Apie kairiarankius

Kaip atskirti kairiarankį nuo dešiniarankio? Tikriausiai pastebi, kad vienus darbus tavo vaikas labiau mėgsta daryti viena ranka (pavyzdžiui, valgyti šaukštu, laikyti puodelį), o kitus – kita (tarkim, karpyti žirklėmis). Kodėl?

Šiek tiek faktų

Beveik visose šalyse egzistuoja nerašytų taisyklių ir draudimų, susijusių su kairiąja ranka. Rytuose negalima ja sveikintis, dovanoti dovanų, paduoti maisto – manoma, kad ranka „nešvari“. Ar atmeni, kaip būdavo sakoma pasakose? „Į dešinę eisi – laimę sutiksi, į kairę pasuksi – galvą prarasi...“ Net ir civilizuotose šalyse daryti ką nors kaire ranka – tai daryti „atžagariai“, nekokybiškai.

Kairiarankis ar ne?

Daugelis įsivaizduoja, kad jeigu mažylis daug ką daro kaire ranka, jis kairiarankis. Toks požiūris neteisingas. Kaip sako daugelis gydytojų, tikras kairiarankis – tai žmogus, kurio „pagrindinė“, dominuojanti ne tik kairioji ranka, bet ir ausis, akis. Tai nustatyti galima tik tada, kai vaikučiui sukanka penkeri, nes iki tol mažylis dažniausiai vienodai dažnai naudoja abi rankas.

Kaip tai nustatyti?

Akis. Susuk popieriaus lapą į vamzdelį ir pasiūlyk vaikui pabūti laivo kapitonu. Ta akis, prie kurios jis pridės „binoklį“, ir bus dominuojanti.

Ausis. O dabar pažaiskite su laikrodžiu. Padėk priešais vaiką paprastą rankinį laikroduką ir pasiūlyk paklausyti, kaip jis tiksi. Atkreipk dėmesį, prie kurios ausies mažylis jį pridės.

Ranka. O tai jau visai paprasta. Nebūtina ką nors daryti specialiai, tiesiog stebėk vaikutį. Kuria ranka jis piešia, meta kamuoliuką, laiko šaukštą?

Vienintelė taisyklė: nesakyk vaikui, kad nori patikrinti, ar jis kairiarankis, ar dešiniarankis, nes jis gali tyčia žiūrėti kita akim ar klausyti kita ausimi.

Ar reikia mokyti iš naujo?

Jeigu išsiaiškinai, kad vaikas kairiarankis, tikriausiai užduodi sau klausimą: ar reikia jį pratinti viską daryti dešine? Atsakome: „perauklėti“ nebūtina, specialistai to daryti netgi nerekomenduoja – vaikas niekada nesupras, kodėl turi piešti dešine ranka, jeigu jam patogiau su kaire, be to, organizmas gali priešintis šiems nepatogiems pokyčiams. Neretai mažyliai dėl to ima mikčioti, atsiranda nervinių tikų, enurezė (šlapimo nelaikymas). Kairiarankystė – tai ne liga, o tiesiog tokia ypatybė.


Kokie jie?

Jeigu kairiarankystė ne liga, o ypatybė, vadinasi, ypatingi ir vaikai. Kokie jie?

Tokie mažyliai mėgsta fantazuoti, turi gerą atmintį ir muzikinę klausą. Jie jautrūs, originalūs, puikiai orientuojasi patalpoje ir mąsto vaizdais.

Taip yra dėl to, kad kairiarankių dešinysis smegenų pusrutulis išsivystęs labiau, o juk būtent jis ir yra atsakingas už anksčiau išvardintus dalykus. Kairiarankiai buvo ir Mikelandželas, Bilas Klintonas ir daug kitų garsių asmenybių. Įrodyta, kad tarp kairiarankių talentingų žmonių būna net 20 %, o tarp dešiniarankių – ne daugiau kaip 5 %. Tai reiškia, kad tavo kairiarankis vaikutis gali tapti garsus – tereikia trupučio pastangų. Būtinai atkreipk dėmesį į tai, kas jam patinka ir kas sekasi geriausiai, o po to padėk vystyti talentą.

Ar reikia kompleksuoti?

