Kada mažyliui metas valgyti?

Rūpinimasis kūdikiu ir jo žindymas neretai sukelia įvairiausių diskusijų. Vieni teigia, kad vaikutį nuo mažens reikia pratinti prie tam tikro ritmo, o kiti mano, jog kūdikis pats nusprendžia, kada atėjo metas pavalgyti. Geriausia – stengtis atrasti aukso viduriuką, kad ir mama ir vaikelis jaustųsi patenkinti. Vienaip ar kitaip, visi nurodymai, pateikti šiame straipsnyje yra daugiau patarimai, nei griežti paliepimai, nes tik mama, kasdien matydama kūdikį, gali nustatyti ko jis nori, koks maitinimo režimas jam tinkamiausias ir kada jį reikia keisti kūdikiui augant.

Koks turėtų būti kūdikio maitinimo režimas? Pirmąsias 3-8 gyvenimo savaites kūdikis dar nesugeba tobulai orientuotis laike, dėl to vieną maitinimą jis gali pramiegoti, o kitą kartą atsibusti anksčiau ir prašyti valgyti. Todėl nebūtina mažylio žadinti, jei nepabudo tuomet, kai buvo metas žindyti jį krūtimi. Pakaks pamaitinti jį tuomet, kai jis pats nubunda ir prašo maisto. Kitaip tariant, režimas turi būti, tačiau nebūtina jo laikytis minutė į minutę, nes jis gali būti pakankamai lankstus. Pastebėta, kad dažniau kūdikiai yra linkę pramiegoti antrąjį maitinimą. Labiausiai tikėtina to priežastis yra ta, kad po nakties išalkęs kūdikis sočiai pavalgo pailsėjusios motinos pieno ir jam ilgesnį laiko tarpą nereikia daugiau energijos, t.y. maisto.


Dažniausiai kiekvienas kūdikis per pirmuosius 2-3 gyvenimo mėnesius atranda savo maitinimo režimą, būdingą tik jam. Būtų idealu, jei tu sugebėtum prie to režimo prisitaikyti, o pakitus kūdikio poreikiams, sugebėti laiku persiorientuoti. Gali kilti klausimas: kodėl reikia derintis prie kūdikio poreikių? Atsakymas labai paprastas: atėjus maitinimo laikui, intensyviau išsiskiria virškinimo sultys, todėl kūdikis geriau įsisavina tai, ką suvalgo.

Kiek kartų per parą reikia maitinti kūdikį? Pirmą kartą prie krūties kūdikis pridedamas praėjus maždaug 6 valandoms po gimdymo. Toliau jis maitinimas kas 3,5 valandos, t.y. 6 kartus per parą su ilgesne nakties pertrauka. Jei pavyks, kūdikį kasdien maitink tuo pačiu metu, kad maistas geriau pasisavintų. Jei kūdikis neiškenčia, maitink jį dažniau, maždaug kas 3 valandas, t.y. 7 kartus per parą. 3,5 valandų pertrauka nustatyta neatsitiktinai: motinos pienas kūdikio skrandyje išbūna apie 2,5-3 valandas. Maitinant dažniau, perkraunamas kūdikio skrandis, todėl jie atpila, vemia ar viduriuoja. 7 kartus per parą mažylį maitink tik pirmuosius du gyvenimo mėnesius. Nuo trečiojo mėnesio maitinimo režimą šiek tiek pakeisk, nuimdama vieną maitinimą. Nuo 4 iki 12 mėnesio kūdikį maitink 5 kartus per parą, kas 4 valandas. Jei kūdikis gerai auga, pakanka ir 4 maitinimų.

Ką daryti, jei mažylis nenubunda arba užmiega? Jeigu naujagimis miega kai reikia jį maitinti, atsargiai pervystyk ir jis nubus. Jei mažylis užmiega bevalgydamas, švelniai pajudink jo skruostą ar nosytę ir jis nubus. Sustiprinti žindimo refleksą gali judindama spenelį kūdikio burnoje ir išspausdama kelis lašus pieno. Jei pienas teka gausiai, tai krūtį spustelėk labai atsargiai, kad nuo gausios pieno srovės naujagimis neužspringtų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Deima
2022-05-31 19:17
Deima
Monika
2019-02-02 05:57
Tokie straipsniai turėtų būti ištrinti, kas juos rašo, apsurdas. Prisiskaito kai kurios ir sugalvos, kad taip ir reikia maitinti. Jokių grafikų, po to pieno mažiau pradeda gamintis su tokiais grafikų ivedinejimais ir kūdikis alkanas laikomas.
Amanti
2015-11-09 16:50
Na na... Tikrai,kad straipsnis netikslus... Auginu 2 dukrytes ir abi priglaudziau prie kruties vos tik buvo pasvertos ir apziuretos, is kur cia tos 6val istrauktos?! Ir kokie cia maitinimo grafikai? "Jei kudikis gerai auga tai pakanka ir 4 maitinimu" juokinga... Zindziau tada kada vaikiukas norejo ir kiek norejo, patarciau ir kitoms ne i laikrodi ziureti,o i vaiko norus atsizvelgti!
Erika
2015-11-09 13:57
Katik gimes kudikis gali nejausti alkio 24 h, zinoma katik gimusi reikia prideti prie kruties,bet jei jis nenores tai nereiskia kad kazkas blogai, tada galima bandyti deti prie kruties po kazkurio laiko...
Lina
2015-10-16 01:01
As savo kudiki pamaitinau iskarto nes manoji tik gimus ieskojo kruties alkana kaip zveris buvovalgo kada nori ir kiek nori mum antra savaite pabandyk neduoti haosas namie kaimynai nemiega o valgo kas valanda beveik neatpilineja auga gerai tiesiog kartais jinai valgo valandu valandas kol pasisotina ypac kai prabunda vaikas valgus ir nieko nepakeisi jai jis verkia ir pakeitus sauskelnes pasupavus pakalbinus niekas neadeda vien tik pirstus ciulpia tai negi kudiki badu marinsi)) buna nesuskaiciuosi kiek kartu jinai valgo.