Kada reikia sakyti „negalima“

Steve Hix/Somos Images/Corbis nuotr.

Ar kada nors pagalvojai, kokį žodį tavo mažylis girdi netgi dažniau, nei savo vardą? Išduosime tau paslaptį: dažniausiai vaikas girdi stebuklingą žodelį „negalima!”. Šis ne itin malonus, tačiau suaugusiųjų nuomone labai veiksmingas ir būtinas žodis taip giliai įsitvirtinęs jų pasąmonėje, kad išsprūsta dažniau, nei to reikalauja aplinkybės.

Įdomu tai, kad nuolatos naudojamas, jis paprasčiausiai netenka savo galių ir vaikas tiesiog nebereaguoja į atsainų draudimą, tuo labiau, kad šis itin populiarus žodis dažniausiai naudojamas vienas, be jokių paaiškinimų, kodėl vis dėl to kažkas yra draudžiama.

Įsivaizduok paprastą situaciją: tu susiruoši valgyti vakarienę, o kažkas tau staiga garsiai pasako „negalima“. Tau, kaip sąmoningam žmogui, iš karto kyla klausimas „kodėl?“ Tu puikiai žinai, kad valgyti vakarienę nėra nieko blogo, todėl nori išgirsti paaiškinimą. Tačiau vis dėl to pirmą kartą išgirdusi šį draudimą greičiausiai susimąstysi. Jei tai kartosis kiekvienos vakarienės metu, tačiau racionalaus paaiškinimo taip ir nesulauksi, po kelių kartų į tą draudimą tiesiog numosi ranka. Vaiko sąmonėje viskas vyksta lygiai taip pat. Skirtumas tik tas, kad jis pats kol kas nesugeba aiškiai atskirti kas yra gerai, o kas ne, todėl visi jo poelgiai jam atrodo teisingi ir tavo nuolatos kartojamas „negalima“ jam nėra aiškiai suprantamas tol, kol nepaaiškini, kodėl kažką draudi.


Taigi ką daryti: nejaugi leisti vaikui elgtis taip, kaip jis nori? Žinoma, tai nėra išeitis. Todėl visų pirma turime tau gerą žinią: tau nereikės kankinti savo vaiko taikant įvairiausius psichologinius žaidimus. Pakaks to, kad padirbėsi pati su savimi ir išmoksi atskirti „pelus nuo grūdų“ arba kitaip tariant, pirmiausia pati išmoksi skirti ką galima leisti, o ką reikėtų drausti. Iš tiesų, draudžiamų dalykų nėra taip jau daug, todėl greitu metu pastebėsi, kad žodis „negalima“ tapo retenybe jūsų šeimoje.

Visų pirma nepamiršk, kad „negalima“ – vienas iš svarbiausių žodžių visame tavo leksikone, todėl naudoti jį turi labai atsakingai. Pradėti reikėtų nuo to, kad dažniausiai bandydami kažką uždrausti mes pakeliame balsą taip išreikšdami savo nepasitenkinimą. Iš tiesų rėkimas tik trumpam prikausto dėmesį, todėl nėra efektyvus. Kur kas efektyviau veikia rami, tačiau ryžtinga intonacija. Kai jau išmoksi valdyti savo balsą ir emocijos, pereik prie kito etapo: kažką drausdama įsitikink, jog draudimas galioja ne tik šiandien, bet ir visą gyvenimą. Kitaip tariant, jei vaikas ima nuo stalo kažkokį daiktą, o tu jam draudi tai daryti, lygiai tą patį turėtum uždrausti ir rytoj, poryt, po savaitės ir t.t. Jei šiandien pasakysi „negalima“, o rytoj į tą patį veiksmą tiesiog nekreipsi dėmesio – viskas bus sugadinta. Dabar trumpai apgalvok, ką galėtum drausti visą gyvenimą? Tikriausiai tik tuos dalykus, kurie sukelia pavojų vaiko arba aplinkinių sveikatai. Štai ir paprastas įrodymas, kad draudžiamų dalykų iš tiesų yra visiškai ne daug. Visi kiti nepageidaujami mažylio poelgiai gali būti paprasčiausiai nukreipiami kita linkme. Tarkim, jei nenori, kad vaikas šiuo metu sėdėtų prie televizoriaus, turėtum ne drausti tai, o pasiūlyti kitą veiklos alternatyvą.

Svarbiausia – savo elgesiu turi vaikui parodyti, kad draudimas – tai ne tavo emocijų proveržis, o būtinybė. Jis turi suvokti žodžio „negalima“ svarbą, o tai pavyks padaryti tik tuo atveju, jei naudosi jį tik tuomet, kai tai būtina.  
 

» Rašyti komentarą