalbą pasitelkdama ašaras, rinksmus ir įžeidinėjimus. Jei tik jauti, kad gali nesusitvardyti, pasakyk vaikui, kad šiuo metu negali su juo kalbėtis ir pokalbį pratesk vėliau, kai šiek tiek nurimsi.

Kaip elgiasi vaikai

Sugebėjimu manipuliuoti bauginant, vaikai nei kiek neatsilieka nuo savo tėvelių. Inscenizuoti isterijos priepuolį viešoje vietoje, tiesiog meistriškai išprovokuoti šeimyninį skandalą, sugadinti atsotogas nesibaigiančiais kaprizais ir t.t. Ko tik nepadarys mažieji tironai, kad tik gautų tai, ko nori. Jei mažasis manipuliatorius laiku nebus sustabdytas, vėliau jo grąsinimai taps kur kas labiau auginantys: “Mesiu mokyklą”, “Pabėgsiu iš namų”, “Nusinuodysiu” ir t.t. Itin talentingiems manipuliatoriams net ir žodžių neprireikia! Pakanka gerai matomoje vietoje “pamiršti” stiprių vaistų buteliuką ir tėvai padarys viską, kad tik jų vaikeliui nieko nenutiktų.

Ką daryti? Nuslopink patį pimąjį bandymą manipuliuoti. Ramiai ir aiškiai parodyk vaikui, kad tu supranti ką jis sumąstė ir pasiūlyk labiau civilizuotą problemos sprendimo būdą: “Rinksmais tu nieko nepasieksi. Pasakyk man, prašau, ko tu ištikrųjų nori ir mes kartu pagalvosime, ką galima padaryti”. Jei vaikas sukėlė skandalą, išeik į kitą kambarį ir palik jį vieną. Jei skandalas vyksta viešoj vietoje, prie aplinkinių žiūrovų, išvesk arba jei prireiks išnešk vaiką į vietą, kur tų žmonių nebūtų. Aiškiai duok jam suprasti, kad pokalbį tęsi tik tada, kai jis apsiramins. Su namiškiais nustatykite bent jau pagrindinius bendrus auklėjimo principus ir pasistenk, kad šalia vaiko jie neaptarinėtų tavo veiksmų. Vos tik vaikas supras, kad turi guodėjų, viskas iš karto sugrius. Jei vaikas tau grasina, nepasiduok provokacijai, o ramiai kartu su juo apsvarstyk galimas jo poelgio pasekmes: “Tu tikrai nori išeiti iš namų? Pagalvokime, kokius daiktus tu pasiimsi ir kur apsistosi. Gal reiktų pasiimti miegmaišį ir palapinę?”. Matydamas, kad tu visai nebijai jo grasinimų, jis liausis manipuliavęs tokiais metodais.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Silvija
2011-11-22 10:29
Rita, prajuokinot Kaip mokam, taip auklėjam. Mokomės iš savo klaidų. Buvo įdomu sužinoti kažką nauja.
Rita
2011-11-22 10:27
Vajei... Pasirodo, aš manipuliatorė.