Kaip vienišai mamytei užauginti sūnų?

Koks turi būti tikras vyras? Kaip vienišai motinai išauklėti jei ne idealų riterį, tai bent patikimą draugą ir vyrą? Pakalbėkime apie auklėjimo ypatumus šeimoje, kurioje moteris turi atlikti ir motinos, ir tėvo vaidmenį.

Klausimai, klausimai...

Kiekvienas berniukas turi turėti grynai vyriškų vertybių ir ypatyvių – ateityje sūnaus gyvenime tai bus itin svarbu (tiek jam pačiam, tiek antrajai jo pusei). Kur mamai ieškoti idealaus pavyzdžio sūnui, į kurį šis galėtų lygiuotis? Ir iš viso... Ar reikia ieškoti? Klausimas, deja, labai ginčytinas. Juk tikriausiai tau teko sutikti ne vieną „normalioje“ šeimoje užaugusį vyrą, tačiau visiškai netenkinančio ne tik tavęs, bet ir aplinkinių? Viduje galbūt jauti, kad jis „mamyčiukas“, arba per daug valdingas... Kodėl?

Gaila, tačiau šiandien netrūksta tėvelių, kurie sugeba sūnui duoti tik vieną ir seną kaip pasaulis pavyzdį – klasikinį vaidmenų pasiskirstymą. Galimos šiokios tokios variacijos: „Labanaktis, sūnau“ – prieš miegą, zoologijos sodas savaitgalį arba per atostogas, svarus žodis, kai kalbame apie auklėjimą. Jiems svarbiausia, kad aplinkiniai juos matytų ir vertintų kaip tėvus. Tačiau dažniausiai tai tebūna tai, kas rodoma aplinkiniams. Ar normaliam vaiko vystymuisi to pakanka? Gal vis dėlto mama ir pati gali išauginti savo sūnų?

Ar tikrai esi nevykėlė?

Tavo sūnų nuo mažens supa beveik vienos moterys: vieniša mama, močiutė, vaikų darželio auklėtoja, mokytojos, gydytojos ir pan. Mamos nepasitiki savimi, jas kankina dvejonės: sūnui nepakanka vyriško pavyzdžio. Tačiau ar augti be tėvo tikrai yra blogai? Idealios sąlygos – kai šeima yra pilna, kai tėvas randa berniukui laiko, o abu tėveliai gerai sutaria ir gerbia vienas kitą. O jeigu gyvenimas susiklostė kitaip? Ar tai reiškia, kad esi nevykėlė? Jeigu taip manysi, mažyliui tikrai gresia bėda – jam teks vienam kovoti su visais gyvenimo sunkumais.

Tu tai gali


Žinoma, mama maitina ir prižiūri savo vaiką, tačiau vien to nepakanka. Jam reikia pasitikėjimo savimi ir pozityvaus požiūrio į gyvenimą. Tai jam gali duoti tik tu, tad abejones savo jėgomis vyk šalin.

Daugelis sociologų ir psichologų tvirtina, kad nėra tokių vertybių, kurių mama negalėtų išmokyti savo sūnaus. Visiems žinoma, kad kiekvienam žmogui būdingos tiek vyriškos ypatybės (jėga, atkaklumas, vyriškumas), tiek moteriškos (meilė, rūpestis, šiluma). Nemažai moterų, priverstų auginti vaikus be vyro, išsiugdo ir vienas, ir kitas. Lemiamą vaidmenį mažylių auklėjimui turi asmeninis pavyzdys.

Pavyzdys pavyzdžiui nelygu

Kiekvieną dieną ir kiekvieną valandą vieniša motina rodo vaikui, kiek ji turi jėgų, užsispyrimo ir energijos. Tėvas, kurio sūnus beveik nemato, kuris sugeba pasakyti vos vieną kitą nieko nereiškiančią frazę, vargu ar gali būti laikomas geru pavyzdžiu. Tad kyla klausimas: ar geriau neigiamas vyro pavyzdys, ar jokio vyro iš viso?

Vienareikšmio atsakymo į tokius klausimus nebūna. Aišku, kad daugelis vaikų myli net ir patį blogiausią tėvą (arba jo net nepažinodami įsivaizduoja, kad jis – herojus), jaučia jo trūkumą. Tačiau blogas pavyzdys užkrečia. Psichologų teigimu, vaikui pirmiausia reikia bendravimo su žmogumi, kurio žodžiais būtų galima pasikliauti. Tai ir yra tavo užduotis.

Mokyklinukai ieško, į ką jie galėtų lygiuotis. Tuo metu jie ima suvokti savo lytį, ir šis procesas jiems labai svarbus. Kad ir kaip paradoksaliai tai nuskambėtų, bet psichologai tvirtina, kad pavyzdį berniukams rasti lengviau, negu mergaitėms. Mokslininkai, žymūs sportininkai, verslininkai – yra daugybė žmonių, į kuriuos galima lygiuotis. Moterų, užimančių vadovų pozicijas, dar nedaug. Būk stipri – tau ir tavo  sūnui viskas bus gerai.

Atsakingas auklėjimas

  • Nebūk egoistė. Asmenybės, iš kurių (kaip ir iš tavęs) galima imti pavyzdį, atlieka svarbų vaidmenį. Turi tai suprasti ir palaikyti jų autoritetą. Jeigu mažylis žavisi kuo nors iš savo aplinkos arba žymiu žmogumi, pasidalink šiuo susižavėjimu, nepavydėk.
  • Nekalbėk apie vyrus blogai. Net jeigu tave apgavo, neversk vaiko klausytis liūdnos savo gyvenimo istorijos ir nusiskundimų, antraip jis, suvokęs, kad priklauso vyriškajai giminei, gali išsiugdyti kompleksą.
  • Stenkis kaip galima ramiau reaguoti į akiplėšiškus vaiko komentarus. Negalima jam sakyti: „Esi toks pat netikėlis, kaip ir tavo tėvas“. Stenkis argumentuotai atremti tai, ką jis pasakė.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Monika
2012-02-10 10:40
Geriau jau jokio tėvo, negu visiškas degradas. Aš sėkmingai užauginau sūnų. Viena. Ir dėl to nė kiek nesigailiu. Sėkmingas ir perspektyvus jaunuolis. Žinoma, lengva nebuvo.
Rita
2012-02-10 09:19
Bėda ta, kad dauguma mamų tikrai neįsivaizduoja, kad be jų kito pavyzdžio negali būti. Juk visi akcentuoja, kad pirmiausia vaikas žiūri į ją.