Sužinok, kokia bus tavo mažylio akių spalva

Visiems būsimiesiems tėveliams įdomu, kaip atrodys jų vaikutis. Jie spėlioja, ar gims berniukas, ar mergaitė, kokia bus mažylio akių spalva, į ką jis bus panašesnis – į mamytę ar į tėvelį. Lytį nustatyti padeda šiuolaikinė technika, tyrimai ultragarsu (tiesa, jie ne visada būna tikslūs), na, o akių spalvą – medicinos šaka, vadinama genetika. Šauniausia tai, kad akių spalvą (bent jau apytiksliai) galima nustatyti patiems. O ar žinai, kaip tai padaryti?

Jeigu tavo ir vyro šeimoje visi rudaakiai, o mažylio akutės žydros, nieko baisaus. Dažniausiai tokią spalvą turi visi kūdikiai. Tik apie šeštą mėnesį ji ima keistis, o apie trečiuosius gyvenimo metus „nusistovi“.


Kokia bus tavo mažylio akių spalva? Tai, žinoma, lemia tėvelių genai, tačiau gali „įsikišti“ ir tie, kuriuos vaikutis paveldi iš savo senelių ir prosenelių. Esmė ta, kad akių spalva ir atspalvis yra poligeninio paveldimumo pasekmė ir priklauso nuo pigmento tipo ir kiekio akies rainelėje. Genetiniais tyrimais įrodyta, kad akių rainelės pigmentaciją kontroliuoja šeši skirtingi genai. Jie sąveikauja tarpusavyje pagal tam tikras schemas – būtent tai ir lemia mūsų akių spalvą. Tačiau svarbu pažymėti, kad tamsi spalva paprastai dominuoja.

Pateikiame tau schemą, padėsiančią nustatyti, kokios spalvos gali būti tavo būsimojo mažylio akytės:

  • Jeigu vyro ir tavo akys yra mėlynos – tikimybė, kad mažylis turės tokias pat arba šviesiai pilkas, siekia 99 %. Likęs 1 % reiškia, kad vaikutis gali turėti žalias akis.
  • Jeigu vieno iš jūsų akys yra mėlynos, o kito – žalios, tikimybė paveldėti vieną ar kitą spalvą yra lygi 50 %.
  • Jeigu abiejų tėvelių akys yra žalios, tikimybė, kad tokias turės ir mažylis, siekia 75 %. 24 % - kad bus mėlynos, ir 1 % – kad rudos.
  • Jeigu vieno iš jūsų akys mėlynos, o kito – rudos, vaikas vienodai gali paveldėti ir vieną, ir kitą spalvą. Galimybės yra lygios.
  • Jeigu tavo akys žalios, o vyro – rudos (arba atvirkščiai), 50 % tikimybė, kad mažylis į pasaulį žvelgs rudomis akutėmis, 37,5 % – kad žaliomis, ir 12,5 % – mėlynomis.
  • Jeigu abu esate rudaakiai, 75 % tikimybė, kad vaikutis gims taip pat rudaakis, 18, 5 % – kad žaliaakis, ir 6,5 % – kad mėlynakis.

Šis reiškinys tyrinėtas labai ilgai, genetikai šiuo klausimu nesutarė daugybę metų. Mes pateikiame tik tai, ką turime šiai dienai. Plačiai paplitusi nuomonė, kad akių spalva paveldima taip pat, kaip ir plaukų – kitaip tariant, tamsi dominuoja.

Tačiau iš tiesų ne taip jau ir svarbu, ar gims berniukas, ar mergaitė, ar vaiko akys bus mėlynos, ar rudos, ar plaukai šviesūs, ar juodi. Svarbiausia, kad mažylis būtų mylimas, laimingas ir sveikas. To jums ir linkime!

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Ignas
2019-04-15 19:36
Mano akys tamsiai rudos zmonos taip pat tamsiai rudos dukrai jau 15m akys melynos kaip dangus. Deje abejoniu yra.
to anonimas
2016-06-26 09:50
tai gal tavo mama dziedas dare kol tevas dirbo?
anonimas
2015-02-01 11:41
mano tėvu akys žydros o mano rudos, ir is giminaičiu niekas neturi rudų.
mama
2014-11-27 00:20
Mano akys pilkos, vyro ryskiai melynos, vaikas gime rudomis akimis. Sulaukiau daug zeidzianciu zodziu, kad vaikas ne to tevo, bet tikiu genetika, zinau, kad vaikas akiu spalva pasiimti gali ir is dedziu, tetu, seneliu ar proseneliu. O ir kol laukiausi visada grozejausi rudaakiais ir svajojau, kad sunus turetu butent tokia akiu spalva
mama
2014-11-27 00:12
Mano akys pilkos, vyro ryskiai melynos, vaikas gime rudomis akimis. Sulaukiau daug zeidzianciu zodziu, kad vaikas ne to t