Kam šypsosi vaikas?

Pagaliau ilgi mažo stebuklo laukimo mėnesiai liko praeityje, ir tu ant rankų supi savo vaikutį. Nuo šiol tavo gyvenimas smarkiai pasikeis: jame bus daugiau rūpesčių ir džiaugsmo, daugiau įsimintinų akimirkų. Bus nelengva, tačiau susidorosi. Jėgų tau suteiks bendravimas su mažyliu.

Tikriausiai jau daug žinai apie tai, kaip reikia rūpintis kūdikiu, tačiau tau baisu, kad nesupranti, ką jis jaučia, kokia jo nuotaika. Tai jis nei iš šio, nei iš to ima šaukti ir verkti, tai jau po minutėlės šypsosi ir krykštauja. O ar kada susimąstei, kodėl ir kam šypsosi vaikutis, ką jis nori pasakyti šia savo veido išraiška? Žinoma, vienareikšmio atsakymo nėra – net ir labiausiai patyręs specialistas tau šio paslapties neatskleis. Gal mažylis džiaugiasi tuo, kad greta jo yra mylintys tėveliai, o gal jam tiesiog labai gerai.

Kai kurie akušeriai teigia, kad jiems tenka matyti, kaip šypsosi ką tik gimęs mažylis. Ir tai visai ne pramanas – yra mokslininkų, įsitikinusių, kad naujagimiai gali šypsotis, tik ta šypsena kiek skiriasi nuo vyresnių vaikų ir ją ne visada lengva atpažinti. Dauguma gydytojų vis dėlto tvirtina, kad sąmoningai vaikutis šypsotis ima tik sulaukęs dviejų mėnesių: priklausomai nuo amžiaus, jį vers šypsotis ir juoktis skirtingi išorinio pasaulio dalykai.

Kodėl jis šypsosi

Iš pradžių šypseną galima sukelti tik stimuliuojant vaikutį: kutenimu, šviesa, maloniais garsais. Tik apie aštuntą savaitę jis ims šypsotis pasirodžius mamytei ar tėveliui, pamatęs ryškų žaisliuką.

Mokslininkai tyrė, kodėl mažus vaikučius taip domina žmonių veidai, ir nustatė, kad šypsenos atsiradimo priežastis – du su veidu kontrastuojantys taškai – žmogaus akys. Jeigu mažyliui rodomas baltas lapas su pora taškų (arba porų gali būti daugiau, tarkim, keturios), vaikas šypsosis taip pat, lyg matytų veidą.


Keturių mėnesių mažylis jau gali šypsotis matydamas ne tik veidus. Šiame amžiuje jis jau taip nori bendrauti, kad į tylą reaguoja verksmu. Jeigu nenori jo nuliūdinti, teks dažniau su juo plepėti. Temos visai nesvarbu – svarbiausia pats bendravimas. Pasakok jam viską, kas tik šauna į galvą (net apie tai, kaip su kaimyne Milda susitikai parduotuvėje).

Nepamiršk, kad nuo ketverių mėnesių amžiaus vaikutis jau pats kviečia bendrauti, imituodamas suaugusiųjų mimikas. Būk kaip galima atidesnė. Beje, naujausi tyrimai atskleidė, kad aštuonių mėnesių vaikutis jau gali nuspėti savo veiksmų pasekmes. Buvo atliktas eksperimentas: lovytėse gulintys mažyliai galėjo galvos judesiu pakeisti pakabintų žaisliukų padėtį. Kaip paaiškėjo, šie mažyliai šypsojosi daug dažniau nei tie, kurių žaisliukai buvo judinami ne jų pačių.

Emocinių mažylio reakcijų vystymasis

  • Šypsena pamačius kalbančio žmogaus veidą – nuo 5 iki 12 savaitės;
  • Šypsena pamačius „paprastą“ veidą – nuo 7 iki 14 savaitės;
  • Pagyvėjimas pamačius kalbančio žmogaus veidą – nuo 8 iki 14,5 savaitės;
  • Pagyvėjimas pamačius ryškų daiktą – nuo 12 iki 20,5 savaitės;
  • Juokas – 20–30 savaitė;
  • Šniurkščiojimas – nuo 6 iki 21,5 savaitės;
  • Negatyvi reakcija, pasireiškianti atėmus žaisliuką – nuo 20–39 savaitės;
  • Verkimas – nuo 30 iki 60 savaitės.

Tokios skirtingos šypsenos

Dažnai mažylio šypsenos tiesiog nepanašios viena į kitą. Mokslininkai išskyrė net 70 skirtingų jų tipų. Tokiu būdu vaikutis stengiasi suaugusiesiems perduoti informaciją apie tai, ką jis išgyvena. Tai, kaip šis kontaktas bus vystomas ateityje, labai priklauso nuo mamos. Atidi ir jautri mamytė pamatys gerokai daugiau savo mažylio emocijų apraiškų nei ta, kuri yra šalta ir abejinga.

Beje, emocinis ryšys su išoriniu pasauliu formuojasi visus pirmus vaiko gyvenimo metus. Jis pasireiškia tuo, kaip dažnai verkiama arba juokiamasi. Jeigu mažylis nuolat čiulpia pirštą, supasi, suaugusiojo akivaizdoje užsidengia rankutėmis veiduką, galima manyti, kad emociškai jam nėra labai gerai. Šiuos simptomus reikėtų žinoti kiekvienai mamytei.

Formuojantis emociniams ryšiams su aplinka, vaikutis ima vis labiau diferencijuoti savo reakcijas į tam tikrus išorinius veiksnius. Tokiu būdu mokomasi išreikšti teigiamas ir neigiamas emocijas ir jas kontroliuoti.

Atrodo, kad mažylis tiesiog džiaugiasi bendravimu su tavimi, o iš tiesų šypsena jis formuoja savo charakterį, mimikas, emocijas. Išvada tik viena: mamytei neverta praleisti pro akis šio svarbaus bendravimo momento. Jeigu jis praslys, mažylio vystymesi ir gyvenime atsiras tuštuma, spraga. Mėgaukis su vaikučiu praleidžiamu laiku ir kuo dažniau šypsokis!

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Mama :)
2012-05-26 00:12
Kai mamo mazylis nusisypso kai atsibunda tai man paciai sypsena atsiranda pakele nuotaika man mazylis Esu laiminga mama
Lina
2012-01-12 14:14
nėra nieko gražiau už vaiko šypseną. Ir visai nsvarbu, kas ją sukelia
Pam param
2012-01-12 13:05
O gal jie tiesiog labai gudrūs ir klastingi, nes pastebi, kad jų šypsena sukelia tėveliams daug gerų emocijų, o tai reiškia, kad gerai bus ir jiems?