Ką nuveikti prieš pastojant?

Paprastai nė viena moteris nebūna visiškai pasirengusi nėštumui ir gimdymui. Jeigu vis dėlto ketini su vyru pradėti mažą (tačiau labai svarbų) šeimos narį, tu turi galimybę pasiruošti šiam ilgai lauktam įvykiui ir kardinaliems gyvenimo pokyčiams. Tegul tai bus viena nesibaigianti šventė, o ne netikėtumų lavina. Planuodama nėštumą pirmiausia turėtum atkreipti dėmesį ne tik į savo sveikatą, bet ir į vyro, taip pat finansinę jūsų šeimos padėtį, gyvenimo būdą ir tarpusavio santykius.

Kontroliuok savo svorį

Dar prieš planuodama nėštumą užlipk ant svarstyklių ir įsitikink, kad tavo kūno masė yra normali. Griežtos dietos nėštumo metu laikytis negalėsi – tai kenksminga tiek vaikui (jo vystymuisi reikia maisto medžiagų), tiek tau (psichinei būsenai). Dėl per mažo svorio gali kilti ovuliacijos problemų, o turint antsvorio būna sudėtingiau išnešioti mažylį, kyla įvairų problemų (išsivysto diabetas, hipertonija).

Jeigu savo kūno svorį reguliuoji sportuodama, pasitark su specialistu, paklausk, ar galėsi tęsti treniruotes ir nėštumo metu. Jeigu niekad nesportavai (arba darai tai labai retai), geriau prisiversk atlikti kai kuriuos nesudėtingus ir nepavojingus fizinius pratimus. Persistengti nereikia!

Atsisakyk kavos, cigarečių, alkoholio ir narkotikų

Pats laikas atsisakyti žalingų įpročių – juk visiems žinoma, kad jie ir nėštumas yra nesuderinami. Beje, tai pasakytina ne tik apie tavo, bet ir apie vyro įpročius. Atsisveikinti su jais reikėtų likus iki planuojamo nėštumo bent keliems mėnesiams. Siūloma nebevartoti ir gėrimų bei maisto produktų su kofeinu (jie mažina vaisingumą): tai arbata, kava ir šokoladas. Jeigu tavo rytinių ritualų sąraše yra kava ir cigaretės, o vakarinių – alkoholis, verta pasistengti ir pakeisti savo įpročius.

Ilsėkis ir keliauk

Jeigu tiesiog netveri savo kailyje, kaip nori aplankyti gražiausius miestus ir jų muziejus, nedelsk. Visų pirma, prieš nėštumą tau būtinas geras poilsis ir teigiamos emocijos. Antra – nėštumo metu ir po kūdikėlio gimimo gali būti labai sudėtinga (ar net draudžiama) keliauti į tolimas šalis ir jose praleisti daug laiko. Išnaudok galimybę ir įgyvendink savo svajones.

Sveikata – svarbiau už viską

Paieškok patikimo ir patyrusio ginekologo, kuris prižiūrės tavo ir tavo mažylio sveikatą. Išsiaiškink, kokių tyrimų reikia, surink kuo daugiau informacijos apie savo sveikatos būklę. Jeigu tau reikalingi kokie nors vaistai, būtinai pasikonsultuok su gydytoju, ar jie nekenks nėštumui ir laktacijai. Gali apsilankyti ir pas genetiką.

Iki nėštumo likus bent trims mėnesiams, patartina pasiskiepyti nuo infekcinių ligų – jos būsimosioms mamytėms ir jų vaikučiams gali būti itin pavojingos. Būtinai nueik pas stomatologą, kad patikrintų dantis ir dantenas, pasidaryk rentgeno nuotrauką. Jeigu reikia taisyti – taisyk. Dauguma stomatologinių procedūrų nėštukėms gali pakenkti, o po gimdymo tau rūpės visai kiti dalykai.


Atkreipk dėmesį į savo mitybą

Taisyklinga mityba – ir tavo, ir būsimojo mažylio sveikatos garantas, todėl pats metas skirti daugiau dėmesio tam, ką dedi į lėkštę. Atsisakyk riebaus, kepto, saldaus maisto, miltinių gaminių. Stenkis nepersivalgyti, tačiau badauti taip pat nereikia – viską daryk su saiku. Valgyk daugiau folio rūgšties turinčių produktų (žalių lapinių daržovių, ankštinių kultūrų, kiaušinių, mielių, rupios duonos). Nėštumo metu jos reikės 400 mg per dieną.

Susitaupyk pinigų

Nėštumas, gimdymas, mažylio išlaikymas – gana nepigus malonumas. Pasistenk susitaupyti kaip galima daugiau pinigų – patikėk, per daug jų niekada nebus. Paskaičiuok, kiek kainuos būtiniausi reikmenys (vežimėlis, lovytė, vonelė, sauskelnės ir pan.), suplanuok šeimos biudžetą. Jeigu matai, kad pinigėlių trūksta, pamąstyk apie galimybę užsidirbti papildomai.

Pasidaryk remontą

Kiekviena mamytė nori, kad vaikučio kambarys būtų gražus ir jaukus. Jo remontą reikėtų pasidaryti dar prieš nėštumą. Pagalvok pati, kiek bus streso, dulkių, triukšmo – visa tai nemalonu ir nėštukei, ir jaunai mamytei. Pasirūpink, kad kambarėlis būtų kaip galima patogesnis ir saugesnis tavo mažyliui. Tegul šios permainos atneša į tavo gyvenimą ne nuovargį, pyktį ir depresiją, o tik teigiamas emocijas.

Metas ekstremaliems pojūčiams

Nėštumo laikotarpiu ir po gimdymo greičiausiai nenorėsi nieko ekstremalaus. Tavo gyvenimo centru taps vaikutis. Prieš pastodama pagalvok, ko dar neišbandei ir nepatyrei? Gal nori palaipioti uolomis ar iššokti su parašiutu? Jei taip, atidėlioti neverta – juk labai greitai saugumas taps svarbiau už viską, tad rizikuoti nebegalėsi.

Įsigyk vairuotojo pažymėjimą

Net jeigu ir neturite nuosavo automobilio, anksčiau ar vėliau jį turbūt vis tiek įsigysite. O jeigu jis yra, tačiau dar neišsilaikei teisių – pats metas tai padaryti. Vargu ar būdama nėščia labai norėsi į kitą miesto galą keliauti viešuoju transportu – tai labai nepatogu, o taksi paslaugos kainuoja labai brangiai. Išmok vairuoti, ir mažylio laukimo laikotarpiu jausiesi saugiai ir patogiai.

Suspėk viską

Prieš pastodama gerai pagalvok, ko tau labiausiai trūks visą šį ilgą laikotarpį, ir užsiimk tuo pirmiausia. Jeigu įgyvendinsi viską, ko norėjai, tu ir tavo mažylis jausitės daug geriau. Labai greitai jūsų bus jau trys (o gal net ir daugiau) – tada gyvenimas smarkiai pasikeis. Visi norėsite tik vieno – kad mažylis augtų sveikas, mylimas ir laimingas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
kristina
2015-02-21 21:24
Mano ir mano vyro svajone susilaukti vaikelio sveiko ateiti tikiuosi man dievas pades atsius man gyvybe tikiuosi nugaleti savo liga noriu pasveikti kad as galeciau auginti savo vaika as auginciau savo vaika man vyras sake pades mano vyras nori vaiko savo vaiko kristina