Beržinė košė - auklėjimo priemonė ar smurtas prieš vaikus?

Kiekvienam teko girdėti apie klūpojimą ant žirnių, vandenyje mirkytas rykšteles, liniuote sutrenktus pirštukus... Šios bausmės mums nėra priimtinos ir net skamba kiek makabriškai, tačiau pliaukštelėjimas per užpakalį ar „truputis diržiuko“ yra toleruojama daugelio.

Smurtas suteikia trumpalaikį efektą

Įsivaizduokime daugeliui šeimų įprastą situaciją - iš mokyklos grįžęs pradinukas nenori ruošti namų darbų, nesitvarko kambario ir atsisako pietauti, o užuot atlikęs savo pareigas mirksta prie kompiuterio.
Į vaiko kambarį įsiveržusi mama gali sūnų ir užausies prie pietų stalo nutempti, ir ant kelių pasiguldžiusi jam per užpakalį kambario tvarkymo įgūdžius įkrėsti, ir nevykėliu išvadinti. Tikėtina, kad tąkart vaikas atliks jam pavestus darbus, tačiau darys tą iš pykčio ar iš baimės, taip ir nesupratęs ir nepamokytas, kodėl pareigų atlikimas yra svarbus kiekvienam žmogui.
Mama, savo ruožtu, praras progą pasikalbėti ir išsiaiškinti realią situaciją - gal mažylį užgaulioja mokykloje ir grįžęs namo jis jaučiasi nusiminęs, apatiškas, o gal kompiuteris jam svarbus bendravimui su abejotinos reputacijos žmonėmis, kurie, skirtingai nuo tėvų, už ausų netampo ir diržo iš kelnių netraukia, galbūt praitą savaitę jis kambario nesitvarkė, o sukėlus isterijos priepuolį tą padarė pati mama.

Psichologė psichoterapeutė, VšĮ „Paramos vaikams centras“ vadovė Aušra Kurienė teigia, kad psichologinį ar fizinį smurtą patiriantis vaikas neišmoksta savireguliacijos, jam nėra įdiegiamas įprotis pačiam priimti sprendimus, juos apsvarstyti ir nutarti atlikti vieną ar kitą veiksmą - vaikas įpranta, kad jo elgesį sureguliuoja išorinė jėga. Smurtinėje aplinkoje augantis vaikas nesuvokia partnerystės, lygiavertiškumo pagarbių, mandagia diskusija paremtų santykių su kitu žmogumi. Statistika rodo, kad vaikai prieš kuriuos buvo smurtaujama, neturėdami kitokio tarpusavio santykių modelio, yra linkę smurtauti patys.

Smurto prieš vaikus pasekmės:

Prieraišumo problemos - suaugusiuosius vaikas vertina, kaip saugumo ir laimės garantą, o patirdamas jų smurtinį elgesį mažylis suformuoja iškreiptą prieraišumą, nepasitiki aplinka ir žmonėmis, sunkiai sugeba sukurti normalius, konstruktyvius santykius.

Sveikatos sutrikdymas - fizinių bausmių naudojimas neretai turi ypatingai liūdnas pasekmes, vaikai kenčia nuo mėlynių, nubozdinimų, kaulų lūžių, gyvenant baimėje ir nuolat patiriant stresą, stokojant normalios priežiūros kenčia vaikų imuninė sistema, jie dažnai serga.

Psichologinės probemos - žalojantį elgesį patiriantys vaikai turi savivertės problemų, jaučiasi menki, nepasitiki savo jėgomis. Smurtinė aplinka suformuoja iškreiptą tarpasmeninių santykių modelį, pagal kurį galima būti arba auka, arba smurtautoju. Vaikai išmoksta savigynos mechanizmų, kurie padeda išgyventi patiriamą fizinį ir dvasinį skausmą - jie nebemoka normaliai reikšti emocijų, sunkiai susitapatina su kitais žmonėmis, nejaučia empatijos; tarsi išeina iš savo kūno, tampa apatiški; išstumia ištisus gyvenimo epizodus, juos tarsi ištrina iš savo atminties.

Elgesio problemos - smurtą patiriantys vaikai gali turėti internalizuotų (atsiribojimas, užsisklendimas, apatija) arba eksternalizuotų (agresija, didelis aktyvumas) elgesio problemų.

Seksualinę prievartą patyrę vaikai bręsdami demonstuoja neadekvatų seksualinį egesį - jie gali visiškai neigti seksualumą arba, atvirkščiai, įsitraukti į prostituciją, dažnai keisti lytinius partnerius, nesisaugoti ir neplanuotai pastoti ar užsikrėsti lytiniu keliu pliantančiomis ligomis.

Akdeminės problemos - smurtą patiriantiems vaikams sunkiau susikaupti, jų mokymosi rezutatai dažnai yra prastesni nei bendraamžių, jiems sunkiau įsilieti į akademinę bendruomenę, sukurti pagarbius santykius su mokslo draugais bei mokytojais.

