Kokią įtaką amžius daro nėštumui?

Turėti vaiką svajoja ne viena moteris. Ar egzistuoja idealus amžius gimdyti? Kada geriausia planuoti nėštumą?

Kiekvienas amžiaus tarpsnis daro įtaką bandant įgyvendinti šią svajonę. Be abejo, gydytojai turi savo nuomonę, negaili patarimų ir gąsdina galimomis komplikacijomis vyresniame amžiuje (tačiau tai anaiptol nereiškia, kad būdama 35-ių negalite savęs realizuoti kaip motinos).

20–29 metai. Tai pats palankiausias metas pradėti kūdikį. Iki 25 pastoti yra lengviausia: tuo metu kiaušidės dar jaunos ir sveikos, moterys ne taip dažnai serga lėtinėmis ligomis, o nevaisingumas pasireiškia tik 6 %. Nuo 25 metų iki 29 – 6 %. Persileidimo rizika minimali, 80 % atvejų pagimdoma natūraliai.

Gimus pirmajam vaikui, kitą patariama pradėti ne anksčiau kaip po 3 metų – per tą laiką organizmas spėja atsigauti. Nenuostabu, kad tokio amžiaus moterys gimdo dažniausiai, tačiau tai toli gražu ne riba.

30 metų. Jeigu norite, vadinkite tai branda: po kojomis jau turimas tvirtas pamatas, specialybė įgyta, karjeros laiptais užkopta, tad nenuostabu, gimdančių tokiame amžiuje tik daugėja – ateina metas pamąstyti ir apie šeimyninio gyvenimo privalumus.

Statistika rodo, kad kas dvylikto naujagimio mamai – daugiau nei 35-eri. Šiuo laikotarpiu nėštumas jau šiek tiek rizikingesnis. Vaisingumas mažėja dar iki menopauzės, nors menstruacinis ciklas ir išlieka reguliarus – iki 39 metų nevaisingomis tampa apie 30 % moterų. Kodėl?

Tai susiję su gimdos audinių ir kiaušidžių pokyčiais bei jų funkcionalumo sumažėjimu. Negimdžiusių moterų vidaus lytiniams organams pasireiškia funkcinis nepakankamumas, jie pradeda senti. Net ir visiškai sveikatos problemų neturinčioms pastoti tampa daug sudėtingiau, be to, tikimybė, kad jos pagimdys natūraliu būdu, siekia tik 40 %.


Labai tikėtinos įvairios komplikacijos: sumažėja audinių elastingumas, todėl plyšta minkšti gimdymo kanalai, kraujuojama... Tačiau nereikia manyti, kad nepasitaiko ir malonių staigmenų: toms, kurioms per 30, dažniau gimsta dvynukai ir net trynukai.

40 metų. Tikriausiai ne be reikalo tokio amžiaus sportininkai, balerinos ir kariškiai išeina į pensiją. Gimdyti tokiame vėlyvame amžiuje sudėtinga ir pavojingas dėl daugelio priežasčių, o ir susilaukti vaikelio daug sudėtingiau – nevaisingumas siekia 64 %, o persileidimo tikimybė – 33 %.

Net jeigu pastoti vis dėlto pavyksta, stebuklo laukimo džiaugsmą užtemdo galimos nelaimės šešėlis: padidėja tikimybė, kad vaikas turės įgimtą patologiją, iš kurių dažniausios – širdies, virškinamojo trakto, raumenų ir kaulų sistemų veiklos sutrikimai. Neretai pasitaiko ir Dauno sindromas.

Genetinių sutrikimų rizika visada išlieka ir jaunoms mamos, tačiau čia reikėtų pabrėžti apsauginės moters organizmo reakcijos svarbą: vyresniame amžiuje sutrinka mechanizmas, padedantis atpažinti nesveiką embrioną – jaunų moterų organizmas tokį vaisių dažniausiai atmeta, o vyresnių išnešioja.

Sunkumų sukelia ir tai, kad iki nėštumo negalima nustatyti, ar vaikas sirgs Dauno sindromu, ar jam pasireikš kuri kita chromosomų anomalija. Iš dalies tam kelią padeda užkirsti multivitaminai, B grupės vitaminai ir folio rūgštis, tačiau visa tai reikėtų pradėti vartoti likus bent 3 mėnesiams iki planuojamo nėštumo. Taip pat rekomenduojama tuo metu pasigydyti ir nuo lėtinių ligų.

Keturiasdešimtmetės triskart rečiau nei trisdešimtmetės suserga nėščiųjų diabetu, jos dėl sumažėjusio raumenų ir sąnarių elastingumo sunkiau pagimdo – būtent dėl rekomenduojama daugiau mankštintis, plaukioti, užsiimti specialia gimnastika, ypač didelį dėmesį skirti tarpvietės raumenų treniravimui.

Visa tai – gydytojų pateikiama informacija. Nereiškia, kad perskaičiusios straipsnį galite su palengvėjimu atsikvėpti ar pradėti graužtis – kiekvienos moters organizmas yra individualus. Nepriklausomai nuo amžiaus, turite rūpintis savo sveikata ir stengtis, kad kūdikio gimimas atneštų į namus ne nelaimę, o šventę.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Neringa
2014-06-15 09:27
Man jau 40,bet aš neprarandu vilties ir tikiu,kad pastosiu.Sekmės ir kitoms mamytėms!!!
mama
2014-02-22 16:50
As turiu 21metu dukra ir 6metu sunu,o man paciai neseniai 39suejo,bet mes su vyru labai norim ir planuojam ,jei dievas duos dar vieno vaikelio!!!kadangi turejau problemeliu(isoperavo mioma),tai neisejo anksciau pastoti,bet gydytojas man sake ,kad po operacijos yra didele viltis susilaukti!!!Taciau ivyko,tai kad man po beveik 4men uzejo skausmai,pasirodo pas mane dar viena mioma pradejo augti ir gydytojas sake,kad bus jau sunku pastoti!!!!Bet as dar vilties neprarandu!!
egle
2012-12-18 15:19
Lugne, man dabar 39 ir mes planuojam antra vaikeli uz metu
Jeigu sveikata gera, nera kokiu nors nesamoniu, tai manau nera ko labai bijoti.Pirma gimdziau 33 metu, viskas vyko sklandziai, puikiai, tai manau, kad tie keli metai labai nepridejo man "Nesveikatos?
Mes bandysim
saule -lugnei
2012-11-29 01:37
nera ko bijot,kaip sakomaa nuo likimo nepabegsi ,bet jei jautiesi,kad dar noretum leliuko kodelne ,mano drauge 44m pries menesi pagimde berniuka,jos pirmutiniam sunui 9m,leliukas gime sveikutis grazutis,vat stai kita pries 4 metus budama 39m irgi pasigimde broliuka savo 2 mergytem,sekmes
ayu
2012-11-23 10:54
etdtrktrty