Kaip kūdikis mokosi judėti

Visi tėveliai nekantriai laukia, kada jų vaikelis pirmą kartą ištars „mama“ arba „tėti“, kada žengs pirmąjį žingsnį... Tačiau iki tų žavingų akimirkų bus dar begalė kitų malonių fizinės raidos momentų: iš pradžių mažylis pradės laikyti savo galvytę, vėliau – valingai judinti rankytes, galiausiai išmoks atsisėsti ir pradės šliaužioti.

Vaiko judesių raida palaipsniui vystosi nuo viršaus iki apačios, todėl vaikščiojimas yra tarytum paskutinis žingsnelis. Trijų mėnesių kūdikis pradeda valdyti galvą, tačiau jo nugarytė dar labai silpna: dėl šios priežasties nešiodama ant rankų mama prilaiko tik ją, o galvytei leidžia judėti. Maždaug 6-tą mėnesį kūdikis ima valdyti rankeles: ištiesęs jas į priekį jis jau gali pakelti viršutinę kūno dalį ir stengiasi sėstis. Aštuntą mėnesį jį galima nešioti pasisodinus, nes nugarytė jau pakankamai sustiprėjusi. Dar po dviejų mėnesių išmokstama laikyti pusiausvyrą, sėdėti išsitiesus.


Išmokęs išsitiesti, vaikas nuolat bando kelti rankytes ir kojytes į viršų, todėl tėveliams pasirodo, kad jis jau pasirengęs stotis. Deja, taip nėra. Prilaikomas jis gali pašokinėti, tačiau stovėti savarankiškai jam dar per anksti. Imama šliaužioti: kojytės stiprėja vis labiau, artėja pirmojo savarankiško žingsio diena.

Dauguma tėvelių vaiko raidą matuoja atsižvelgdami į aplinkinių pavyzdžius. To daryti nereikėtų – juk kiekvienas vaikas yra individualus tiek fizine, tiek emocine prasme. Mažyliai vystosi skirtingai: vieni gali pradėti vaikščioti jau 10 mėnesį, o kiti tokiu metu dar tik mokinasi atsisėsti. Beje, kartais šliaužiojimo ir vaikščiojimo periodai susikeičia vietomis: kai kurie vaikai iš karto bando stotis ir eiti, o tik vėliau išbando ropojimą.

Vaiko raida iš dalies priklauso ir nuo tėvelių požiūrio: perdėtas rūpestis kūdikiu ir pagalba ten, kur visai nereikia, slopina jo gebėjimus. Paprastas pavyzdys: vaikutis ima vaikščioti, o tėveliai jam nuperka vaikštynę, kad judėti būtų lengviau. Viena vertus, vaikas iš tiesų jaučiasi tvirtesnis, tačiau judėdamas savarankiškai jis geriau lavina kojų raumenis, tad vaikščioti taip, kaip reikia,  išmoksta anksčiau.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Mama
2012-04-04 20:50
Jūs ne visai teisi, studente. Kartais reikia padėti mažyliui
Studentė
2012-04-04 13:44
Kaip vaikas vystosi, taip... Niekur jo skubinti nereikia
Helena
2012-04-04 12:38
Mums irgi buvo, kad etapai susikeitė vietom. Dėl to vėliau kilo šiokių tokių problemų