Kaip išmokyti vaiką valgyti savarankiškai?

Šaukštas – vienas iš pirmųjų instrumentų, kurį vaikas ima naudoti „pagal paskirtį“. Išmokti valgyti savarankiškai – išties svarbus žingsnis, ir be tėvelių pagalbos apsieiti neišeina.
 
Kada pratinti vaiką valgyti savarankiškai, priklauso tik nuo jūsų, bet kuo ilgiau jį saugosite nuo galimų sunkumų, kuo labiau jį globosite, tuo lėčiau jis mokysis naujų įgūdžių. Ir atvirkščiai – jeigu skatinsite norą būti savarankiškam, vaikas visko išmoks daug greičiau.
 
Pirmas žingsnis – pasisemti kantrybės (viskas užtruks ne dieną ir ne dvi, o nesėkmės – neišvengiamos). Po kiekvienų savarankiškų pietų greičiausiai teks šluostyti ne tik stalą, bet ir vaiko veidą, grindis, tačiau skirti laiko pamokoms tikrai verta!
 
Kada pradėti?
 
Savarankiško valgymo įgūdžių vaikai išmoksta skirtingu metu. Dažniausiai 1-1,5 metų vaikučiai jau pradeda valgyti patys.
 
Psichologai rekomenduoja siūlyti vaikui imti šaukštą į rankas tada, kai atžala jau tvirtai sėdi vaikiškoje kėdutėje ir valgo iš šaukštuko padedamas mamos (maždaug 7-8 mėnesį).
 
Savarankiškumas pradeda reikštis, kai vaikas ima pats valgyti sausainius, džiūvėsėlius, duoną. Kitas etapas – imti maistą iš lėkštės rankutėmis. Barti vaiko už tai nereikia – tai savotiška treniruotė: vaikas mokosi paimti maistą ir įsidėti į burną, lavina savo smulkiąją motoriką (t.y. nykščiu ir smiliumi suimti ir laikyti daiktus). O štai tada jau galima duoti ir šaukštą.
 
„Savitarna“
 
Pratinti valgyti virtuvėje arba valgomajame reikia nuo mažens. Geriausia maitinimui turėti specialią kėdutę su nuimamu staliuku, kad mažyliui būtų patogu valgyti.
 
Taip pat vaikas turėtų turėti nuosavus nedūžtančius indus: šaukštą, dubenėlį ar gilesnę lėkštutę, puodelį. Tokiomis savybėmis pasižymi temperatūrai atsparus plastikas.
 
Lėkštutė: mažam vaikui ji turėtų būti pakankamai gili, geriausia – „prisisiurbianti“ prie stalo (tada ją bus sunku numesti ar apversti). Valgyti bus įdomu, jeigu indas papuoštas kokiais nors gyvūnėliais ar pasakų personažais. Būna „šildomų“ indų – t.y. lėkštučių su rezervuarais, į kuriuos pripilama karšto vandens, kad maistas ilgiau neatšaltų.
 
Puodelis: turėtų būti nedidelis (iki 100-125 ml), su rankenėlėmis iš abiejų pusių, kad vaikas galėtų laikyti jį abiem rankom.
 
Šaukštas: pageidautina – specialiai kūdikiams (nedidelis, neslidžia patogia rankena, nuapvalintas, toks, kad būtų patogu paimti maža vaikiška rankute).
 
Šakutė: galima pradėti naudotis sulaukus 1,5-2 metukų, kai jau mokama naudotis šaukštu. Dantukai turėtų būti neaštrūs, nuapvalinti, kad vaikas nesusižeistų. Reikia parodyti, kaip šakute pasmeigiamas maistas (kotleto, žuvies gabaliukai ir t.t.), kaip ja pakabinti košę ir įsidėti į burną taip, kad nesusižeistų.
 
Peiliukas: galima duoti apie 2,5-3 gyvenimo metus. Įrankis turi būti neaštrus, vaikiškas. Būtina parodyti, kaip juo naudotis.
 
Seilinukas. Medžiaginių reikėtų turėti bent kelis. Geriausia, kad būtų neperšlampantys. Beje, labai patogu naudoti ir seilinukus, pagamintus iš minkšto lankstaus plastiko, su užriestu krašteliu (kad skystas maistas netekėtų rūbais žemyn) – juos paprasta nuplauti ir jie greitai džiūsta. Tokį užtektų turėti ir vieną – jau po 5 minučių galėsite jį naudoti vėl.
 
