Kūdikio vystymasis: antrasis mėnuo

Antrasis kūdikio gyvenimo mėnuo išsiskiria greitais fizinio vystymosi tempais:

  • Vidutinis svorio prieaugis – 800 gramų;
  • Vaikutis paaugo maždaug 3 cm;
  • Galvutės apimtis prasiplėtė maždaug 1.5 cm.

Antrojo mėnesio pabaigoje vaikutis jau gali:

  • Išlaikyti galvytę vertikalioje padėtyje kelias minutes;
  • Gulėdamas ant pilvuko pakelti galvytę 45 laipsnių kampu;
  • Šypsotis ar juoktis;
  • Fokusuoti žvilgsnį;
  • Kalbėti “savo kalba” - guguoti;

Regėjimas

Kūdikio regėjimas palaipsniui gerėja: jis ilgiau geba žiūrėti į konkretų objektą, atidžiau stebi jį supančius suaugusiuosius ir dažniau žiūri tiesiai į akis. Rinkama mažyliui žaisliukus atsimink, kad greičiausiai jam labiausiai patiks baltai juodi. Mes įpratę mažyliams pirkti ryškiaspalvius daiktus, tačiau kol jis dar visai mažutis, o jo akytės nėra pilnai išsivysčiusios – baltos ir juodos spalvos kontrastas jam atrodo pats patraukliausias.

Virš lovytės geriausia pakabinti ryškų žaislą, pavyzdžiui, raudonos spalvos. Tik nepamiršk, kad žaisliukas turi kabėti 40-50 centimetrų atstumu. Būtent toks atstumas leidžia vaikučiui žiūrėti tiesiai, nežvairuojant akytėmis. Tikriausiai pastebėsi, kad mažylio žvilgsnį vis labiau patraukia judantys objektai, todėl jis ima sekti tavo atliekamus judesius.

Kartais gali pastebėti, kad kūdikis žvairuoja viena arba abiem akytėmis. Nereikia jaudintis, nes tai dar nėra tikrasis žvairumas. Vaiko akių raumenys dar gana silpni, todėl jiems sunku kontroliuoti akių judėjimą. Paprastai regėjimas pilnai susitvarko iki šeštojo gyvenimo mėnesio. Tačiau jei akytės žvairuoja į išorinius akių kampučius – parodyk vaiką gydytojui.

Klausa

Vaikutis pradeda skirti garsus. Kadangi jis vis geriau kontroliuoja savo galvytės judėjimą, išgirdęs jį sudominusį garsą iš karto pasisuka į tą pusę, iš kurios garsas sklinda. Garsūs ir šaižūs tonai vaikutį erzina, nes jis vis dar nėra pratęs prie triukšmo. Juk mamos pilvelyje visi garsai buvo smarkiai prislopinti. Tačiau ramus ir švelnus mamos balso tonas vaikučiui labai patinka ir dažniausiai sukelia šypseną. Beje, mamos balsą mažylis jau atskiria iš visų kitų, todėl stenkis su juo kalbėtis kuo dažniau. Padėk vaikučiui gerinti jo klausą ir reguliariai įjunk negarsią, melodingą muziką.Koordinacija

Įgimti kūdikio refleksai palaipsniui nyksta, o juos pakeičia išmokti, arba kitaip - išsiugdyti veiksmai. Vaikučio judesiai tampa vis labiau koordinuoti. Pavyzdžiui, jei įdėtum barškaliuką į jo ranką, pirštukai susigniauštų  ir vaikutis žaislą kurį laiką laikytų rankutėje. “Sugriebimo” refleksas įprastai dingsta sulaukus 8 savaičių. Regėjimas ir rankų judesiai tampa vis labiau koordinuoti, delniukai ima atsipalaiduoti ir galiausiai vaikutis gali pilnai ištiesti pirštukus. Kad procesas vyktų greičiau, galima daryti pirštų masažą, juos švelniai atlenkiant ir atsargiai patempiant į priekį.

Iki antrojo mėnesio pabaigos mažylis turėtų sugebėti išlaikyti galvytę 15-20 sekundžių. Tu gali jam padėti: prieš kiekvieną maitinimą, pradedant nuo vaikučio gimimo, paguldyk jį ant pilvuko iš pradžių 2-3 minutėms, palaipsniui ilgindama laiką iki 10-15 minučių. Gulėdamas ant pilvo mažylis savaime nori kelti galvytę, kad galėtų apsidairyti.

Kalba

Antrojo mėnesio metu vaikutis tikriausiai pradės skleisti atskirus garsus, tarsi kalbėtų sava kalba. Netgi jo rėkimas pasikeičia. Iki šiol mažylis skleidė “gerklinius” garsus, o dabar jo balso stygos patobulėjo, taigi jo garsai būna aukštesnio tono ir labiau intonuojami.

Emocijos

Vaiko emocijos vis labiau atsispindi jo veide: jau galima pastebėti, kai jis džiaugiasi, nuobodžiauja arba pyksta. Iki šiol jis dažniausiai tik šypsodavosi arba verkdavo, nes tai buvo vienintelis būdas parodyti savo savijautą. Dabar jis gali ne tik nusišypsoti, bet ir nusijuokti, o būdamas nepatenkintas pirmiausia suka galvytę į šoną ir raukosi, o ne verkia. Išreikšti savo emocijas veidu jis dar tik mokosi, todėl vis dažniau kartoja tai, ką pamato tavo veide. Taigi stenkis kuo dažniau šypsotis.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
88R88IUIFKJIDMMNKFK
2012-12-22 17:31
JJNIKNHIKHI
milda
2012-09-25 20:24
maniske irgi pora minuciu paguli ant pilvuko po to pradeda pykti..
Nesvarbu
2012-05-31 16:10
na aš neturiu vaika kai turesu viska išbamdysu jusu komentarus ir straipsneliai
Renata
2012-05-20 23:56
Manoni isvis ant pilvo neguli, cia jos pati nemegstamiausia padetis!
Fėja
2012-04-20 10:50
aš savosios ant pilvuko negaliu guldyt, tuoj pat viską išvemia