Pozityvioji tėvystė - veiksmingas ir etiškas auklėjimo būdas

Pozityviosios tėvystės šalininkai remiasi ne draudimais ir, žinoma, ne bausmėmis ir smurtu grįstu auklėjimu, o vaiko tinkamo elgesio skatinimu. Šiuo metodu besivadovaujančios šeimos siekia ugdyti sąmoningus, draugiškus, atsakingus ir pagarbius vaikus tam pasitelkdami meilę ir pagarbą, o ne baimę.

Pozityviosios tėvystės principai:

Tinkamo egesio skatinimas - už atliktus darbus, gražų elgesį prie stalo, malonų bendravimą su aplinkiniais vaikui dėkojama, jis pagiriamas, paglostomas, kartkartėmis pradžiuginamas dovana ar ypatinga pramoga, išvyka.
Blogą elgesį stengiamasi aptarti ir ignoruoti, jo neprikaišioti, neleisti vaikui įprasti isterijomis, rėkimu, daiktų laužymu ir kitu negatyviu elgesiu pelnyti tėvų dėmesį.Su vaiku stengiamasi bendrauti ne draudžiant, o ugdant jo sąmoningumą - ne „išversi sriubą ant naujų kelnių, tai gausi diržo“, o „juk pats sakei, kad tau patinka naujosios kelnės, ar ne? Vertėtų valgyti atsargiau, kitaip jas apliesi ir sugadinsi, teks išmesti.“

Aiškių ribų nubrėžimas - vaikui būtina sukurti tikslias taisykles, jis turi žinoti savo dienotvarkę, pareigas namuose, suprasti bendravimo su kitais normas. Taikomos išimtys priverčia vaikus naudotis situacija, manipuliuoti tėvais, o tai juos dar labiau išmuša iš vėžių.

Mokymas suvokti pasekmes - lupimas už besimėtančius žaislus sunkiai siejasi su pačiu betvarkės faktu, tačiau išankstinis susitarimas, kad netvarkingai gulintys vaiko daiktai yra išmetami, transliuoja labai aiškią, net ir vaikui suvokiamą žinutę.

Mokymas kontroliuoti vaiko elgesį - besivystančiai asmenybei kontroliuoti save iš tiesų sudėtinga, norėdamas gauti tėvų dėmesio ar įrodyti savo tiesą vaikas gali elgtis, mūsų akimis žiūrint, visiškai neadekvačiai. Tėvai privalo jam parodyti, kad tai nėra veiksminga, nekreipti į jį dėmesio, paprašyti nusiraminti ir tik tuomet sėstis pokalbiui.

Tinkamas pavyzdys - reikalaudami pagarbos sau, pažadų tęsėjimo, gražaus elgesio, tačiau to patys nedarydami elgiamės veidmainiškai, tad, pirmiausia, turime rodyti gerą pavyzdį, gerbti vaiką kaip asmenybę ir visapusiškai prisidėti prie jo normalios, sveikos brandos.


 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Tesinys Justinos
2015-05-27 16:35
daryti.Pati nusimoviau kelnes, triusikus ir atsistojusi pasilenkiau prie lovos kaip liepe mama.Ji atejo su rykste rankoje ir man gerai isvanojo uzpakali 20 kartu.O paskutinis kartas buvok kai man buvo 17.išėjom su drauge be leidimo is namu ir per nakti negrizom.(ta drauge mano patevio dukra).Kai parsiradom patevis stovejo prie duru su guminiu bizunu rankoje.jau zinojom kas laukia.Draugei tai buvo pirmas kartas kai ja baudzia fiziskai.Tada mums liepe visiskai nuogai nusirengti ir kai nusirengem g
Justina tesiu komentara
2015-05-27 16:30
aiskejo tiesa.Kai grizau namo radau mama su pateviu svetaineje o patevio rankoje buvo odinis dirzas.Jis pasake grrieztu balsu: Eik i kambari ir nusimauk kelnes bei tiusikus, kai ateisiu noriu kad klupetum ant fotelio, rankom pasiremusi.Taip ir padariau nes neturejau iseities.Kai atejo gavau dirzo i nuoga sedyna 18 kirciu.Labai skaudejo ir buvo melyna sedyne, o patevis skaiciavo.Trecizs kartas buvo kai jau buvau 16 ir is mamos pinigines nusvilpiau 100 lt.Pamate ji tai ir tada jau pati zinojau ka
Justina
2015-05-27 16:27
Man dabr 18.Esu gavusi musti 4 kartus.Pirmas buvo kai buvau 14 metu ir isdauziau tecio masinos stikla uz tai kad jis isejo pas kita moteri.Mama ta suzinojusi paeme tapke atejo i kambari ir pasake: ,,Teks man tave nubausti maukis kelnes ir kelnaites as paklusau, tada liepe gultis.Atsiguliau ir gavu i nuoga uzpakali 14 kirciu.Skaudejo ir rekiau o mama skaiciavo.Antras kartas buvo kai buvau 15.Tada menesi nebuvau mokykloje ir melavau aukletojai, kad sergu.Mama netycia gatveje sutiko aukletoja ir pa