Apie vaikų bausmes

Yra daugybė bausmių rūšių ir būdų: tai gąsdinimai, brangaus ir mėgstamo daikto ar pramogos atėmimas, ignoravimas, fizinis poveikis... Kiekvienas iš jų turi savų privalumų ir trūkumų. Vieni baudžia vaikus tik ypač retais ir ypatingais atvejais, kiti bausmes taiko nuolat, nes be jų vaikai tampa visiškai nekontroliuojami.

Tikriausiai esi susidūrusi su labai plačiai paplitusia nuomone, kad fizinės bausmės yra blogesnės nei moralinės. Ar iš tikrųjų yra taip? Pamėginkime išsiaiškinti: kaip tinkamai bausti vaiką? Ar būna atvejų, kai galimos ir fizinės bausmės? Kada geriau ignoruoti? Ar iš viso reikia bausti vaiką? Gal geriau, kad jis augtų visiškai nevaržomas?

Kada priimtinesnės fizinės bausmės?

Fizinės bausmės taikytinos tada, kai kalbame apie vaiko gyvybei arba sveikatai kylantį pavojų. Pavyzdžiui, dvejų metukų mažylis kiša pirštus į elektros lizdą. Nėra prasmės nuolat ilgai ir nuobodžiai jam aiškinti, kodėl tai pavojinga (vis tiek knietės įkišti tada, kai nematysi). Šiuo atveju leistina nestipriai, tačiau juntamai pliaukštelėti per nagus ir pasakyti „negalima“.

Nereikia šioje situacijoje gailėti ar saugoti vaiko, tačiau perlenkti lazdą taip pat negerai. Tavo veiksmuose neturi būti noro pažeminti ar parodyti, kad esi viršesnė. Šiuo atveju fizinis poveikis reikalingas tik tam, kad susiformuotų aiški asociacija: elektros lizdas – nemalonu, skauda.

Kada dar jos taikomos?

Kalbame apie tuos atvejus, kai vaiką būtina apraminti, o jis tuo metu labai jaudrus. Tokiose situacijose leistina pasinaudoti savo jėga ir ūgiu, pavyzdžiui, stipriai sugriebiant vaiką rankomis, neleidžiant jam ištrūkti, laisvai judėti, kol jis nenusiramins.

Vis dėlto tokiu veiksmu siunčiama žinutė turėtų būti ne tiek agresijos ir jėgos demonstravimas, kiek draugiškumas, noras padėti. Galima „užfiksuoti“ rankas, jeigu vaikas bando ištrūkti arba puola muštis. Kitaip tariant, reikėtų dalinai arba visiškai apriboti jo judėjimo laisvę. Vargu ar tai galima pavadinti bausme (greičiau tik šiokia tokia tramdymo priemone).

Kuo kitais atvejais kenkia fizinės bausmės?

Fizinės bausmės pirmiausia pažemina ir gąsdina vaiką. Įsivaizduok, kad vyras tavęs paprašė nupirkti kefyro (sulčių, pyrago ar panašiai), o tu taip visą dieną įtemptai dirbai, kad pamiršai. Vyras duoda tau niuksą ir sako, kad tavimi negalima pasikliauti.


Gal visa tai atrodo visiškai absurdiška, nes suaugęs ir sveiko proto žmogus nesielgia taip su savo antrąja puse. Tai žemintų. Vaikas – taip pat ne išimtis. Jam antausiai, niuksai ir smūgiai taip pat nemalonūs, reiškia pažeminimą. Be to, fizinės bausmės visada sukelia baimę. Kuo dažniau bausi vaiką, tuo labiau jis bijos, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad jis ims elgtis geriau.

Kada vertėtų ignoruoti?

Labai dažnai tėveliai, matydami netinkamą vaiko elgesį, ima ignoruoti atžalą, tačiau tai ne visada pateisinama ir tinkama. Pirma – ignoruoti reikia ne vaiką, o nevykusį elgesį (tai didelis skirtumas). Kai ignoruoji patį vaiką, tu leidi jam suprasti: „Toks tu manęs netenkini“. Kai „nekreipi dėmesio“ ne į vaiką, o į jo elgesį, parodai, kad blogas vis dėlto ne žmogus, o tai, ką jis daro.

Antra – ignoruoti reikia tik demonstratyvų elgesį (pavyzdžiui, isteriką ir necenzūrinius žodžius), jeigu jauti, kad tai daroma norint pritraukti tavo dėmesį. Tačiau susimąstyk: kodėl vaikui reikia tavo dėmesio? Ar jis taip tikrina tavo silpnumą, o gal iš tikrųjų tik prašo pagalbos?

Ar reikia atiminėti iš vaiko?

Dar vienas bausmės būdas – atimti tai, kas vaikui teikia malonumą, jo nuosavą ir mėgstamą daiktą arba pramogą. Žinoma, bausmė įmanoma tik tuo atveju, jeigu vaikas ką nors panašaus iš viso turi. Tai gali būti pasivaikščiojimai su šeima, žvejyba su tėveliu, įdomūs ir laukiami renginiai ir panašiai. Šiuo atveju turima omenyje, kad vaikas už bausmę niekur neis. Į tą pačią kategoriją patenka ir animaciniai filmukai, žaidimai kieme ar prie kompiuterio ir t t. Tačiau labai svarbu jausti saiką. Jeigu už kiekvieną prasižengimą iš vaiko kažką atimsi, metodas greitai nustos veikti, o vaikas taps labai piktas, visiškai nesukalbamas.

