Būsimosios mamytės krūtinė: ką reikėtų žinoti

Nuo pat nėštumo pradžios būsimosios mamytės organizme vyksta daug labai svarbių pokyčių. Kai kurie iš jų nematomi plika akimi, o kiti, pavyzdžiui, krūtinės padidėjimas, akivaizdūs tiek nėštukei, tiek aplinkiniams. Patinusios ir jautresnės krūtys – tai vienas iš pirmųjų nėštumo požymių.

Nėštumo metu krūtys tampa minkštos, padidėja keliais dydžiais. Prisilietimai atrodo skausmingi, išryškėja venų tinklelis ir padidėja spenelių pigmentacija. Visi šie pokyčiai yra normalūs, jaudintis nėra pagrindo.

Pasiruošimas

Daugelis moterų domisi, ar reikia kaip nors maitinimui paruošti spenelius, kaip išvengti mastito ir trūkinėjimo. Internete galima rasti begales patarimų: periodiškai patrinti šiurkščiu drėgnu rankšluosčiu spenelius, įsidėti į liemenėlę šiurkštaus audinio skiautelių ir pan. Kai kurios moterys netgi prašo, kad sutuoktinis padėtų imituoti maitinimo procesą ir suvaidintų mažylį. Vis dėlto kaip nors dirginti spenelių nerekomenduojama – taip stimuliuojama oksitocino gamyba, o šis hormonas sukelia gimdos raumenų susitraukimus. Tai netgi gali baigtis persileidimu arba priešlaikiniu gimdymu. Nekenksmingi tik kontrastiniai dušai ir oro vonios (juos gali daryti kiek tinkama).

Prieš nėštumą

Dar prieš pastojant reikėtų išsitirti, ar nesergi kokia nors liga (juk nėštumo laikotarpiu didelė dalis gydymo priemonių ir diagnostinių metodų yra draudžiami). Jeigu niekada nebuvai išsitirti krūtinės, tą rekomenduojame padaryti likus bent trims mėnesiams iki planuojamo nėštumo. Geriausia – 6–7 menstruacinio ciklo dieną, kada krūtinę lengviausia apčiupinėti.

Net ir vos apčiuopiamas darinys nėštumo metu gali labai išaugti. Fibroadenomos neretai sukelia mastitą ir kitas ligas, be to, neleidžia pienui gerai pratekėti. Likus 2–3 mėnesiams iki nėštumo gali tekti pasidaryti mamografiją.

Ką reikia žinoti apie liemenėles

Kadangi nėščiosios krūtinė vis didėja ir sunkėja, reikėtų įsigyti patogią, neveržiančią ir tvirtą liemenėlę (priešingu atveju krūtys praras savo formą). Pagrindinė šio apatinio rūbo funkcija turi būti palaikomoji, o ne estetinė.

Patogiausios tos liemenėlės, kurios  leidžia apnuoginti vieną krūties pusę (jos ypač praverčia maitinant). Petnešėlės turi būti plačios, o užsegimas – reguliuotis.

Priešpienis

Nuo antrojo nėštumo trimestro gali pradėti išsiskirti vandeningas ir saldus skystis – priešpienis. Iš pradžių jis būna tirštas ir gelsvas, o artėjant gimdymui tampa bespalvis ir skystas. Neretai jo atsiradimas yra lydimas niežulio.


Priešpienis išsiskirti gali bet kuriuo momentu, ypač tada, kai krūtis stimuliuojama ar masažuojama. Nereikia jaudintis, jeigu tai nevyksta visai ar kartojasi labai dažnai. Jeigu su šia „šlapia“ problemėle susiduri nuolat, gali įsigyti specialių įklotėlių, dedamų į liemenėlę.

Strijos ir patempimai

Ant krūtinės raudonų ar rausvų juostelių, vadinamų strijomis, atsiranda 90 % nėštukių. Tai susiję su sparčiu krūtinės didėjimu ir sunkėjimu. Jeigu oda elastinga (tai būna paveldima arba pasiekiama daug sportuojant ir sveikai maitinantis), jų galima ir išvengti.

Specialūs kremai, kurių sudėtyje yra silikono, elastano ir vitamino E, stiprina krūtinės odą ir gerina jos elastingumą. Jau esamų strijų jie nepanaikins, tačiau padės išvengti naujų. Geriausia tokius kremus pradėti naudoti dar prieš pastojant.

Mažiname skausmus

Krūtis dažniausiai pradeda skaudėti jau pačioje nėštumo pradžioje, tačiau apie 10–12 savaitę jie ima silpti. Jeigu taip vis dėlto nenutiko, o speneliai ir toliau jautriai reaguoja į bet kokį dirgiklį, pamėgink naktį miegoti su liemenėle (ji turi būti pasiūta iš natūralių medžiagų ir turėti kaip galima mažiau siūlių). Krūtinę būtina kasdien plauti šiltu vandeniu arba aptrinti drėgnu rankšluosčiu.

Paprasti fiziniai pratimai stiprina raiščius ir raumenis, todėl krūtys geriau laikomos, pagerėja limfos apytaka.

Kodėl trūkinėja speneliai?

Labai dažnai naujai iškeptas mamytes kamuoja viena nemaloni problema – spenelių trūkinėjimas. Jie patinsta, tampa skausmingi ir paraudę, o iš žaizdelių gali pradėti tekėti kraujas.

Dažniausiai speneliai trūkinėja dėl to, kad vaikutis maitinamas netaisyklingai (apžioja ne visą pigmentinį laukelį), tačiau neretai taip nutinka ir dėl sausos odos (pavyzdžiui, per dažnai prausiantis muilu). Dar viena galima priežastis – maitinančiai moteriai trūksta vitaminų (ypač – vitamino A).

Ką daryti, jeigu atsirado įtrūkimų?

Jeigu speneliai ėmė trūkinėti, maitinti reikia pradėti nuo sveikesnės ir mažiau skausmingos krūties. Atkreipk dėmesį į tai, kaip glaudi prie savęs kūdikį, kaip jis apžioja spenelį – tai padės greičiau užsitraukti žaizdelėms ir sumažins skausmą.

Po maitinimo neskubėk apsirengti – palepink krūtinę oro voniomis. Tarp maitinimų gali daryti kompresus arba voneles su ąžuolo žieve. Jeigu skausmai labai stiprūs, greičiausiai teks naudoti silikoninius gaubtukus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Ruta
2015-04-18 13:19
Sveikos paneles, man gera savaite skaudejo krutinia, bet labiausei kaireja ir ji ganetinai ryskia padidejus ji daug didesne negu desine ir lb jautri.norejau paklausti ar tai lb blogai? Snd dariau testa buvo teigiamas)
just
2013-01-01 09:08
ubges
sssss
2012-04-01 23:00
bet tam blogai kas silikona nesioja
Laura
2012-03-05 15:51
Ačiū dievui, strijų nebuvo. Tfu tfu tfu
Aušra
2012-03-05 13:33
Gerai prižiūrint, krūtinė formos nepakeis