Kai namuose karaliauja manipuliacija

Fabrice Lerouge/Onoky/Corbis nuotr.

“Ingute, gana žiūrėti filmukus” - neužtikrintu balsu savo mažajai dukrelei sako mama ir jau tiesia ranką, kad galėtų išjungti televizorių, nors puikiai suvokia koks tolimesnis scenarijus laukia. Brangioji dukryte puola ant žemės, pradeda garsiai verkti ir iš kito kambario tekina atlekia geroji močiutė. Juk vaiką paguosti reikia! Ir štai prasideda amžinos diskusijos – leisti, ar neleisti? Tuomet pats faktas nebėra toks svarbus ir vaikas toliau sėkmingai gali veikti, ką veikęs, juk dabar svarbiausia įrodyti savo tiesą ir apginti poziciją.

Štai tokia daugumai pažįstama situacija puikiai iliustruoja klasikinį vaiko manipuliavimą: jis puikiai suvokia, kad namuose yra “gynėjų”, kurie išgirdę graudų verksmą tuoj pat stos į gynybines pozicijas. Kodėl gi tuo nepasinaudojus?

Kas gi toji manipuliacija? Psichologas Erikas Bernas teigė, kad visų žmonių santykiai pastatyti pagal tris modelius: “suaugęs – vaikas”, “vaikas – vaikas” arba “suaugęs – suaugęs”. Paprastai vaikų ir tėvų santykiai kuriami pagal pirmąjį modelį “suaugęs – vaikas”, kuris palaipsniui perauga į “suaugęs – suaugęs”. Bet kokia manipuliacija paremta emociniu spaudimu, sukelia baimės, kaltės ir gėdos jausmą. Pasiduodami manipuliacijai, tėvai ima veikti ne kaip suaugusieji, kurie priima sprendimus atsižvelgiant į situaciją ir prisiima atsakomybę už pasekmes, o kaip išsigandę vaikai.

Deja, kuomet tėvai nėra įsitikinę savo autoritetu, nenori prisiimti atsakomybės ir stengiasi vengti bet kokių nesklandumų, jie neretai ir patys atsiduria manipuliatorių vaidmenyje. Visa tai yra psichologinis žaidimas ir geriausiu atveju jis žaidžiamas pagal “vaikas – vaikas” modelį.


Abiem atvejais, nepaisant to, kas yra manipuliatorius – vaikas ar tėvai, vienodai žalojama vaiko psichika. Įdomiausia tai, kad šeimose, kuriose vienai iš pusių leidžiama manipuliuoti, anksčiau ar vėliau tą patį pradeda daryti ir antroji pusė.

Vos gimęs vaikas patenka į visišką nežinomybę. Kur pavojinga, o kur saugu? Kas yra gerai, o kas ne? Į visus šiuos klausimus jam atsakyti gali tik tėvai arba tėvų rodomas pavyzdys. Jų pagyros ir peikimas, skatinimas ir bausmės – tai savotiški švyturiai, nurodantys kuria kryptimi reikėtų judėti. O kas nutinka, kai tėvai patys nežino ką daro? Jeigu vos garsiau pravirkus jie patys panaikina savo draudimus? Jeigu šiandien sudaužius vazą ir pravirkus jie pyksta kur kas mažiau, nei už tą patį darbą pyko vakar, kuomet ašarų nebuvo? Jeigu gerai “paleidus gerklę” valgyti daržovių niekas neverčia? Kodėl tuomet reikia jų klausytis, juk jie patys nesuvokia, ką iš tikrųjų daro. O ar patys tėveliai nėra tokie patys manipuliatoriai? Kartą apšaukę vaiką jie padarys tą patį, jei tik tai padėjo. Nes jie kaip ir vaikai, ieško silpnųjų vietų, kuriomis galima pasinaudoti. Tačiau ar tai tikrai suaugusio ir atsakingo žmogaus požiūris?

Jei tokia situacija nebus keičiama iš pagrindų, ir tėvų bei vaikų santykiai nebus sureguliuoti (tai yra, namuose sąlygas diktuos manipuliacijos), labai tikėtina, kad greitu metu išaugs tikras mažasis teroristas. O kaip gi kitaip... juk stiprus ir valingas vaikas labai greitai pradės gyventi taip, kaip jis pats to nori, nes tėvai... tėvai jam ne rodiklis. Jie neturi savo nuomonės, negali parodyti pavyzdžio ir svarbiausia - juos galima palaužti paprastais būdais.

Galima ir kitokia istorijos pabaiga: silpnas ir pažeidžiamas vaikas net ir išaugęs vaiko amžių nesubręs ir visuomet ieškos užuovėjos, net negalvodamas apie savarankiško gyvenimo kūrimą ir kažkokių tikslų siekimą. Juk tėveliai viską leidžia, čia šilta ir gera, tai kam gi tuomet stengtis ir žengti į tą pavojų ir negandų kupiną gyvenimą savarankiškai?

Kad išvengtum nemalonios įvykių baigties, pabandykime išsiaiškinti, kokie būna manipuliacijos scenarijai ir kaip jiems pasipriešinti. Ir nors patyręs manipuliatorius turi gausų priemonių arsenalą, vis dėl to pagrindiniai scenarijai yra vos keli:

  1.     Bauginimo metodas
  2.     Jausmų metodas
  3.     Ligonio metodas
     
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Dorotėja
2017-04-21 16:03
O kaip turėtų įveikti dukra motinos manipuliaciją visais 3 išvardintais scenarijais.