Kaip nepaversti bausmės nusikaltimu?

Kad bausmė būtų suprantama ir priimtina, ji turi būti proporcinga „nusikaltimui“. Juk paprastai tėvai bausdami tiesiog išlieja savo susikaupusią agresiją, baudžia ne už prasižengimą, o dėl to, kad yra pavargę, suirzę, įsižeidę ir dirglūs.

Vaikas neturi tapti „atpirkimo ožiu“. Jeigu taip nutinka kartą ar du, dar ne taip baisu – juk nuo klaidų niekas neapsaugotas. Tačiau jeigu tai kartojasi nuolat, bausmė sukelia nuoskaudos, pažeminimo ir patirtos neteisybės jausmą.

Kas svarbu baudžiant vaiką?

Jeigu imtis priemonių iš karto neišeina, būtina aiškiai pasakyti, kokios bus pasekmės. Ne ką mažiau svarbu iš anksto šeimoje nusistatyti tam tikras taisykles, kurių turi būti laikomasi, aptarti, kas laukia prasikaltėlio. Negalima bausti vaiko, remiantis nuostata, kad „įstatymų nežinojimas nuo bausmės neatleidžia“. Iš pradžių turi paaiškinti vaikui, ko iš jo nori, ir kas jo laukia, jeigu jis pasielgs vienaip arba kitaip. Priešingu atveju bausmė bus suvokiama kaip neteisingas elgesys ir jokios naudos neduos.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
lija
2015-02-13 08:21
o as pastebejau, kad mums jokiu bausmiu nereikejo iki 4 metuku, t.y.tok kol neisejo i ugdymo istaiga.. siuo metu jau yra 7 metai.. ir balsa tenka pakelti jau kasdien.. bent karta i savaite tenka pliaukstelt per uzpakali. Nes vaikas prarades pagarbos jausma suaugusiam zmogui, piktybiskai neklauso. Atostogu metu vaikas rizta i savas ribas, ir nebuna jokiu problemu (na kaip ir su vaikais). Pyktis netenka savaite.. uztenka vos pora dienu mokykloj ir vel tas pats.. nekaltinu mokyklos.. nes pries mokykla ejo vaikas visai i kita ugdymo istaiga.. buvo parengiamoji klase visai kitoje mokykloje.. beda yra tame, kad vaikai kitokie. Mokykloje ju negali sudrausminti, nes pazeisi ju teises.. laksto koridoriais kaip isproteje, ir nesvarbu ar tu mokinys.. ar mama.. begdamas penktokas pastums..ir dar apreks, kad pasimaisei jo kelyje..
gaila savo vaiko, kuri tenka bausti ar aprekti del.netinkamo ar piktybisko elgesio.. bet jie mokosi vieni is kitu.. ir kartais jau sunku suvokti kur ta bausmes riba. Niekas neaprasys kaip elgtis vienu ar kitu konkreciu elgesiu. Visis vaikai pakankamai skirtingi, vieni vaikus uz netinkama elgesi paglosto.. isgeria valerjono ir save guodziaquot;juk vaikas", kiti su plystancia sirdim baudzia savus vaikus, nurodydami tikslias ribas.
Na ir zinok dabar, kurie tevai geri.. tie kurie paglosto vaika, ar tie kurie sudrausmina.. bet kuriuo atveju vaikai kazkada atsiduria toje pacioje vietoje.. kur jau tada mokosi vieni is kitu ir bando pritapti..
nesvarbu
2014-11-14 22:07
sveika Sima na nemanau ar taip geras sumanimas vaika mušti nuo pat mažens neverta mušti vaika pagalvok tu mama ir vaikas nenori i poduka tai nemušk jei vaikas neneori kada vaikas panores ar verks tai iškart pasodink ant poduka.
Sima
2013-03-12 18:52
Turiu dideli klausima, ar normalu vaika vienu su puse metuku musti per uzpakali, kad net is skausmo uzklykia, uz tai, kad prisisiojo i kelnias? Ir taip beveik kiekviena karta, vaikutis mokomas pasakyti kada jis nori ant puoduko, bet ar reikia taip musti?
Aina
2012-12-16 21:28
pritariu Jelenai. Galvoju, kad jei aš daugiau nieko neveikčiau gyvenime, tik užsiimčiau vaikų auklėjimu, gilinčiausi į psichologines subtilybes, tai gal ir užauginčiau vaikus be diržo. bet kai reikia rūpintis ir darbiniais, ir finansiniais, ir buitiniais klausimais, tai diržas kartais gelbsti, parodo, kad riba jau peržengta.
Akvilei
2012-10-20 11:53
Pabandykit keisti savo /suaugusiųjų/ elgesį, turėtų padėti. Vaikas stebi aplinką ir ją atkartoja.