5 tėvų įpročiai, verčiantys vaiką tapti šykštuoliu

„Kodėl to toks šykštus?“, „nejaugi tau gaila?“, „kam tau tiek?“ – visi šie klausimai neduoda ramybės tėveliams, tačiau atsakymų derėtų ieškoti savo pačių elgesyje.
 
Šį kartą pakalbėsime apie tai, kaip skatinti vaikų dosnumą, ir apie tėvų įpročius, galinčius privesti iki to, kad užauginsite šykštuolį.
 
„Tuoj pat pasidalink!“
 
Daugeliui atrodo, kad dosnumą galima įskiepyti verčiant vaiką dalintis žaislais. Tačiau viskas yra atvirkščiai – prievarta verčia jį ginti savo nuosavybę, tarytum visi aplinkiniai būtų jo priešai, norintys ką nors atimti.
 
Kad išvengtumėte nemalonių pasekmių, pasistenkite:
 

 • Nereikalauti dosnumo iš vaikų iki 4 metukų amžiaus (jie dar per maži, kad suprastų tokio elgesio prasmę);
 • Neverskite dalintis žaislais, kurie jūsų mažyliui reiškia labai daug, yra itin brangūs.
 • Nereikalaukite iš vaiko dosnumo, jeigu kitas vaikas jūsų atžalai kelia nemalonius jausmus.

 
„Į ką įpilsiu, iš to ir gersi“
 
Kartais tėvai neįvertina, kaip stipriai jų atžala gali būti prisirišusi prie vieno ar kito daikto. Sodindami vaiką prie stalo, pildami arbatą ne į jo puodelį, apvilkdami pagalvę ne tuo „mylimu užvalkalu“, jie skatina poreikį kovoti už svarbius vaikui daiktus.
 

 • Nepatingėkite paieškoti to ypatingo „puodelio su paršeliu“, iš kurio vaikui labiausiai patinka gerti.
 • Neleiskite iš šio indo gerti kitiems.
 • Atminkite: kiekvienas vaikas  turi savo „puodelį su paršeliais“ (ir tai ne visada puodelis, ir ne visada paršeliai).

 
„Pažaisk vienas“
 
Kaip bepasuksi, vaikams reikia bendrauti ir žaisti su bendraamžiais, antraip jie nesupras, kaip ir kodėl reikia dalintis savo daiktais.
 

 • Jeigu vaikas lanko darželį, dėl to sau galvos per daug sukti nereikia.
 • Jei vaikas darželio nelanko, dažniau išveskite jį į lauką pažaisti su kitais vaikais, važinėkite į svečius, pasikvieskite gimines su vaikais, renkite vaikų šventes.

 
„Jam tai vis tiek nereikalinga“
 
Tėvai klysta manydami, kad geriau žino, ko reikia jų vaikams, o ko – ne, todėl atiduodami kam nors vaiko žaislus ar drabužius kitiems būtinai atsiklauskite. Jei to nedarysite – vaikui atrodys, kad jo daiktai jam nepriklauso, ir jis būtinai ims atkakliai ginti savo teises į nuosavybę.
 

 • Niekada neatiduokite nieko kitiems paslapčia. Visada tarkitės su vaiku, ir būkite pasiruošę tam, kad leidimą gausite ne visada.
 • Pasakokite vaikui apie žmones, kuriems šių daiktų reikia, ir apie tai, kaip svarbu jiems padėti.

 
„Iškraustyk lentyną, čia sudėsim tėčio knygas“
 
Vaikas turi turėti namuose savo vietą, kurioje žaislai bus visiškai saugūs. Jei gyvenate nuosavame name, tai gali būti atskiras kambarys, jei vietos nedaug – skirkite vaikui bent jau spintelę. Antraip vaikui teks slėpti savo daiktus ir nuolat dėl jų jaudintis.
 

 • Jei išskyrėte kampelį vaiko žaislams, nekeiskite šios vietos paskirties, kol pati atžala to nepaprašys.
 • Jei asmeninėje erdvėje kažkas ne taip, nepulkite čia daryti savo tvarkos. Pasisemkite kantrybės ir palikite tai pačiam vaikui.
» Rašyti komentarą