Kaip vystosi vaiko dėmesingumas? (I dalis)

“Na kur tu žiopsai? Būk atidesnis!” - kai kurie vaikai šią frazę girdi kiekviename žingsnyje: tiek namuose, tiek mokykloje ar tiesiog kieme. Viskas labai paprasta: suaugusieji mano, kad mažieji yra išsiblaškę, todėl savo pastabomis tikisi padidinti jų dėmesingumą. Tačiau jei į šią situaciją pažvelgtume iš kitos pusės, suprastume, kad vaikas ir taip dėmesingas, tik tas dėmesys nukreiptas į jam, o ne tėveliams svarbius dalykus.

Vaikui nerūpi šaukštas, laikomas rankoje, nes jis įdėmiai seka, kas vyksta televizoriaus ekrane. Jo marškiniai susegti kreivai, nes besirengdamas ji turėjo įdomesnės veiklos ir viską darė nesąmoningai, “automatiniu” režimu. Eidamas per gatvę jis neapsidairo, nes jo dėmesį prikausto nauji vitrinų papuošimai, o be to, juk šalia yra mama, kuri visuomet viską sureguliuoja.

Dėmesingumas – psichikos procesas, glaudžiai susijęs su pasaulio pažinimu ir pasireiškiantis kryptingu minčių susitelkimu į konkretų objektą. Kiekvieną dieną vaikas iš aplinkos gauna didžiulį informacijos srautą, tačiau smegenys pasirenka vieną dominuojantį objektą, kuris užima svarbiausią vietą. Tokiu būdu visos likusios informacijos poveikis yra slopinamas ir ji nepasiekia vaiko sąmonės.

Pirmuosius išorinio dėmesingumo požymius galima pastebėti jau labai ankstyvame vaiko amžiuje. Ieškančios akys, galvutės  pasukimas į šviesos, kvapo ar garso skleidimo pusę,  sustingimas - panašios reakcijos suteikia galimybę išskirti objektus, sudominusius mažylį, taip pat fiksuoti jo dėmesio išraiškas.

Iki mokyklinio amžiaus vaikų elgesyje galima pastebėti ir vidines dėmesingumo apraiškas, kurios nukreiptos į mintis ir jausmus. Tikriausiai visi ne kartą esame matę, kaip pamiršęs visus savo darbus, vaikas tarsi apmiršta ir “stiklinėmis” akimis įsistebeilija į vieną tašką. Jis pamiršta, ką iki šiol darė, todėl suaugusiesiems dažnai atrodo, kad jis nedėmesingas ir negali susikaupti, tačiau iš tiesų to nereikėtų laikyti nedėmesingumu. Priešingai, tai yra vidinio dėmesio kulminacija, kuomet tam tikros mintys, prisiminimai ar fantazijos užima absoliutaus dominavimo poziciją ir visus likusius objektus išstumia iš vaiko sąmonės.

2 psl. »

Komentarai (3)

Mur 2011-12-12 07:40
Ir vėl tiktų frazė: "o būna visaip"
Kate 2011-12-11 23:59
pabandziau su tuo daiktu uzdengimu. Mano dukrai 4 metukai. Ir tikrai jinai isidemejo tik viena daikta
M 2011-12-11 20:56
naudingas straipsnis tiems, kurie augina hiperaktyvius vaikus

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vienos dienos kūdikio gebėjimas suspausti kumštį yra daug stipresnis, nei mėnesio laiko kūdikio.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai