Devyni mėnesiai saldaus laukimo

Kai kurių žmonių gyvenime, atrodo, viskas eina kaip per sviestą: jie mėgsta kurti planus, nesiima net ir menkiausių darbelių visko gerai neapsvarstę. Jie numato, kokių problemų gali kilti, randa atsakymus į galimus klausimus, apsidraudžia nuo nesėkmių ir tik tada pradeda veikti. Tačiau tokių žmonių nėra daug. Nors dauguma iš mūsų vengia pulti į kraštutinumus, kad po to netektų įveikti netikėtai iškilusių kliūčių, tačiau dažniausiai apie detales per daug nesusimąstome.

Visa tai tinka ir kalbant apie šeimą. Paprastai tariant, moterys kiek spontaniškai priima sprendimą gimdyti vaikutį arba darytis abortą. Geriausia, ką daugelis iš mūsų spėja iki tol padaryti – tai išsitirti, ar nesergame lėtinėmis ligomis, kurios galėtų apsunkinti nėštumą. Jeigu tokių neaptinkama, visi devyni mėnesiai įsivaizduojami kaip ilga graži pasaka, nekantriai laukiama mažojo stebuklo atėjimo į šį pasaulį. Būsimosios mamytės pamiršta, kad nepaisant mylimo vyro ir artimųjų pastangų apsaugoti nuo ligų, kartais nėštukės vis dėlto suserga.

Štai tada neišvengiamai kyla klausimas: gerti vaistus ar geriau vis dėlto pakentėti ir surizikuoti savo ir vaiko sveikata? Pagrindinė rizika kyla dėl to, kad greitai besidauginančios vaisiaus ląstelės yra labai jautrios įvairiems išorės veiksniams. Nedidelis jų vystymosi sutrikdymas, ypač pirmuoju nėštumo trimestru, gali baigti rimtais įgimtais būsimojo vaikučio organų vystymosi defektais. Dar niekas neišrado vaistų, kurie neprasiskverbtų per placentą ir visiškai neveiktų vystymosi proceso. Tai nebūtinai reiškia, kad vaikutis bus išsigimęs, tačiau sutrikimų greičiausiai bus. Kaip vienas ar kitas preparatas paveiks mažylį, numatyti negali nei nėštukė, nei jos draugės ir artimieji.

Čia ir prasideda: anyta gąsdina, kad nevartotum jokių vaistų, tik nėščiosioms skirtus vitaminus. Mama pažeria saują piliulių, kurių saugumu ją įtikino draugės, o vyras atsiduria nepavydėtinoje situacijoje: jis bijo, kad vaikučiui nieko nenutiktų, tačiau taip pat negali žiūrėti, kaip kenčia jo mylima moteris.

Vaistų poveikis vaisiui priklauso nuo daugybės skirtingų veiksnių. Net ir pavojingiausi preparatai kartais visiškai nepakenkia, o netgi atvirkščiai – padeda. Bet kuriame vaistų aprašyme apibūdinti šalutiniai poveikiai viso labo reiškia, kad padidėja problemų tikimybė, tačiau jos nebūtinai turi pasireikšti.

Vaistų poveikis nėščiosioms dar labai mažai ištirtas, todėl norėtųsi, kad būsimosios mamytės netaptų eksperimentų aukomis. Štai keli labai konkretūs ir paprasti patarimai:

 

  • Jeigu gali pakentėti – kentėk.
  • Jeigu blogai – kreipkis į gydytoją.
  • 1 ir 2 punktai itin aktualūs pirmąjį nėštumo trimestrą.
  • Niekada nepirk vaistų be informacijos lapelio. Visais atvejais, kai preparatas sukelia kokį nors šalutinį poveikį, apie tai turi būti parašyta tam tikra tvarka. Jeigu instrukcijos tavo gimtąja kalba nėra, tai reiškia, kad gamintoju pasitikėti negalima, arba (taip nutinka retai, tačiau pasitaiko) kad toje vietoje, kurioje gyveni, nėščiosioms šių vaistų vartoti iš viso negalima.
  • Tavo terapeutas, kitaip nei ginekologas, gali nežinoti apie tavo nėštumą. Jeigu ateisi pas jį ir pasiskųsi kosuliu, jis būtinai išrašys vaistų. Turėtum jam apie savo nėštumą pasakyti dar prieš tai.

 

Taip gerai visiems žinomas ir, atrodytų, nekenksmingas aspirinas sukelia vaisiaus kraujo krešėjimo sutrikimų. Nėštumo metu jo reiktų labai vengti, o paskutiniais mėnesiais – iš viso nevartoti.

Kita problema, kylanti jau gimus vaikeliui, yra ta, kad nėštumo laikotarpiu būsimosios mamytės mielai valgė „už du“, – neatsisakydavo nei torčiukų, nei saldainių, – o dabar tenka kovoti su dešimčia papildomų kilogramų, į pilvą pažiūrėti iš viso baisu... Kai kuriais atvejais, deja, tenka įsikišti net ir chirurgui. Būtent todėl dar nėštumo pradžioje reikėtų įsigyti specialias pėdkelnes – jos padės išvengti strijų atsiradimo ir stuburo problemų... Sumažės ir varikozės tikimybė, kojos išliks gražios, vadinasi, ir nuotaika gimus vaikučiui bus gera. Galima įsigyti pėdkelnių bet kuriam nėštumo laikotarpiui (vaistinėse tau padės išsirinkti), profilaktiškai naudoti kremą, kad neatsirastų odos patempimų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Vaiva
2011-12-09 16:46
Vaistai pavojingiausi tik nestumo pradzioje. Veliau rizika gerokai sumazeja nes vaisius jau isitvirtina gimdoje
Man
2011-12-09 14:08
Man taip pat atsirado strijų. Bandžiau kelis kremus bet nepadėjo.
Simona
2011-12-09 11:30
As buvau labai stipriai apsirgusi nestumo metu. Temperatura pakilo iki 39.5 bet stengiaus negerti jokiu vaistu. Kai daktare tai ishgirdo, sake kad taip vaikui pakenksiu kur kas labiau nei pakenktu vaistai
Lidija
2011-12-09 10:30
Gal kas gali rekomenduoti kokį kremą nuo strijų?
Eleonora
2011-12-09 09:14
Manau, kiekviena mamytė stengsis laikytis "aukso viduriuko"