Atmintinė toms, kurios dar tik ketina pastoti

Retai kada pas ginekologą atėjusi moteris pasako, kad ketina pastoti (daug dažniau jis girdi, kad moteris jau laukiasi). Kitaip tariant, dažniausiai konstatuojamas pats faktas, tačiau būtų daug geriau, jeigu nėštumas būtų suplanuotas, o ne spontaniškas.

Kodėl? Pirmąsias savaites moteris gali nė nenutuokti, kad yra nėščia: tuo metu organizmas jau persitvarko, o būsimoji mamytė geria, rūko, saujom geria įvairias tabletes ir kitaip kenkia tiek savo, tiek vaikučio sveikatai. Nėštumą BŪTINA planuoti.

Į kokius gydytojus kreiptis?

Iš pradžių apsilankyk pas terapeutą. Net jeigu jautiesi esanti visiškai sveika, verčiau dar kartą pasitikrinti. Tau pamatuos kraujospūdį, ištirs šlapimą ir kraują – tai padės išsiaiškinti, ar nesergi kokiomis lėtinėmis ligomis (pavyzdžiui, anemija, inkstų ligomis, hipertonija). Jeigu vis dėlto sergi, būtinai pasikonsultuok su specialistais. Atmink: paaštrėjus ligai pastoti nerekomenduojama. Jeigu geri vaistus, pasitark su juos išrašiusiu gydytoju, nes vienų preparatų nėštumo metu vartoti negalima iš viso, o kitų dozes būtina pakoreguoti. Svarbiausia – tavo ir būsimojo vaikelio saugumas.

Turėsi apsilankyti ir pas ginekologą, kad išsitirtum dėl galimų infekcijų. Jis greičiausiai paims tepinėlį, patikrins, ar nesergi herpesu, toksiplazmoze, raudonuke, sifiliu, hepatitu (šios ligos gali išoriškai nepasireikšti, todėl būtina laboratorinė analizė).

Užsuk pas stomatologą: prieš nėštumą būtina susitaisyti dantis, kad neatsirastų lėtinių infekcijų ir šios nepakenktų tavo mažyliui.

Jeigu tau daugiau negu 35-eri, arba tavo (ar vyro) giminėje pasitaiko genetinių anomalijų, reikėtų pasitarti su gydytoju-genetiku.

Vitaminai

Vaikučio vystymas labai priklauso nuo to, kiek ir kokių medžiagų yra mamytės organizme. Nėštumo periodu itin svarbi folio rūgštis: ji būtina besivystančiai nervų sistemai. Ją reikėtų pradėti vartoti likus trims mėnesiams iki planuojamo nėštumo ir gerti 12 pirmųjų nėštumo savaičių: tai padės išvengti centrinės nervų sistemos ydų. Per dieną jos turėtum gauti po 400 mg – būtent tiek yra nėščiosioms skirtuose vitaminuose.

Kasdien papildomai išgerk ir po 100 mg kalio jodo. Jeigu po ankstesnio gimdymo (arba aborto) praėjo mažiau kaip 2 metai, įsigyk geležies papildų.


Mityba

Likus porai mėnesių iki nėštumo reikėtų atsisakyti maisto su konservantais, dažikliais ir kitais priedais, visiškai nebevartoti alkoholio. Nevalgyk ir peržiemojusių bulvių – jose yra kancerogenų.

Gyvenimo būdas

Būsimosios mamytės nuotaika ir savijauta turi didelę įtaką vaisiui, todėl tai reikėtų prisiminti kiekvieną dieną.  Jeigu nori vaikučio, o tavo profesija rizikinga (pavyzdžiui, dirbi su cheminėmis medžiagomis ar kitomis sveikatai pavojingomis medžiagomis, nepalankiomis sąlygomis), nelauk, kol pastosi – iš anksto pasitark su administracija ir pereik dirbti kitur.

Venk vietų, kuriose renkasi daug žmonių, kad nepasigautum kokios infekcijos ar virusinės ligos. Stenkis neperšalti, valgyk daug svogūnų ir česnakų – jie padės sustiprinti imunitetą. Likus mėnesiui iki nėštumo nepatartina perkaisti, eiti į sauną. Mankštinkis, tačiau nepersistenk. Daugiau lavink pilvo, tarpvietės raumenis – tai padės tau sėkmingai pagimdyti.

Infekcijos

Infekcinės ligos gali sukelti vaisiaus vystymosi sutrikimų. Beveik visos jos nepastebimos, nepasireiškia jokiais simptomais, tačiau jų pasekmės gali būti siaubingos. Jeigu nėščioji suserga raudonuke arba toksiplazmoze, užsikrėsti gali ir mažylis. Daugelis turi bėdų dėl herpeso ar citomegalo viruso, tačiau dažniausiai infekcija yra pasyvios formos, t. y. nesidaugina. Vis dėlto jeigu nėštumo metu jie suaktyvėja, infekcija gali pasiekti ir kūdikį. Ypač pavojinga, jeigu susergama pirmosiomis nėštumo savaitėmis.

Skiepai

Jeigu nepersirgai raudonuke, arba nesi tuo užtikrinta, likus 2–3 mėnesiams iki planuojamo nėštumo būtinai pasiskiepyk. Skiepai būtini ir tuo atveju, jei ištyrus kraują nebuvo rasta antikūnų. Tai nekenksminga, efektyvumas siekia 95–100 %, o įgytas imunitetas išlieka daugiau kaip dvidešimt metų. Jeigu jau pastojai, skiepytis negalima (tikimybė užkrėsti virusu vaiką mažytė, tačiau išlieka). Jeigu pastoti ketini žiemos pradžioje, reikėtų pasiskiepyti ir nuo gripo.

Kadangi nėštukių laukia daug įvairių tyrimų, injekcijų ir gimdymas, yra tikimybė užsikrėsti hepatitu B, todėl reikėtų pagalvoti ir apie tokius skiepus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
edc rfv tgb yhn s
2012-04-29 19:38
edc rfv tgb yhn 987654321edc rfv tgb yhn
Ari
2012-04-05 22:54
HEp B galima uzsikresti per lytinius santykius arba perpilant krauja, siaip per tyrimus, injekcijas ir gimdyma neuzsikresim. Marazmas kazkoks
Gilė
2011-12-13 17:43
Geri patarimai. Manau, daug kam tikrai pravers
Jone
2011-12-13 14:19
Butinai pas stomatologa apsilankykit. Nestumo metu dantys ir taip labai susilpneja, todel geriau apsaugoti ir dantukus ir save is anksto
Augustė
2011-12-13 09:05
Na, taip, retai kada nėštumas planuojamas nebent pirmas vaikas labai prašo broliuko arba sesytės