Kaip paskatinti vaiko susidomėjimą knygomis?

Visi tėveliai kuo puikiausiai žino, kad vieni vaikai su didžiausiu malonumu klausosi skaitomų knygų, kartais netgi patys ima jas į rankas, varto ir skaitinėja, o kiti – nerodo jokio susidomėjimo, net papirkinėjami nenori išklausyti nė poros eilučių. Vis dėlto visi mes trokštame, kad vaikai susižavėję klausytųsi pasakų ir bent retkarčiais pirmenybę teiktų ne televizoriui ar kompiuteriui, o spalvotoms knygelėms. Kaip elgtis ir ką daryti, kad mažylis susidomėtų literatūra?

Rodyk asmeninį pavyzdį

Naivu kažko reikalauti iš vaiko, jeigu pati elgiesi visiškai kitaip. Nieko nepadarysi – visų pirma teks pačiai išreikšti meilę šiai veiklai, o tik po to skiepyti ją vaikams. Mažieji yra mėgdžiotojai – jeigu tėtis vakarais sėdi prie televizoriaus, vaiko nuo ekrano nenukrapštysi. Jeigu nepaleidi iš rankų telefono, būk tikra, kad ir vaikui jis pasirodys labai įdomus. Tai reiškia, kad mažylis turi matyti skaitančius tėvus.

Skaityk knygas „tinkamai“

Daugelis mamų skundžiasi, kad visos pastangos paskaityti vaikui knygutę nueina niekais. Nepadeda ir „literatūriniai intarpai“ sėdint ant puoduko, valgant, maudantis ar supantis ant sūpuoklių. Pažįstama situacija?

Geriau pradėti skaityti tada, kai vaikas iš tiesų ima domėtis knygomis. Paprastai mažyliams labai patinka vartyti puslapius ir žiūrėti į nematytus paveikslėlius – tada ir pamėgink sudominti savo atžalą. Vos tik vaiko dėmesys nukryps kur kitur, knygą padėk į šalį ir daugiau jos nebeskaityk – vis tiek nieko neišeis.

Sulauk tokios akimirkos, kai mažylis nebus labai aktyvus, tačiau ir ne per daug mieguistas ar pavargęs, kad galėtų apdoroti naują informaciją. Geriausia, jeigu po truputį pradėsi skaityti iš karto po sūnelio arba dukrytės gimimo (arba dar geriau – nėštumo metu). Iš pradžių galima apsiriboti paprastais ketureiliais, vėliau, kai vaikas išmoksta fokusuoti žvilgsnį, parodyk paveiksliuką per visą knygos puslapį ir paaiškink, kas jame pavaizduota.

Iš pradžių nepajėgsi išlaikyti mažylio susidomėjimo skaitoma knygele, todėl net nesistenk. Bus geriau, jeigu kartu pažiūrinėsite paveiksliukus, papasakosi (bet ne skaitysi), kas ir ką juose veikia, kokie garsai būdingi vieniems ar kitiems gyvūnams, žmonėms, negyviems daiktams. Vėliau mažylis ims susidomėjęs klausytis, tačiau tai truks neilgai. Stenkis skaityti išraiškingai, su intonacijom, tarytum tau pačiai būtų labai įdomu, kas parašyta. Jeigu skaitai dialogą, pakeisk personažų balsus, kad juos būtų galima atskirti, padaryk juos realistiškus.

Praplėsk knygų asortimentą

Parink mažyliui įvairių formų knygučių skirtinga tema, kad jis turėtų iš ko rinktis. Kokybiški žaislai kainuoja brangiau, tačiau reikia ir vieno, ir kito, todėl svarbu išlaikyti balansą. Labai gerai, jeigu knygyne vaikas turi galimybę knygutę pasirinkti pats – tada ji skaitoma su didesniu susidomėjimu.


Savaime suprantama, knyga turi tikti pagal mažylio amžių ir interesus. Keturių mėnesių kūdikis jau bandys atimti iš tavęs knygą, kad galėtų geriau su ja susipažinti. Tada pats metas pereiti prie kartoninių knygų.

Kartoninių knygų pasirinkimas mūsų dienomis tikrai didelis – jos gali būti mašinėlės, vaistinėlės, skrynelės, medelio formos, grojančios ir panašiai. Apie pirmuosius metus jau galima pradėti skaityti popierinę spaudą, apie antruosius – padovanoti knygą-dėlionę, arba tokią, kurioje būtų lipdukų ir testų su įvairiomis užduotimis.

Pridėk mįslingumo ir „draudimų“

Ši taisyklė galioja ne visoms knygoms, o tik kai kurioms, išskirtinėms. Visos kitos turi būti pasiekiamos mažyliui bet kuriuo metu: skirk šiam reikalui apatinę knygų lentynos skyrelį, kad vaikas galėtų bet kada paimti tą, kurią nori. Viena ar dvi knygelės turėtų būti „draudžiamos“ (kitaip tariant, tokios, kurias gali duoti tik suaugusieji, jeigu mažylis prašo arba savo pačių iniciatyva).

Draudžiamas vaisius visada saldesnis, todėl nenustebk, kad vaikas labiausiai susidomės ne tuo, ką turi, o tuo, ko negali pasiekti. Vienintelė sąlyga: „draudžiamos“ knygos turi būti įdomios mažyliui. Maža nušiurusi knygelė, kurią skaitėte jau gal 300 kartų, netinka.

Prisitaikyk prie vaiko interesų

Rinkdama knygą, nepamiršk, kad perki ją savo vaikui, o ne sau. Jeigu vaikystėje mėgai pasaką apie Raudonkepuraitę, dar nereiškia, kad ji patiks ir tavo atžalai.

Jeigu tavo sūneliui patinka automobiliukai ir lėktuvėliai, nereikia jo užversti knygutėmis apie princus ir princeses, o jeigu dukrtytė domisi dinozaurais, nereikia jai per prievartą piršti „mergaitiškos“ literatūros. Duok jiems tai, ko jie nori, ir skatink jų susidomėjimą.

Dar viena maža gudrybė: atkreipk dėmesį į tai, kokie animaciniai filmukai patinka tavo vaikui, ir parink knygutes su atitinkamais paveikslėliais. Visa laimė, kad tokių knygų gana daug.

Nepamiršk: kuo daugiau širdies įdėsi į knygų skaitymą, tuo labiau šis užsiėmimas patiks tavo mažyliui. Išmok žiūrėti vaiko akimis, girdėk jo ausimis, ir žinosi, kaip sudominti savo atžalą.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
nesvarbu
2012-11-08 16:50
Vaiko toke valia
nereikia vaika versti paciai skaityti
Danutė
2012-05-30 16:23
O ar daug tokių mamų, kurios "nemoka" skaityti? Labai tuo abejoju
Emilija
2012-05-30 11:10
Tą gudrybę su "raudžiamomis" knygomis ir mes praktikuojam. Turiu pasakyti, kad labai veiksminga