Kaip vystosi kūdikio judesiai

Kiekviena mamytė laukia tos akimirkos, kai vaikutis žengs pirmuosius savo žingsnius. Tačiau iki tos žavingos akimirkos bus dar daugybė malonių vaikučio fizinės raidos pokyčių: iš pradžių jis pradės laikyti savo galvytę, vėliau – valingai judinti rankytes ir galiausiai be jokių problemų atsisės ir pradės šliaužioti.

Tikriausiai jau pastebėjai, kad visa vaiko judesių raida pradeda vystytis nuo viršaus, palaipsniui pereidama į apačią. Būtent dėl to vaikščiojimas yra paskutinis žingsnelis visoje vystymosi skalėje. Trijų mėnesių kūdikis pradeda valdyti savo galvą, tačiau jo nugarytė dar labai silpna, todėl nešiodama ant rankų, mama prilaiko nugarą, tačiau leidžia judėti galvai, o gulėdamas ant pilvo mažylis nuolatos bando pakelti galvytę, tarsi bandydamas atsikelti visu kūneliu. Vėliau, maždaug 6-tojo mėnesio metu, kūdikis pradeda kontroliuoti savo rankytes. Ištiesęs jas į priekį jis jau gali pakelti viršutinę kūno dalį ir stengiasi sėstis. Aštuntojo mėnesio metu vaikučio nugarytė sustiprėja tiek, kad mažylį galima nešioti pasodinus. Dviejų mėnesių bėgyje jis jau sugeba išlaikyti pusiausvyrą, nes pradeda valdyti savo nugarą, todėl sėdi išsitiesęs.


Kai kūdikis išmoksta išsitiesti, jis stengiasi tai daryti nuolatos: bando kelti rankytes ir kojytes į viršų, todėl tėveliams kartais pasirodo, kad mažylis jau pasirengęs stotis. Deja, taip nėra, man vaiko kojos dar nepakankamai stiprios. Prilaikomas jis gali mėginti šokinėti, tačiau savarankiškai stovėti jam dar per anksti. Todėl prasideda šliaužimo periodas, kai kojytėms suteikiama vis daugiau darbo ir jos ruošiasi didžiajam iššūkiui.

Dauguma tėvelių vaiko raidą matuoja pagal nustatytus terminus, kuriuos dažniausiai padiktuoja aplinkiniai pavyzdžiai. Toks požiūris yra klaidingas, mat kiekvienas vaikas yra individualus ir jo fizinė, kaip ir emocinė raida vystosi skirtingai. Todėl nieko nuostabaus, kad vienas kūdikis gali pradėti vaikščioti jau 10 mėnesio metu, tuo tarpu kitas vaikas tokiu pačiu metu dar tik mokinsis tvirtai atsisėsti. Beje, ne visi vaikai, pradėdami vaikščioti, pereina šliaužiojimo periodą. Kai kurie mažyliai iš karto bando stotis ir eiti, o tik vėliau išbando ir ropojimą.

Norime tik pasakyti, kad vaiko raidą iš dalies lemia ir tėvelių požiūris. Kai kurie tėvai perdėtai rūpinasi savo kūdikiu, todėl stengdamiesi jam padėti, savaime slopina vaiko gebėjimus. Paprastas pavyzdys: kai vaikutis ima vaikščioti, tėveliai jam nuperka vaikišką vaikštynę, kad judėti būtų lengviau. Iš vienos pusės su vaikštyne vaikas jaučiasi tvirtesnis, tačiau judėdamas be jokios pagalbos jis labiau vysto kojų raumenis, todėl mokymasis vaikščioti tampa efektyvesnis.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Inesa
2020-03-03 22:06
Mane pykina kaip šitie straipsniai yra rašomi. Kam kiekvienas dalykas parašytas mažybiniais žodžiais. Rankytės, kojytės, nugarytės, galvutės ir pan. Negi neįmanoma parašyti straipsnio nevartojant deminutyvų. Lyg skaitant apie vaikus viskas turi būti sušvelninta. Kažkokia nesąmonė.
Nesvarbu
2012-05-31 16:04
Kai aš buvau maža tai mane šaukdavo kad nevaikštau nes ir buvo 5menėsei kad nemoku vaikčioti tai butina reikia šaukti kad vaikas dar nemoka vaikčioti nors šauldama lengva bet.galima nešaukt arba ka nors su galvoti kad nereiketu šaukt vaiku ir vaiku peržiura,
Diana
2012-05-08 13:45
"Vienas kūdikis gali pradėti vaikščioti jau 10 mėnesio metu, tuo tarpu kitas vaikas tokiu pačiu metu dar tik mokinsis tvirtai atsisėsti." Mūsų atvejis. Gydytoja sako, kad vaiko raida greičiausiai sutrikusi
Irena
2012-05-08 11:05
Nėra universalių tiesų. Judesiai taip pat vystosi skirtingai