Kontraceptinės tabletės: ką reikėtų žinoti?

Mokslas taip pažengė į priekį, kad genetikai geba kryžminti agurkus su medūzomis, naujausi technologiniai išradimai keičia vienas kitą milžinišku tempu, net nuskristi į mėnulį yra pilnai įmanoma, jei tik turi pinigų... Tik štai kuomet pradedame kalbėti apie savo pačių sveikatą ir apsisaugojimo priemones, paaiškėja, kad stovime vietoje arba tiksliau – netgi gerokai atsiliekame. Nepriklausomai nuo to, kokius stebuklus gali pasiūlyti šiuolaikinė medicina, populiariausiu apsisaugojimo būdu vis dar išlieka nebaigtas lytinis aktas ir prezervatyvai. Prieš pastaruosius tikrai neturime nieko prieš, bet mes, moterys, neturėtume pasitikėti vien tik vyrų atsakomybės jausmu, kurio, pripažinkime, neretai stinga. Taigi šį kartą norime pakalbėti apie apsisaugojimą kontraceptinėmis tabletėmis.

Kaip teisingai pasirinkti preparatą?

Kiekvienai moteriai kontraceptinės tabletės parenkamos individualiai, taigi šiuo atveju nepagelbės nei patyrusios draugės, nei vaistininkės patarimai. Bet kuriuo atveju, jei nuspręsi pasirinkti šią apsisaugojimo priemonę, teks užsirašyti pas ginekologę, nes šiais laikais kontraceptinės tabletės parduodamos tik su receptu. Jei sergi varikoze, turi problemų su svoriu, tave kankina migrena, padidėjęs kraujo spaudimas, šeimoje buvo sergančiųjų vėžiu, diabetu ar kitomis rimtomis ligomis – būtinai turi apie tai pasakyti gydytojui. Svarbu: manoma, kad atsisakius gyvulinės kilmės baltymų, pakinta žarnyno mikroflora ir jautrumas estrogenams, kurie yra kontraceptinėse tabletėse. Taigi jei esi vegetarė, būtinai pasakyk tai savo ginekologei.

Kokie galimi šalutiniai poveikiai?

Jei vaistai parinkti teisingai, šalutinis poveikis turėtų būti tik teigiamas: pagerėja odos būklė, normalizuojasi nuotaikų svyravimai, menstruacijos būna ne tokios skausmingos. Moterų tarpe įsigalėjusi nuomonė, kad kontraceptinės tabletės didina svorį, tačiau mokslininkai įrodė, kad tai – ne tiesa. Tačiau neigiamas šalutinis poveikis vis dėl to galimas: kontraceptinės tabletės gali padidinti kraujo krešėjimą, ko pasekoje atsiranda trombozės tikimybė. Tačiau nutinka tai itin retai.

Ar tiesa, kad kuo “naujoviškesnės” tabletės, tuo jos efektyvesnės?

Ne, “senosios” kartos tabletės taip pat yra efektyvios, tiesiog mokslas niekuomet nestovi vietoje. Bet kuriuo atveju, jau minėjome, kad kontraceptinės tabletės kiekvienai moteriai parenkamos individualiai, taigi gali būti, kad jums tiks būtent senesnės, o ne naujausios tabletės.


Ar reikia daryti pertraukas tarp kursų?

Ilgalaikės pertraukos, kaip, tarkim, geriant vitaminus, daryti nereikia. Na, o toliau viskas priklauso nuo parinktų tablečių: kai kurias reikia gerti su savaitės pertrauka, per kurią turėtų prasidėti mėnesinės, kitas reikia gerti kiekvieną dieną. Ginekologė turėtų išsamiai paaiškinti, kaip tinkamai vartoti paskirtą preparatą.

Ar kontraceptinės tabletės garantuoja šimtaprocentinį apsisaugojimą nuo nėštumo?

Deja, to negali garantuoti nė viena apsisaugojimo priemonė. Mokslininkai teigia, kad kontraceptinių tablečių patikimumas siekia 97%. Tačiau realybė pateikia kiek kitokius faktus: pastoja ne 3 merginos iš 100, o 8. Tačiau kaltos ne tabletės, o neteisingas jų vartojimas.

Ką daryti, jei tabletės išgerti laiku nepavyko?

Apie tai taip pat turėtų paaiškinti ginekologė, kuri ir paskirs konkrečias tabletes. Jei paskirtos “mini tabletės” (progestino monopreparatas su minimalia hormonų doze), o nuo gėrimo grafiko atsiliekate daugiau nei 3 valandas, tuomet tą dieną tabletės jau negerkite, tačiau esant lytiniams santykiams būtinai naudokitės prezervatyvu. Sekančią dieną tabletę išgerkite laiku (dviejų nereikia gerti). Jei gydytoja išrašė kombinuotą preparatą (kurio sudėtyje yra ir progesterono, ir estrogeno), viskas šiek tiek paprasčiau: toks preparatas veiksmingas mažiausiai 12 valandų, todėl tiesiog išgerkite pamirštą tabletę sekančio valgymo metu ir toliau gerkite pagal grafiką. Jei išgerti tabletę pamiršote dvi dienas, tai sekančias dvi dienas gerkite dvigubą dozę. Jei “užmaršumas” užsitęsė iki 3 dienų, pradėkite gerti naują tablečių pakuotę ir visą savaitę papildomai saugokitės prezervatyvais.

Ar galima vasaros metu naudoti kontraceptines, nuo kurių aplamai nebūna mėnesinių?

Prieš tai būtina pasikonsultuoti su ginekologu, tačiau tokias tabletes iš esmės galima vartoti, tik ne ilgiau nei 3 mėnesius.
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
lol
2017-08-03 11:35
toms kurios mano, kad del kontraceptiku negali pastoti, ir pas pirma pakomentavusia "el ju" atsirades auglys - siaip vartojant, pilvo apacioj augliu tikimybe KT kaip tik mazina. taigi, kaltos ne KT, labiau genai ir aplinka. paziurekit, gal cia ir vyro kaltes yra, visu lyciu zmones bendrai yra linke kaltinti moteris nevaisingumu, bet labai daznai buna kad vyro sekla yra prastos kokybes. sekmes jums didziausios, ir sveikatos kuo puikiausios, tikiuosi jau po tiek metu issigydete. sekmes!
kristina
2015-09-08 17:33
Man esam laimingi gerai gyvenam o kodel piktu zmoniu yra
kristina
2015-09-08 17:31
Mes mylim vienas kito ir as to nedarysiu nenoriu jo prarasti klausau sirdutes
kristina
2015-09-08 17:29
Taip esu laiminga ir mes abu esam pries kontracepcija nes blogis
kristina
2015-09-08 17:28
Man nepikta o skaudu baisu verkti norisi bet gerai kad as turiu mylima zmogu gera vyra buciau viena o viena nenoriu buti mes mylim vienas kito gerai kad as turiu savo zuikuti