3-5 metų amžiaus vaikų ugdymas ir raida

Laikotarpis nuo 3 iki 5 metukų – labai reikšmingas vaiko raidos etapas: proporcingai didėja ūgis ir svoris, tad labai svarbu, kad tėveliai sektų šių rodiklių santykį.

3–5 metukų amžiaus vaikų vystymasis

Vaikučiui turi užtekti ir ūgio, ir svorio, tačiau permaitinti jo nereikia. Jeigu matai, kad mažylis tikrai yra per daug apvalus, turi antsvorio, pakeisk jo racioną: duok daugiau vaisių, daržovių, košių, pasiūlyk dažniau pajudėti, pažaisti aktyvius žaidimus.

Tokio amžiaus vaikų raumeninis audinys vystosi greitai, tačiau netolygiai (stambūs – greičiau nei smulkesni). Be to, trejų metukų ir vyresnio vaikučio vystymuisi būdingas „tempimas“: tai vyksta dėl greito kaulinio audinio vystymosi. Padidėja mažylio galva, nes kaukolės kaulai taip pat sparčiai auga.

Kaulų sistemos ypatumai

Yra žinoma, kad žmogaus kaulai – tai organiniai ir neorganiniai elementai. Pirmieji yra lankstūs ir plastiški, antrieji pasižymi tvirtumu ir kietumu. Jų santykis kiekvienu amžiaus tarpsniu skiriasi. Maždaug ketverių metukų (su vienerių metų į abi puses paklaida) vaiko kauluose daugiau organinių komponentų – tai reiškia, kad jie yra lankstesni, kristi ne taip pavojinga, kaip suaugusiajam.

Pieniniai dantys

Kaip jau tau turbūt žinoma, vaikas iš viso turi turėti 20 pieninių dantukų. Augti jie paprastai nustoja apie ketvirtuosius gyvenimo metus. Jeigu tavo mažylis vyresnis, tačiau dantukų jam išdygo mažiau – apsilankykite pas stomatologą ir pediatrą. Jums būtina specialisto konsultacija.

Penkiamečių charakterio ir intelekto vystymosi ypatumai

Iki trejų metų amžiaus vaikas daugiausia laiko praleisdavo su mama, tėveliu arba senele, buvo vertinamas tik kaip sūnus, dukra, anūkas arba anūkė. Sulaukęs penkerių, jis greičiausiai įgyja naują „statusą“ – ima lankyti darželį, tampa auklėtiniu, kolektyvo nariu, ikimokyklinuku.


Vaikas vystosi labai greitai. Lavėja jo intelektas: mažylis jau supranta, kad ne jis yra Visatos centras, kad yra ir kitų vaikų, turinčių tokių pat teisių, kaip ir jis. Pasistenk, kad socialinė adaptacija būtų kaip galima paprastesnė ir sklandesnė, neskausminga. Paaiškink, kad kiti vaikai taip pat myli savo tėvelius, kad tavo mažylis nėra vienintelis šiame pasaulyje, kad reikia stengtis sutarti su grupe, kitais vaikais ir suaugusiaisiais, nes kitaip yra tikimybė, kad jis jausis nemylimas.

Tačiau nesistenk įteigti vaikui, kad jis yra nieko vertas – įvarysi nevisavertiškumo kompleksą. Vienodai blogai yra tiek beatodairiška drąsa ir pasipūtimas, tiek perdėtas kuklumas. Tegul vaikas supranta, kad jis yra mažas žmogus, žino savo vertę.

Kalbos lavinimas – svarbi vaikų nuo 4 iki 5 metų auklėjimo dalis

Vaiko žodžių atsargos tampa vis didesnės, žodynas – turtingesnis. Tėvų užduotis yra palaikyti mažylio norą išmokti ir įsiminti naujus žodžius. Tačiau dar anksti tikėtis, kad vaikas kalbės ilgomis ir taisyklingomis frazėmis: teks kaip reikiant pasistengti. Kiekvieną dieną vaikas patiria tiek įspūdžių, kad tiesiog neturi laiko mintyse susidėlioti „protingų“ teiginių. Dėl šios priežasties iš jo dažniau galima išgirsti trumpus šūksnius ir nesudėtingus pageidavimus. Neversk, kad jis kalbėtų „kaip didelis“ – viskam savas laikas.

Vis dėlto turėtum siekti ir stengtis, kad vaiko kalba po truputį lavėtų. Būdas tai pasiekti yra paprastas ir visiems kuo puikiausiai žinomas: tiesiog daugiau kalbėkis su mažyliu, leisk jam išsipasakoti taip, kaip jis sugeba. Tegul jis papasakoja, ką matė pasivaikščiojimų metu, kas nutiko darželyje, ką nauja šiandien sužinojo ar išmoko. Galite aptarti perskaitytą pasaką: kas iš veikėjų patiko labiausiai, o kas – ne, ir, žinoma, kodėl.

Kaip įveikti tarties problemas

Atkreipk dėmesį į penkerių metukų amžiaus vaiko tartį. Šiuo periodu jis nebeturėtų švepluoti. Jeigu yra kokių nors tarties problemų, būtina kreiptis į logopedą. Labai svarbu, kad laiku būtų pastebėti ir pašalinti visi tarimo trūkumai ir ydos.

Be to, pageidautina ir LOR konsultacija: gali būti, kad vaikas nesugeba ištarti kai kurių garsų dėl to, kad jų tiesiog negirdi. Klausos sutrikimus išsiaiškinti reikia kuo anksčiau. Iš pradžių pamėgink šnibždėdama pakviesti vaikutį, esantį už kelių metrų. Idealiu atveju jis turėtų tave girdėti būdamas kitame kambario kampe.

Praktiniai penkiamečio auklėjimo patarimai

Bet kuris tokio amžiaus vaikas turi mokėti atlikti kai kuriuos veiksmus savarankiškai, pavyzdžiui: valgyti su šaukštu, užsirišti batus, užsisegti ir atsisegti sagutes, apsiauti pėdkelnes ir panašiai. Šie įgūdžiai visiškai priklauso nuo tėvelių – kitaip tariant, ar jie išmokė mažylį susidoroti su pirmaisiais sunkumais, ar vis dėlto per daug jį išlepino ir viską darė už jį.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
mama
2015-07-15 08:21
Mu del paskutiniu punktu tai manau visiems skirtingai, priklauso kaip tevai mokina ir priklauso nuo vaiko, pvz Mano sunus valgyt pats ismoko dar triju neturedamas, apsirengt moka pats, nors man dar tik 3 Su puse, tik saguciu susisegt nelb gaunasi ir batu uzsirist nemoka, o draugez vaikas panasaus amziaus nieko nemoka, bet ir nenori mokintis. Maniskis nori buti savarankiskas ir viska nori moketi pats.
Vika
2013-08-12 23:16
Kam is viso rasyti tokius straipsius? Realiai jokios naudingos informacijos, o kai kur (Emilijos komentaras pritaria tam) is viso neteisinga.
Vida
2012-02-06 16:32
Lika, tai ir džiaukitės, kad nedygsta tie protiniai. Iš jų jokios naudos, jie tik sparčiai genda ir dar kartu gadina kitus dantukus
Emilija
2012-02-06 11:29
Manau, paskutinius išvardintus dalykus turėtų mokėti jau ir ketverių metukų vaikai
Lika
2012-02-06 09:40
Įdomu, o kokiai daliai vaikų dantukų išdygsta per mažai? Mano aplinkoje tokių atvejų nebuvo. Tik nusiskundimai, kad nedygsta protiniai dantys man pačiai 25, o protinį turiu tik vieną.