Brandaus amžiaus tėtis: privalumai ir trūkumai

Šiuo metu darosi labai madinga susilaukti vaikų vyresniame amžiuje, ir tas pasakytina ne tik apie dailiosios, bet ir apie stipriosios lyties atstovus. Teigiama, kad vyresnių tėčių vaikai pasižymi neeiliniais gabumais. O kaip yra iš tikrųjų? Kokie vėlyvos tėvystės privalumai ir trūkumai?

Ką sako genetikai?

Genetikų teigimu, žmogaus talentai ir sugabėjimai nepriklauso nuo tėčio amžiaus. Visi skaičiavimai, atlikti žmonių, mėgstančių pasigirti savo kilme, iš mokslinės perspektyvos nėra visiškai teisingi. Tyrinėtojai ėmė žymių žmonių biografijas ir žiūrėjo, kaip susijęs tėvo amžius ir vaiko gebėjimai. Jie neretai darė išvadas, kad tėvas tuo metu jau būdavo garbaus amžiaus, tačiau kai buvo palyginti paprastų šiuolaikinių žmonių duomenys, jokios priklausomybės nenustatyta. Tačiau tai nereiškia, kad vėlyva tėvystė neturi savų privalumų. Kokie jie?

Kas iš to išeina

Paprastai talentingas žmogus brandžiame amžiuje jau yra realizavęs visas savo galimybes. Jeigu jo kūrybinis potencialas yra užkoduotas genuose, lytinių ląstelių „mutacijos“ gali suteikti vėlai gimusiam vaikui daugiau protinių gabumų ir energijos, negu jo vyresniems broliams ir seserims. Tačiau tiesa ta, kad tėvas tokiu atveju tikrai turi būti neelinis, o ir tokių mutacijų pasitaiko gana retai.

Lytinėse brandaus vyro ląstelėse gali vykti pokyčiai, kurie privers intensyviau vystytis kurią nors vieną vaiko smegenų sritį. Pavyzdžiui, jis pasižymės fenomenaliais matematiniais sugebėjimais arba labai gera atmintimi.

Vokiečių genetiko Fogelio tyrimai parodė, kad žymūs ir pasisekimą turintys vyrai dažniausiai tuokiasi su tokiomis pat moterimis, ir atvirkščiai. Tas pats pasakytina ir apie nelabai intelektualius žmones, nusprendusius sukurti šeimą. Net ir protingi jauni žmonės rinkdamiesi antrąją pusę klysta, tuo tarpu brandaus amžiaus žmonės dažniausiai jau iš patirties žino, koks turi būti jų sutuoktinis. Mamos intelektas būsimajam mažyliui labai svarbus – ne tik todėl, kad ji mokės geriau juo pasirūpinti, bet ir dėl to, kad perduos didesnę genų dalį, atsakingą už gabumus, kuriuos jis paveldės. Kitaip tariant, kuo protingesnė mama, tuo intelektualesnis vaikas, tačiau vien jos gabumų negana – svarbų vaidmenį vystymuisi turi ir aplinka, kurioje jis auga. Sukurti ją lengviau brandžiam, savarankiškam ir pasiturinčiam žmogui.

Vis dėlto tenka pripažinti, kad garantijos, jog brandaus amžiaus vyrui gims ypatingas vaikas, nėra.


Apie trūkumus

Vėlyvos tėvystės trūkumų yra daugiau nei privalumų. Kuo vyresni tėvai, tuo didesnė įvairių vystymosi defektų rizika. Į vyrų organizmą dėl specifinių darbo sąlygų ir žalingų įpročių patenka daugiau kenksmingų medžiagų, vadinasi, lytinės ląstelės dėl to taip pat smarkiai nukenčia.

Genetikai nerekomenduoja susilaukti vaikų vyresniems nei 45 metų amžiaus žmonėms, nes: dėl Dauno sindromo kalti abudu brandaus amžiaus tėvai, ir vyrai – truputį labiau nei moterys; genų mutacijos gali sukelti vaiko galūnių vystymosi ydas ir imuninės sistemos defektus; padidėja tikimybė, kad vaikas sirgs vėžiu arba pradės per anksti ir labai greitai senti.

Ką sako psichologai

Jeigu jaunas vyras nusprendžia susilaukti vaiko, tai reiškia, kad jis yra pajėgus tai padaryti, tačiau sutuoktiniams teks neišvengiamai susidurti su kai kuriomis psichologinėmis problemomis. Tiesa ta, kad brandaus amžiaus žmogus viską, kas vyksta, priima ramiau, geba prognozuoti įvykių baigtį. Vaikams tai, žinoma, yra naudingiau – jie auga emociškai stabilioje aplinkoje, yra apsaugoti. Brandus tėtis padeda ugdyti logišką vaiko mąstymą. Jis atsakingai žiūri į auklėjimą, siekia pastatyti vaiką ant kojų, nevengia ir psichologo konsultacijų, neleidžia mamai per daug išlepinti atžalos, ugdo atsakingumą.

Kita vertus...

Mažas vaikas yra labai energingas, ir nori, kad tėtis žaistų su juo kiaurą dieną. Brandų vyrą tai ne visada džiugina, todėl mažylį geriau leisti į darželį, pasiūlyti jam lankyti kokį nors būrelį. Dar vienas trūkumas yra tas, vyresniame amžiuje nėra lengva žaisti judrius žaidimus, o juk fizinis vaiko kontaktas su tėvu neretai atrodo kaip kovos imitacija. Tai labai svarbu psichiniam mažylio vystymuisi, o vyresnis vyras dažniausiai gali tik apkabinti ir pabučiuoti (kaip mama). Paprastas patarimas: leiskite vaikui daugiau bendrauti su vyresniais broliais, jaunais dėdėmis ir šeimos draugais, nepavydėkite jo kitiems stipriosios lyties atstovams

Gerą psichologinį klimatą užtikrins tik harmonija sutuoktinių santykiuose. Jeigu moteris visą laiką jaučia nepasitenkinimą (pavyzdžiui, lytiniu gyvenimu), tai daro įtaką ir vaikui. Sudirgęs vyras tolsta nuo šeimos, pasineria į darbą, praranda susidomėjimą savo pomėgiais. Vaikas meilės iš mamos tokiu atveju ima dvigubai daugiau, o tai ne visai kompensuoja tėvišką meilę.

Gyvenimas šeimoje neapsiriboja vien keturiomis namų sienomis. Vaikas turės aiškinti žmonėms, kad šis vyras – ne jo senelis, o tėtis. Kad mažylis tartų šiuos žodžius pasididžiuodamas, vyras turi būti šiuolaikinis žmogus, o ne kokia nors „iškasena“.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Liza
2012-06-15 14:18
o aš manau, kad nereikia rizikuoti, kad būtų galima patvirtinti ar paneigti kažkokią abejotiną teoriją
Bingo
2012-06-15 11:33
aš niekada ir nemaniau, kad, kaip kiti sako, vaikus reikia susigimdyti iki 35. Bet ir kad vaikai protingesni gimsta - netikėjau. Tėvystė vyresniame amžiuje turi ir privalumų, ir trūkumų