Kaip nuraminti kūdikio verksmą?

Verksmas – labai įprastas garsas jauniems tėveliams. Juk tai vienintelė vaiko galimybė be žodžių išreikšti savo emocijas ir parodyti, kad kažko nori arba kažkas tau nepatinka. Kaip atpažinti verksmo priežastį ir ką tuomet daryti?

Kūdikiai iki 6 mėnesių

Tokio amžiaus vaikai gali verkti tiesiog be priežasties. Peršlapo vystyklai? Jis verks. Skauda pilvuką? Vėl ašaros. Kažko nori? Kas gi kitas padės, jei ne verksmas... Naujagimiai negali valdyti savo ašarų, kaip mes negalime kontroliuoti žagsulio.

Maždaug 6-tąją gyvenimo savaitę smegenyse prasideda staigus neuroninių jungčių augimas, todėl mažylis gali labiau kontroliuoti savo veiksmus. To pakanka, kad galėtumėte suprasti ryšį tarp vaiko poreikių ir verksmo.

Kaip raminti mažylį?

Jei negalite tiksliai nustatyti verkimo priežasties, tiesiog pradėkite viską nuo pradžių: Ar pamaitinote kūdikį? Ar jis atsiraugėjo? Prieš kiek laiko pakeitėte vystyklus?

Sūpavimas: jūsų vaikas 9 mėnesius augo tiesiog idealiose sąlygose. Būdamas motinos pilvelyje jis įprato prie šilumos ir nuolatinio siūbavimo, todėl nieko keisto, kad nusiramina būtent prisiglaudęs ir sūpuojamas. Tai tarsi natūralių pirminių gyvenimo akimirkų imitavimas.

Bendravimas: būdamas mamos pilve, vaikas girdi daugybę garsų: širdies plakimą, skrandžio darbą ir žinoma – motinos balsą. Štai kodėl mažylis, prisiglaudęs prie mamos širdies ir išgirdęs jos žodžius, iš karto nusiramina. Stenkitės su vaikučiu bendrauti kuo dažniau, ne tik tuomet, kai jis verkia.


Ramybė: kartais verksmas prasideda dėl išorinių dirgiklių, kurie mums yra įprasti, o vaiką – erzinantys: per garsi muzika, per ryški šviesa ir t.t. Jei kitos priemonės nepadeda, reikėtų pabandyti tiesiog apsidairyti ir kažką pakeisti, tarkim pastatyti vaiko lovytę tamsesnėje vietoje ir t.t.

Kūdikiai nuo 6 iki 12 mėnesių

6 mėnesių vaikas jau gali atskirti savo vardą, tėvų balsus, žaisliukų pavadinimus. Pats metas pradėti tyrinėti jį supantį pasaulį. Palaipsniui mažylis pradeda suvokti ryšį tarp priežasties ir pasekmės, tačiau visiškai įsisavinti šį įgūdį jis sugebės tik maždaug 7 metų.

Tikriausiai pastebėjote, kad iki 6 mėnesių galėdavote ramiai išeiti iš kambario ir nieko baisaus nenutikdavo. Nuo 6 mėnesio mažylis tampa kur kas pastabesnis, todėl vos jums išėjus jis gali pradėti verkti, nes kol kas tai vienintelis būdas jus prisišaukti.

Kaip raminti mažylį?

Nukreipkite dėmesį: vaikai labai mėgsta paprastus žaidimus, pavyzdžiui slėpynes. Uždenkite veidą rankomis ir po kelių sekundžių atsidenkite. Nors mums, suaugusiems, tai atrodo tiesiog linksmas žaidimas, iš tiesų jis vis dėl to kai ko moko: suvokti, kas yra objekto pastovumas. Su laiku mažylis supras, kad net jei jūs užsidengiate veidą rankomis, jūs niekur nedingstate. Todėl vėliau ramiau reaguos ir į jūsų išėjimą iš kambario.

Duokite tik vieną žaislą: tokio amžiaus vaikai dar nemoka valdyti kelių objektų vienu metu, todėl nereikėtų apkrauti jo žaislais, nes tai tik sukels sąmišį. Jei vaikutis verkia, duokite vieną žaisliuką, jei tai nepadeda, prieš tai duotąjį paslėpkite ir duokite kitą.

Padainuokite: mamos balsas savaime ramina, tačiau melodingas balso skambesys daro didesnę teigiamą įtaką. Mokslininkai teigia, kad aukštesnis balso tembras labiau patinka vaikams, o dainuodami mes dažniausiai balsą paaukštiname.

Duokite ką nors pakramtyti: šiame amžiuje vaikams pradeda kaltis dantukai, o tai gali labai erzinti. Šiuo atveju padės paprasčiausias kramtymas, pavyzdžiui obuolio ar kriaušės.
 

» Rašyti komentarą