Kodėl vaikas nenori dalintis?

Jei vaikas nenori dalintis žaisliukais, ar tai būtinai reiškia, kad jis godus ir pavydus?

Nors godumas visuomenėje dažnai aptarinėjamas ir smerkiamas, tai – natūrali žmogaus savybė, ypač – vaikystėje. Noras saugoti tai, kas tau priklauso, ir turėti dar daugiau, yra normalus. Tiesiog suaugusieji paprastai žino, kaip prisitaikyti prie socialinių normų, o vaikams to dar reikia išmokti.

Iki dosnumo tenka „priaugti“. Jis turi tapti sąmoningumo ir pasirinkimo laisvės rezultatu.

Naujas daiktas visada įdomiau už seną

Stebėdamiesi vaiko godumu, suaugusieji paprastai viską mato iš tokios perspektyvos: tai arba teisinga, arba ne. Tačiau vaikų godumo esmė šiek tiek kita, ir su teisingumo samprata neturi nieko bendra. Vaikų godumas ir pavydas yra situatyvūs. Būtina į tai atsižvelgti, suvokti visą situaciją, o ne tik priekaištauti ir mėginti atvesti į protą, apeliuoti į sąžinę, kalbant apie lygybės ir teisingumo principus.

Pavyzdžiui, vaikui smėlio dėžėje tolėliau esantys daiktai yra ne tokie įdomūs, kaip tie, kurie yra visai šalia, todėl neretai nutinka taip, kad svetimas kibiriukas atrodo patrauklesnis, negu nuosavas. Šiuo atveju tiesiog pakanka atkreipti mažylio dėmesį į turimą daiktą, parodyti, ką su juo galima nuveikti. Būna ir taip, kad pavydas ir godumas kyla todėl, kad matomas daiktas yra tiesiog naujas, neįprastas. Pripratęs prie turimo kibirėlio spalvos ir pamatęs pas kitą vaiką tokį pat, tik, pavyzdžiui, jau raudoną, mažylis gali užsimanyti būtent jo.

Kai vaikai ima peštis dėl žaislų arba stengiasi pagriebti ką nors pirmi, paprastai tai reiškia, kad jie bijo kažko netekti arba negauti to, ko nori. Taip labai dažnai nutinka su vaikais, kuriems tenka konkuruoti su savo broliukais ir sesutėmis. Vienturčiui pavydo ir godumo priepuoliai dažniausiai prasideda tada, kai pradedama lankyti darželį.


Kaip elgtis tėvams?

Jei jūsų vaikas pasikėsino į svetimą turtą, nedrauskite jam norėti – tik būtina paaiškinti, kad būtent dabar noro išpildyti negalima, nes daiktas yra svetimas, o imti svetimus daiktus yra draudžiama. Taip vaikas supras, kad, viena vertus, norai pildosi ne visada, kita vertus – jūs suprantate ir pripažįstate vaiko išgyvenimų svarbą.

Sakydamas „noriu!“ vaikas ne visada iš tikrųjų nori tą daiktą turėti – labai dažnai tai būna troškimas su tuo daiktu „susipažinti“ iš arčiau. Jūs galite paprašyti daikto savininko paskolinti kuriam laikui atžalos trokštamą objektą. Žinoma, turite būti pasiruošę tam, kad sutikimo sulauksite ne visada – pasistenkite nuraminti ir paguosti savo atžalą.

Visada būkite savo vaiko pusėje, kai šis gina savo nuosavybę. Jeigu tėvai skatina mažylį atiduoti kitam kokį nors daiktą, kai jis pats to nenori, vaikas tai suvokia ir vertina kaip išdavystę. Vaikui sunku pastovėti už save, todėl jam labai svarbu, kad kritiniu atveju jį apgintų suaugęs žmogus. Pastebėję, kad kitas vaikas atėmė žaislą iš jūsų dukrytės ar sūnelio ir nenori grąžinti, jūs turite teisę prieiti ir pasakyti: „Prašau, atiduok. Tai – mano sūnelio (dukrytės) žaisliukas!“

Gerumo pamokos

Jei norite, kad vaikas neaugtų godus ar pavydus ir išmoktų dalintis su kitais, pradėkite gyvenime taikyti vieną paprastą taisyklę: jei kažką imate, reikia kažką duoti mainais.

Nepamirškite: vaikas mokosi iš to, ką mato, o ne iš to, ką girdi. Kitaip tariant, turite rodyti asmeninį pavyzdį. Jei jūsų kas nors prašo kažką paskolinti, o jūs nenorite ir išsisukinėjate, vaikas elgsis taip pat. Galima ir truputį pagudrauti: jei mažylio savininkiškumo jausmas labai stiprus, paprašykite draugės, kad būdama svečiuose ji ką nors „pasiskolintų“ iš jūsų. Kai paskolinsite sutartą daiktą, draugė gali atsidėkodama padovanoti saldainį ar šokoladą, garsiai pabrėždama, už ką ji šią dovaną dovanoja. Užteks kelių tokių pavyzdžių ir mažylis tikrai supras, kad dalinimasis nėra toks jau blogas dalykas.

Puikų pavyzdį galima rodyti ir namuose, paprasčiausiai pietaujant. Tiesiog pasiūlykite antrajai pusei (ar kitam asmeniui) paragauti kažką iš savo lėkštės, kad mažylis matytų: jums nė kiek negaila, nes šeimoje dalintis daiktais ar maistu yra įprasta. Greičiausiai matydamas besidalinančius kitus asmenis, jis ir pats įsigeis įsitraukti į šį žaidimą, o bėgant laikui, tikėtina, pirmasis pasiūlys kažką, kas priklauso tik jam.
 

» Rašyti komentarą