Kaip išvengti nėštumo?

Jeigu tik neseniai sukūrei šeimą ir dar nesi pasirengusi turėti vaikų, arba jeigu jau turi mažylį, bet kito šiuo metu dėl kokių nors priežasčių nenori, reikėtų pamąstyti apie tai, kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Žinoma, neįmanoma rekomenduoti visoms poroms kokios nors vienos kontraceptinės priemonės – idealių, deja, nėra. Kiekviena turi tiek privalumų, tiek trūkumų. Tu turi pati nuspręsti, kokį apsisaugojimo būdą pasirinkti.

Turbūt geriausiai žinomi geriami kontraceptikai, tačiau išvengti nėštumo galima ir kitaip.

Injekciniai kontraceptikai

Juos vartoja maždaug 2 milijonai moterų. Reikia pasakyti, kad tai labai veiksminga apsisaugojimo priemonė (jos efektyvumas siekia iki 100 %). Injekciniai kontraceptikai slopina ovuliaciją, tirština gimdos kaklelio gleives, todėl kliudo spermai patekti į gimdą, trukdo implantacijai. Tinka bet kokio amžiaus moterims. Juos gali vartoti tos, kurios nuolat rūko ar kenčia labai stiprius menstruacinius skausmus,taip pat ir maitinančios motinos (tačiau turi praeiti bent 6 savaitės po gimdymo). Iš esmės tai prilygsta sterilizacijai. Poveikis trunka ilgai, injekcijas lengva naudoti. Labai tinka prieš menopauzę. Suleisti gali iš esmės bet kas. Trūkumai: parduodami tik su receptu, o nustojus vartoti, pastojama negreitai. Labai jaunoms moterims jų geriau nevartoti. Tikėtina, kad pradės kraujuoti iš gimdos, kuriam laikui visiškai išnyks mėnesinės. Gali pasireikšti alerginė reakcija (ištikti anafilaksinis šokas), injekcijos vietoje sukietėti oda arba pakisti jos pigmentacija. Kai kurioms dailiosios lyties atstovėms padidėja svoris, ima skaudėti galvą, pykinti. Dažna nuotaikų kaita. Metodas neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų.

Implantai

Išlieka veiksmingi apie 5 metus. Pašalinus implantus, vėl galima pastoti. Jie padeda išvengti anemijos ir negimdinio nėštumo. Veikia kaip ir hormonų injekcijos: slopina ovuliaciją, tirština gimdos gleives.

Privalumai: tinka moterims, kurios negali vartoti geriamų kontraceptikų. Veikti pradeda iš karto, poveikį galima bet kada nutraukti. Naudinga ir tai, kad pagerėja odos būklė, nėra šalutinio estrogenų poveikio. Trūkumai: įdėti ir išimti implantą gali tik gydytojas. Kainuoja tai gana brangiai, be to, pasitaiko ir šalutinių poveikių: skauda galvą, padidėja krūtų jautrumas, ima svyruoti kūno masė, pykinti. Pirmaisiais metais daliai moterų sutrinka mėnesinių ciklas.

Spiralės

Tai maži lankstūs plastikiniai rėmeliai, dažniausiai su varine viela ir padengti gestagenu. Priemonė išlieka veiksminga iki 5 metų, ją galima įdėti į makštį iš karto po gimdymo arba menstruacijų metu. Neveikia ovuliacijos. Manoma, kad spiralės sukuria baktericidinę ir spermatozoidams nepalankią terpę. Po įstatymo nebereikia lankytis pas gydytoją, nebent atsiranda kokių nors problemų. Maitinimo krūtimi neveikia. Apsaugo nuo negimdinio nėštumo. Menstruacijų metu gali sustiprėti kraujavimas, pirmaisiais mėnesiais kai kurios jaučia skausmus. Padidėja dubens organų uždegimų tikimybė (pasekmė – nevaisingumas). Moteris pati negali be gydytojo pagalbos išsiimti spiralės.

Kremai, geliai, vaginalinės tabletės


Šios priemonės į makštį patenka per plastikinę tūbelę. Jų veikimo principas paremtas spermatozodų sunaikinimu. Reikia naudoti prieš lytinį aktą, poveikis trunka ne ilgiau kaip valandą. Tikimybė pastoti išlieka gana didelė – net 20 %.

Kepurėlės

Tai minkšti guminiai gaubtukai, ant kurių užtepama šiek tiek kontraceptinio gelio. Jie įstatomi į makštį. Jeigu viskas padaroma teisingai, kepurėlės neleidžia spermatozoidams patekti į gimdos kaklelį. Po lytinio akto būtina neišimti šios priemonės dar bent 6 valandas. Pastojimo tikimybė – 17 %. Kepurėlės padeda išvengti kai kurių infekcijų, iš dalies apsaugo nuo ŽIV, tačiau gali dirginti gleivinę.

Prezervatyvai

Tai ploni ir lankstūs latekso maišeliai, dengiantys varpą sueities metu ir neleidžiantys spermai patekti į makštį. Gana veiksmingai apsaugo ir nuo kai kurių lytiškai plintančių ligų. Jie taip pat turi trūkumų: prezervatyvai lytinio akto metu sumažina jautrumą, gali sukelti niežulį. Nors tai laikoma labai patikima apsisaugojimo priemone, jie gali trūkti, nusimauti ir panašiai, tad nepasisaugojus tikimybė pastoti siekia 12 %.

Sterilizacija

Sterilizuotis gali tiek moterys, tiek vyrai. Moterims padaromas nedidelis pjūvis ir perrišami kiaušintakiai, vyrams – sėklos latakai. Tinka poroms, kurios nori visiems laikams apsisaugoti nuo nėštumo. Pastojimo tikimybė minimali, tačiau panorėjus iš tikrųjų susilaukti vaikelio dažnai kyla problemų – niekas negali užtikrinti, kad ir toliau būsite vaisingi.

Nutrauktas lytinis aktas

Tai tradicinis metodas, kai vyras ištraukia varpą dar prieš išsiliejant sėklai. Deja, šis apsisaugojimo būdas yra labai nepatikimas.

Vaisingų dienų skaičiavimas

Tai susilaikoma nuo lytinių santykių ovuliacijos periodu. Metodas tinka tik toms moterims, kurių menstruacijų ciklas yra reguliarus. Joms reikėtų bent 8 mėnesius žymėtis kalendoriuje, kada prasidėjo mėnesinės ir kiek truko. Trūkumas tas, kad lytiniais santykiais užsiimti galima tik ribotą dienų skaičių, tad poros gyvenime atsiranda šiokia tokia įtampa. Naudojant šį metodą, pirmuosius metus pastojimo tikimybė siekia 20 %.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Kristina
2018-08-16 15:50
Aš esu prieš kontraceptines priemones sterilizacija abortus o to nori turėti vaikelio bet negali susilaukti savo vaikelio nes dievas gali nubausti ir vos klaidos nepadariau nes kiti žmonės gailėsi po to seimo nariai gydytojAi ir valdžia ka daro mAn baisu #039
Aiste
2018-02-02 21:39
As nurejau apsaugoti nuo nestuno bet nepaviko, Bet vaika turiu as nenoriu vaika paliksiu vaika.
kristina
2015-09-08 18:11
Ok net nenoriu prisiminti
kristina
2015-09-08 18:09
Kaip gerdavau kontraceptikus baisu mane zmogus ispejo kad as nepastociau nes tas zmogus dirbo prie daktaru zino nes negalesiu turetu vaiku elgiugesi tokios tik paleistuves o sake gi kad as netokia ten kur laksto pas kitus vyrus taip daro o ir vyras taip nepritaria ir mes vienas kito o as mylimo zmogaus nenoriu prarasti mano nuomone mane dievas nubausti po to noresiu vaiko o negalesiu dievuliu tikiu klausysiu savo sirdutes abu klausysim sirdutes savo tarsimes su savo vyriuku mylimo zmoguciu
kristina
2015-09-08 18:00
As nenoriu kontraceptikus man taip su nervais verkiu kad noriu vaiko jeigu vartociau niekada netureciau vaiku save naikinciau specialiai iskaudinciau mylima as zmogu vaiku netureciau skaiciau as kad moterys negali tureti vaiku tampa nevaisinga nuo kontraceptiku