10 taisyklių dirbantiems tėveliams (II dalis, pabaiga)

Šešta taisyklė. Nesistenkite įsitvirtinti vaiko sąskaita. Jūs suaugę, ir tik todėl žinote ir mokate daugiau už vaiką: geriau žaidžiate kompiuterinius žaidimus ir plaunate indus, geriau skaitote ir gaminate valgyti... Tačiau jei norite, kad jūsų vaikas išaugtų pasitikintis savimi ir savo jėgomis, jums reikėtų elgtis taip, kad jis jaustųsi esąs gabus ir nuovokus.

Septinta taisyklė. Darbas – tai išteklių šaltinis šeimos gerovei ir komfortui palaikyti, bet ne daugiau. Jeigu laikote darbą savo gyvenimo prasme ir tikslu, vaikų geriau neturėti visai. Tačiau jeigu šeimoje jau auga mažylis, turite suprasti, kas jis net ir už patį geriausią pasaulyje darbą yra daug svarbiau.

Organizuokite bendrą poilsį, atsižvelgdami į visos šeimos interesus. Nereikia nutaisyti rūgščios minos ir prisiverčiant keliauti į zoologijos sodą.

Vaiko atsiradimas – tai jūsų (o ne jo) sprendimas, todėl ir atsakomybė gula ant jūsų pečių. Pasirūpinkite, kad poilsis kartu vaikui būtų smagus ir įsimintinas, planuokite savo darbus namuose taip, kad liktų laiko pabendrauti su savo vaiku.


Aštunta taisyklė. Būkite įdėmūs klausytojai. Bendraujant su vaiku nereikia jo žodžių praleisti pro ausis. Įsiklausykite, atkreipkite dėmesį ne tik į žodžius, bet ir į intonacijas. Vaikas turi jausti, kad jums svarbu tai, ką jis sako.

Neteiskite vaiko poelgių, geriau pasistenkite juos suprasti: taip tarp tėvų ir vaikų klojamas abipusio pasitikėjimo pagrindas. Kadangi darbe esate užimti vienais, o namie – kitais reikalais, reikia rasti laiko ir visaverčiam bendravimui su savo atžala. Bendravimo kokybė, beje, matuojama ne kartu praleistu laiku, o kitomis charakteristikomis (dėmesingumu, pagarba, supratingumu).

Devinta taisyklė. Nebijokite tartis su savo vaiku. Papasakokite jam apie savo darbą, dalinkitės mintimis ir išgyvenimais. Savo pavyzdžiu parodykite, kas yra atvirumas. Nebijokite pasipasakoti apie savo silpnybes ir problemas, leiskite suprasti, kad pasitikite vaiku ir tikitės jo palaikymo.

Dar geriau, jei kartais paprašytumėte patarimo (ir ne tik prašytumėte, bet ir įsiklausytumėte į vaiko žodžius). Taip išmokysite atžalą formuoti ir išreikšti savo nuomonę.

Dešimta taisyklė. Net ir užuominomis nereikia priminti, kad vaikas materialiai priklausomas nuo jūsų. Taip, dabar jis pats dar neužsidirba, bet kas žino: gal kažkada situacija pasikeis ir nuo jo priklausomi būsite jūs? Jei laikysitės šios taisyklės, senatvėje ir patiems neteks raudonuoti iš gėdos.

» Rašyti komentarą