Kokių frazių bendraujant su vaiku patartina vengti?

„Ir į ką tu atsigimei?“, „Dink man iš akių!“, „Nesipainiok po kojomis!“... Ar kada susimąstei, kiek kartų tokius ir panašius žodžius iš tavęs girdi sūnelis arba dukrytė? Tai, ką išlieji su apmaudu ir pagieža (gal tuo metu neturėjai nuotaikos, vaikas nieko nepadarė, tačiau atsidūrė ne vietoje ir ne laiku), gali žeisti vaiką, paversti jį kompleksuotu ir savimi nepasitikinčiu žmogumi. Kad to išvengtum, turėtum pamiršti kai kurias frazes visam gyvenimui ir jų daugiau nebekartoti.

Tiesa ta, kad kai kurie žodžiai sakomi net nesusimąstant, kokius jausmus jie gali sukelti atžalai, o juk ji į viską reaguoja labai jautriai – daug jautriau, negu suaugusieji, kadangi tu jam šiuo gyvenimo periodu esi pats didžiausias autoritetas. Net jeigu ir be pykčio, tačiau pratrūkus emocijoms pasakai „Nusibodai!“, nereikia manyti, kad vaikas tai praleis pro ausis.

Jeigu tavo mažyliui kažkas nesiseka, arba jis daro kažką ne taip, kaip reikia, neskubėk, duok laiko pasireikšti jo savarankiškumui. Jis stengiasi dėl tavęs, kad galėtum juo didžiuotis ir jį mylėtum, todėl kaip tik geriau dažniau kreipti dėmesį į jo pasiekimus ir pergales, o ne į nesėkmes.

Ko nereikėtų sakyti:

- Tau neišeina. Duok, padarysiu

Vaikų psichologai tikina, kad tokios frazės „programuoja“ vaiko nesėkmes, įtvirtina nepasitikėjimą savimi. Mažylis jaučiasi kvailas, nerangus ir niekam tikęs, todėl ateityje nerodys iniciatyvos.

- Imk, ką nori, tik nusiramink

Pakeitusi griežtą „ne“ į „taip“, tu leidi suprasti, kad savo tikslo mažylis gali pasiekti inkštimu, įkalbinėjimais ir kaprizais. Naivu tikėtis, kad vėliau jis rimtai žiūrės į kokius nors tavo draudimus.

- Dar kartą tai pamatysiu – gausi nuo manęs, taip ir žinok

Šis triukas pedagoginiu požiūriu yra visiškai neefektyvus. Tavo sūnelis arba dukrytė turi tiksliai žinoti, kas jo arba jos laukia, jeigu nepaklausys.

- Tuojau pat liaukis!


Po tokios frazės vaikas jaučiasi taip, lyg visiškai neturėtų jokių teisių (o juk taip nėra). Ir atvirkščiai – užuot nusiraminęs, pradeda protestuoti (arba verkia, arba sugalvoja ką nors originalesnio). Trumpai tariant, naudos visiškai jokios.

- Tu turi juk turi suprasti, kad...

...kad vyresnių reikia klausyti, aplinką – saugoti, pamokų – nepraleidinėti ir t. t. Vaiko reakcija bus priešinga. Atsiranda toks vadinamasis „prasmės barjeras“, kai vaikai iš tiesų „nustoja“ suvokti suaugusiųjų draudimus ir moralizavimus, „nesupranta“, ko iš jų norima.

- Niekas daugiau taip nesielgia, o tu...

Jeigu nuolat tai kartosi, pasekmės nebus labai malonios: tu įdiegsi savo vaikui tam tikrus stereotipus, tad ateityje jis manys, kad jo emocionalumas yra trūkumas.

- Pataupyk mano sveikatą.

Atrodytų, kuo ši frazė galėtų būti bloga? O gali. Jeigu tokius žodžius dažnai kartosi tam, kad nuramintum savo vaiką, kai tau iš tiesų bus blogai, jie nebeveiks. Vaikas tiesiog nebekreips į juos dėmesio.

- Nenukabink nosies dėl tokių niekų...

Vaikai turi savų problemų, jos jiems yra rimtos ir svarbios. Kiekvieną kartą, kai rodai atsainų požiūrį į jas, tu rizikuoji prarasti savo atžalos pasitikėjimą. Po to nereikia stebėtis, kad mažylis nustoja tau pasakotis, ir tu nebežinai, ką jis išgyvena. Jis bijos, kad vėl palaikysi tai menkniekiu.

- Visų vaikai kaip vaikai, o manasis...

„Tu esi mano bausmė“, „kryžius“, „nevėkšla“ – nereikia nė sakyti, kad tokie negražūs epitetai nepridės vaikui pasitikėjimo savimi, žeis jo jausmus. Tu, kaip mama, esi atsakinga už tai, kad mažylis neaugtų kompleksuotas ir užisklendęs savyje. Jeigu atžala kuo nors prasikalto, pasistenk apsieiti be tokių frazių ir ramioje aplinkoje aptark vaiko elgesį.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
skaitytoja
2012-08-18 17:13
mano tevai issiskyre kai man buvo 5 metukai.daznai girdedavau tokias frazes.o kai man buvo kazkur 10 ar 12pasake:as taves nekenciu nes esi panasi y savo teva:iki dabar sirdy turiu siuos zodzius,nors man 40 ir pati turiu 2 sunus,bet uztai pati vaikus auginau visai kitaip.jie mano geriausi draugai,o su mama po siai dienai :labas ir visogero:.ji po siai dienai ignoruoja mane,nors esu vienintele dukte.anukai irgi nereikalingi.toks moters harakteris.tik skaudu,kad butent ji mano mama
m
2012-08-13 20:09
puse visu situ fraziu girdziu kasdien...
jauna mama
2012-07-20 00:08
Su vaiku reikia kalbėtis,o neišsilieti ant jo. Kas per motina,kuri žemina savo vaika,mama tam ir yra ,kad galėtum į ją kreiptis betkokiu sunkiu momentu. Pasaulis ir taip žiaurus,o tėvai turi padėti vaikui,išklausyti,patarti,paskatinti. Patyriau savo kailiu ką reiškia būti engiamai mamos.Dabar jokio ryšio su mama nebėra,tik formalumas. Gerai,kad žinau kaip nesielgsiu ,kai auklėsiu savo vaikiuką.
Beatričė
2012-07-10 16:35
vaikas neturi būti visiška mimoza. Jeigu nuo mažens nesusidurs su sunkumais, kas iš jo išaugs? Aš nesakau, kad jį reikia nuolat žeminti, bet viena kita frazė iš šių žalos, mano galva, padarys daug mažiau, negu tėvų aplaidumas ir visiškas tylėjimas
Lina
2012-07-10 13:53
paskutines frazes aplinkui girdžiu turbūt dažniausiai