Bendrieji principai
 

 • Sprendimą dėl vaiko savarankiško maitinimosi būtina aptarti su visa šeima – priešingu atveju išeis taip, kad mama moko valgyti šaukštu savarankiškai, o močiutė ar tėvelis maitins vaiką patys (o šis gali aptingti ir nenorėti mokytis).
 • Mokytis reikia kasdien, kad vaikas nepamirštų, kaip naudotis įrankiais. Kita vertus, jeigu mažylis serga, jam dygsta dantukai, jis pavargo arba yra blogos nuotaikos – nereikia jo versti valgyti savarankiškai. Tą kartą geriau pamaitinti iš šaukštelio, o kai vaiko būklė stabilizuosis, vėl pasiūlyti valgyti pačiam.
 • Tėveliai būtinai turi rodyti, kaip valgo patys, todėl pasistenkite valgyti visi kartu. Vaikai mėgdžioja tai, ką mato, todėl jūsų pavyzdys paskatins juos būti savarankiškais.
 • Maitinti reikėtų vienu ir tuo pačiu metu.
 • Pirmiesiems bandymams geriausiai tinka košės ir tyrelės – kitaip tariant, tirštas maistas, kurį bus paprasčiau šaukštu nunešti iki burnos. Sriubą atidėkite vėlesniam laikui.
 • Siūlyti valgyti savarankiškai geriausiai tada, kai vaikas tikrai alkanas. Pageidautina, kad tai būtų jo mėgstami patiekalai.
 • Nereikia vaikui ant stalo iš karto padėti viską, ką valgysite pietums ar vakarienei – antraip jis išsirinks, kas jam patinka labiau, o viso kito atsisakys. Pirmasis ir antrasis patiekalas turėtų būti patiekiami atskirai.

 
Geriam iš puodelio
 
Pradėti mokinti gerti iš puodelio galima 6-8 mėnesį. Tarpinė grandis tarp buteliuko ir puodelio yra gertuvė – plastikinis puodukas su specialiu dangteliu ir snapuku, iš kurio skystis patenka tiesiai į burną. Tai nėra būtinas indas – galima pereiti iš karto prie puodelio, bet jeigu jums bus patogiau – pradėkite nuo gertuvės.
 
Parodykite vaikui, kaip gerti iš puodelio – iš pradžių atsigerkite patys, o tada pridėkite puoduką mažyliui prie lūpų, leiskite išgerti gurkšnelį ar du jo mėgstamo gėrimo. Pradžioje būtina prilaikyti indą, kad vaikas neapsipiltų, tačiau vaikas ir pats labai greitai supras, kaip reikia palenkti puoduką, kad skystis patektų į burną. Mokydami nepamirškite šių taisyklių:
 

 • Pradžiai pilkite į puoduką tik 3-4 gurkšnelius, kad vaikas nepaspringtų;
 • Gėrimas mažyliui turi būti įprastas.

 
Etiketas
 
Etiketo taisyklių taip pat reikia pradėti mokyti nuo mažens.
 

 • Prieš valgį būtina nusiplauti rankas. Parodykite, kaip tai daroma, paaiškinkite, kam tai reikalinga.
 • Nemaitinkite vaiko ne virtuvėje arba žaidimų metu. Daugelis mamyčių, norinčių pamaitinti atžalą, apsupa ją žaisliukais – tai nėra gerai. Leiskite vaikui suprasti, kad prie stalo reikia valgyti, o žaidimams laiko bus po to.
 • Neleiskite vaikui žaisti su maistu ir įrankiais. Jeigu vaikas nebenori valgyti ir ima žaisti, neverskite jo sėdėti prie stalo.
 • Nebarkite vaiko už „negrabumą“ – geriau išmokykite jį naudotis servetėle. Tinkamiausias tam metas – metukai su puse. Iš pradžių parodykite, kai ir kam naudojama servetėlė, o tada duokite ją vaikui.

 
Taisyklės tėveliams
 

 • Neverskite vaiko valgyti per prievartą – priešingu atveju formuosite neigiamą požiūrį į maistą.
 • Neskubinkite valgančio mažylio.
 • Nepalikite vaiko vieno – jis gali užspringti.
 • Būtinai girkite mažylį už pastangas, net jeigu jam nelabai sekasi.
 • Nekelkite atžalai neįvykdomų užduočių.
 • Nedarykite už mažylį to, ką jis jau gali pats.

 
Sėkmės!

Komentarai

Kūdikių ir vaikų raida

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Kalbant apie vaikus Japonijoje nevartojami žodžiai "blogas" ir "negeras".

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai