Kaip vystosi naujagimis?

Tavo ilgai lauktas mažylis jau gimė! Kadangi iki gimstant, mažylis jaukiai susirangęs tūnojo motinos gimdoje, tai ir gimęs jis dar kurį laiką riesis į kamuoliuką. Jo kojytės gali pasirodyti šiek tiek kreivokos. Jeigu kūdikis gimė natūraliuoju būdu, tai jo galvutė bus kiek netaisyklingos formos, odelė susiraukšlėjusi. Nepergyvenk. Suprantama, jis dar nepanašus į tą putlutį, rausvą kūdikėlį,  dažnai matomą vaikiškų prekių reklamose, tačiau viskas dar priešaky.

Iki 6 mėnesių mažylio odelė išsilygins, galvutė suapvalės ir apskritai jis taps tikru gražuoliuku. Tačiau iki jam sukaks 6 mėnesiai, mažyliui dažnai norėsis riestis į kamuoliuką, jis jausis komfortiškai, būdamas šiltai apklotas.

Gimęs vaikutis su savimi “atsineša” tam tikrų refleksų komplektą. Nuo didelio triukšmo ar staigaus judesio, naujagimis gali krūptelėti ir garsiai pravirkti. Krūpčioti jis gali net miegodamas, tačiau po kelių mėnesių tai įprastai praeina.

Jeigu mažyliui lengvai paglostysi pėdutę, tai maži piršteliai kaip mat susigniauš. Kai mažylį pastatysi ant kieto paviršiaus, tai jis tuoj pat pradės “šokti” kojytėmis ar bandys žengti į priekį. Tai taip vadinamas žingsnio refleksas. O jeigu padėsi jam ką nors į burną ant liežuvio, tai savo mažu liežuvėliu mažylis stengsis tai išstumti.  

Tu gali rašyti dienoraštį, kuriame fiksuosi nuostabiausius kūdikio vystymosi momentus. Dar geriau bus, jei prie to pridėsi nuotraukų iš to laikotarpio. Vėliau, kai vaikutis paaugs, galėsite kartu pavartyti šį nuostabų prisiminimų albumą.Maistas naujagimiui yra pirmoje vietoje, antroje – miegas. Dauguma naujagimių valgo ištisą parą kas 2-3 valandas. Naujagimį reikia maitinti tada, kai jis parodo alkio požymius, tačiau pageidautina nelaukti, kol   jis pradės verkti. Žinoma, reikia nepamiršti, kad kiekvienas kūdikis yra individualus, todėl reikia nuolatos stebėti jo poreikius. Vieni mažyliai valgo labai dažnai, bet po visai nedaug, o štai kiti, gavę paskanauti mamos pieno, nenori atsitraukti nuo krūties. Tau teks perprasti savo vaikučio poreikius ir prie jų prisitaikyti.

Skonio receptoriai pas mažylį išsivystę tiesiog puikiai. Ar žinojai, kad jis turi daugiau skonio receptorių nei suaugęs žmogus? Jautrumas saldžiam ir karčiam būna išsivystęs jau gimstant, o  štai reakciją į sūdytą maistą atsiranda vėliau (iki 5 mėnesių).

Miegojimo grafikas kiekvieno naujagimio taip pat individualus. Jis pats pasirenka kada jam miegoti. Tačiau visumoje mažylio miegas truks 16-17 valandų per parą. Tam, kad apsidraustum nuo netikėtos kūdikio mirties, karts nuo karto patikrink ar mažylis miega gulėdamas ant nugaros.   Apie netikėtą kūdikių mirtį siūlome pasiskaityti čia.Mažylis labai jautrus kvapams, Atkreipk dėmesį, kaip jis suka galvutę, jei užuodžia nemalonų kvapą (pavyzdžiui, savo nešvarių vystyklų!).  Kadangi vaikučio uoslė jautri, namuose venk stiprių dirgiklių, pavyzdžiui, skalbimo miltelių, labai kvapnių gėlių ir t.t.

Tyrimai rodo, kad 5-ių dienų kūdikiai pasuka galvutę į pienu persisunkusią medžiagėlę, tuo patvirtindami faktą, kad jie užuodžia kvapus. O dar po kelių dienų jie jau rodo palankumą savo mamos pieno kvapui. Naudodamasis savo beveik tobula uosle, mažylis nesunkiai gali rasti mamos krūtį.   

Ieškojimo refleksas padeda naujagimiui susirasti krūtį. Čiulpimo refleksas – sužinoti kaip valgyti. Kai čiulptuku ar pirštu liesi naujagimio skruostuką, lūpas, tai mažylis pasuks į tą pusę galvutę ir pražios savo burnytę.    

Visi vaikai unikalūs, taigi kiekvienas vaikas vystosi skirtingais tempais. Jeigu tavo mažylis gimė anksčiau laiko, tai turėk omeny, kad tokiems mažyliams reikia šiek tiek daugiau laiko savo pagrindinių vystymosi etapų įgyvendinimui. Na, o jeigu tau kyla kokių nors klausimų dėl vaikučio vystymosi, nepabijok kreiptis į gydytoją.
 

» Rašyti komentarą