Gelta: ar reikia nerimauti? (I dalis)

Tapus mamyte rūpesčiai, deja, dažniausiai nesibaigia. Tu paimi vaikutį ant rankų ir staiga pamatai, kad jo odos spalva yra neįprasta, kitokia. Jeigu pirmosiomis kūdikėlio gyvenimo dienomis odelė pagelsta, tai, žinoma, gali reikšti rimtą problemą. Bet ar visada reikia pulti į paniką? Gal naujagimio gelta gali būti ir fiziologinė (kitaip tariant, normali)?

Kas tas bilirubinas ir fiziologinė gelta?

Iš pradžių pakalbėkime apie vadinamąją fiziologinę naujagimių geltą. Taip, tokia iš tiesų yra, ir ji nepavojinga. Esmė ta, kad kol vaikutis vystosi gimdoje, deguonį jo organizme išnešioja eritrocitai su ypatingu hemoglobinu. Po to, kai mažylis gimsta ir gali kvėpuoti savarankiškai, šie eritrocitai suyra kaip nenaudingi, tad susidaro labai daug laisvojo bilirubino (geltonos spalvos pigmento). Jis netirpus, todėl negali pasišalinti su šlapimu. Kepenys jį suskaido ir paverčia tirpia forma. Naujagimių kraujo ląstelių suyra labai daug, o kepenų fermentai dar nėra visiškai subrendę, tad procesas užtrunka ilgiau. Esmė ta, kad fermentų sistema paprastai visiškai subręsta praėjus tik kelioms dienoms po gimimo, o iki tol bilirubinas šalinamas iš organizmo labai lėtai, kaupiasi odoje ir gleivinėse.

Tai normalu

 • Fiziologinė gelta pasireiškia maždaug 60 % naujagimių.
 • Ji atsiranda per 24–36 valandas po gimimo.
 • Šiek tiek pageltę skruostai ir krūtinė paprastai gydytojų negąsdina, tačiau jeigu pagelsta sėdmenys, pilvas ir kojytės – reikėtų šiek tiek sunerimti.
 • Labiausiai vaikutis pagelsta 3–4 gyvenimo dieną.
 • Išnykti gelta turėtų maždaug po dviejų ar trijų savaičių.
 • Bendra naujagimio būklė yra patenkinama.
 • Kepenys ir blužnis yra normalaus dydžio.
 • Mažylio šlapimas ir išmatos yra įprastos spalvos.
 • Bilirubino koncentracija gimimo metu virkštelės kraujyje siekia mažiau nei 51 mikromolį viename litre.
 • Bendras maksimalus bilirubino kiekis kraujyje 3–4 parą neviršija 256 mikromolių litre.
 • Naujagimių gelta daug dažniau pasitaiko neišnešiotiems mažyliams. Ji tokiais atvejais pasireiškia stipriau ir laikosi ilgiau (kartais – iki trijų ar keturių savaičių). Maksimali bilirubino koncentracija būna 5–6 gyvenimo dieną, ir tai priklauso ne nuo kūno masės, o nuo kepenų brandos ir mamytės nėštumo metu persirgtų ligų.

Branduolinė  gelta (bilirubininė encefalopatija)

Vaiko organizmas kovoja su bilirubino pertekliumi: kad būtų išvengtą toksiško poveikio, jis surišamas su kraujo baltymu albuminu. Tačiau taip nutinka ne visada. Jeigu bilirubino labai daug, albuminas negali jo visiškai neutralizuoti, tad bilirubinas patenka į nervų sistemą ir pažeidžia gyvybiškai svarbius nervų centrus, smegenis. Geltos pasireiškimas pirmosiomis gyvenimo valandomis arba dienomis reiškia, kad bilirubino yra itin daug, tad gali atsirasti vadinamoji branduolinė gelta, arba bilirubininė encefalopatija. Ji pavojinga tuo, kad bilirubinas susigeria į pilkąją galvos smegenų medžiagą, o tai sukelia įvairių neurologinių sutrikimų, sutrikdo vystymąsi, pablogina klausą.

Mažylis tokiu atveju būna vangus, turi silpną čiulpimo refleksą, verkia silpnai ir monotoniškai. Jam gali būti traukulių. Visi branduoline gelta sirgę vaikučiai turi būti stebimi vaikų neurologų.

Kaip gydoma?

 • Geriausia fiziologinės geltos profilaktikos ir gydymo priemonė – ankstyvas ir dažnas maitinimas krūtimi. Priešpienis veikia kaip laisvinamieji, tad iš organizmo greičiau pasišalina bilirubinas.
 • Gydoma vaistais, jeigu gelta nepraeina ilgiau kaip 3 savaites.
 • Fototerapija – šiuo metu pats veiksmingiausias fiziologinės geltos gydymo metodas. Po išrašymo iš ligoninės reikėtų kaip galima dažniau išnešti vaikutį į netiesioginius saulės spindulius.
 • Kraujo perpylimas pirmosiomis gyvenimo dienomis daromas tik itin sunkiais atvejais (pavyzdžiui, jeigu vaikutis serga hemolizine naujagimių liga). Tada gali tekti pakeisti 70–80 % naujagimio kraujo.

50 skirtingų variantų

Priskaičiuojama apie 50 įvairių naujagimių būsenų, kai šiems pagelsta oda, akių baltymai ir matomos gleivinės. Vienintelis geltos tipas, kurio nereikia gydyti medikamentais – fiziologinė gelta. Visi kiti jos variantai nėra norminiai.

Straipsnio tęsinį skaitykite čia.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Žaneta
2012-01-10 17:33
Gydytojai paprastai ir pasako, reikia nerimauti, ar ne
Augustė
2012-01-10 13:57
Mano mažajam taip pat buvo pageltusi odelė. Gana greitai viskas susitvarkė