Mūsų daugiau, vadinasi, esame teisūs. Šiuo šūkiu remiasi kone visa šiuolaikinė bendruomenė, ir kiekvieną išsiskiriantį laiko „balta varna“. Tokiems „atstumtiesiems“ gyventi sudėtinga: jie išgyvena, kad yra ne tokie, kaip visi. Jiems kliūna ir nuo tėvelių, ir nuo aplinkinių, teigiančių, kad daryti kažką kaire ranka yra blogai, reikia būtinai naudotis dešine. Jeigu ir tu susidūrei su tokia problema, pakalbėk su tais, kas ją sukūrė – gali būti, kad jie tiesiog nesupranta, kuo gali baigtis vaikui tokie gąsdinimai ir patyčios. Jeigu tai nepadeda, pasirūpink, kad vaikutis mažiau bendrautų su žiauriais žmonėmis.

Ugdome mažylį

Dominuojančią ranką reikia lavinti nuo pat ankstyvos vaikystės. Paprašyk, kad vaikas padėtų ją ant stalo ir po vieną pakeltų pirštus. Delnas turi gulėti. Taip pat galima paprašyti perpilti pipete vandenį iš vieno indelio į kitą. Tai puikūs žaidimai, padedantys lavinti pirštelius.

Kas ką primena

Galima lavinti vaiko vaizduotę, mąstymą vaizdais, ir tuo pačiu mokyti abėcėlės. Parodyk jam raides, pasiūlyk keletą asociacijų: o – obuolys, kamuolys, balionas arba riestainis, c – pasaga, ir panašiai. Likusias tegul sugalvoja jis pats. Kai kurios gali pasirodyti tau visiškai netikėtos, tačiau stebėtis nereikia. Juk kairiarankiui tai – viso labo smulkmena.

Ir pabaigai

Paprastai kairiarankiai gana dažnai būna kiek aplaidūs, nerūpestingi ir atsainūs. Būk kantri. Atmink, kad jie mąsto vaizdais, o tai reiškia, kad didesnį dėmesį kreipia į turinį, o ne į formą. Nebark vaiko, jeigu jis ir vėl paliko netvarką.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Giedre Armandas Mode
2014-07-12 12:30
Ps. Netgi B.Obama pasigyre esas kairiarankis nes nepamenu ar tai visi USA buve prezidentai buvo kairi ar dauguma ju. Buvo manoma kad tai spekuliacija, ir net vestas tyrimas.Taip kad tula ponia Vida-jeigu jus nesat ypatinga ir tokia nesijauciat, man sirdingai jusu gaila!xxx
Giedre Armandas Mode
2014-07-12 12:25
Nelabai suprantu is kur net iskiles buvo klausimas apie kompleksavima.Kokia nesamone... Cia ne rusu laikai kad kaip pasake Leninas taip ir bus))) mano sunus kairiarankis -kai supratau kad tikrai,ir as nesapnuoju-didziavausi ir dziaugiaus! O ne kompleksavau)) mokykloje niekas nekreiipia demesio, nes tikrai ne vienas toks yra. Tokie vaikai yra special, jautrus, geros sirdies, teisingi is prigimties, imlus mokslams! Tegyvuoja Kairiarankiai!
Lėja
2014-02-05 02:40
Mielos mamytės, aš taip pat esu kairiarankė ir niekada pati nesijaučiau kitokia. Aišku tada buvo tie laikai, kai kitiems, tai arodė nelabai, ir stengėsi, o kartais ir vertė mane būti dešineranke. Vienu metu mokėjau rašyti ir ta, ir ta. Bet man labai nepatiko tai, nu tas vertimas ir kabinėjimasis. Tad mielos mamytės jeigu jūsų vaikutis kairiarankis, jam viai nereikia mokintis to daryti ir su dešinia, nebent jūs pačios kartu norėtumėte išmokti pvz. rašyti su kairia .Sėkmės
Indrė
2012-05-10 14:03
manau, kad ir mūsų dukrytė kairiarankė, nes dominuojua ir kairė akis ir ausis ir ranka. Gal kas žinote ar sunkaiu vaikučiui kairiarankiui išmokti kalbėti? Mums beveik 2 m., kalba daug, bet labai netaria garsų, tokių kaip Š, V, juos keičia kitokias
viktorija
2012-03-07 09:30
mano vaikutis moka su abiem rankom naudotis,bet daugiausiai naudoja kaire rankyte