Jei vaikas dažnai serga (I dalis)

Dažnai sergančių vaikų mūsų dienomis yra labai daug. Tai – rimta problema, nes nuolat pasikartojančios ligos pablogina sveikatos rodiklius, lėtina protinį ir fizinį vystymąsi, formuoja naujas patologijas, lemia tai, kad ateityje sveiko palikuonio susilaukti yra sunkiau. Lyg to dar būtų maža, šeimoje jaučiama didelė įtampa, sumažėja jos socialinis aktyvumas, tėveliai neretai puola į neviltį. Gydytojai, apžiūrėdami tokį ligoniuką, konstatuoja: „Jis priklauso dažnai sergančių vaikų grupei“. Medicinoje yra terminas „bendras vaikų sergamumas“. 45–55 % visų vaikų ligų atvejų priklauso tiems vaikams, kurie dažnai ir ilgai serga. Paprastai tai būna silpno imuniteto mažyliai, kurių kvėpavimo takų ligas apsunkina bakterinės ligos.

Minėtajai grupei vaikai priskiriami atsižvelgiant į tai, kiek kartų per metus sirgta ūmiomis kvėpavimo takų ligomis, taip pat ir į komplikacijas: iki 2–3 metukų – 6 susirgimai per metus ir daugiau; suėjus 4 metukams – 5; 5–6 metukų vaikams – 4 susirgimai; sulaukus 7–8 ir daugiau – 3. Vaikai su lėtine pneumonija ir bronchine astma į šią grupę nepatenka – jie priskiriami kitai, kaip turintys plaučių ir bronchų patologiją.

Dažnos kvėpavimo takų infekcijos labai sutrikdo vaiko sveikatos būklę, lemia antrinio imunodeficito formavimąsi.

Kodėl tavo vaikas dažnai serga?

Tavo mažylį supa žmonės, aplinka. Atsakyk sau į šiuos klausimus ir išanalizuok padėtį.

  • Ar šeimoje yra suaugusiųjų, sergančių lėtinėmis kvėpavimo takų ir LOR organų ligomis?
  • Prisimink ligas, kuriomis sirgai nėštumo metu: ar nesirgai angina, virusine kvėpavimo takų infekcija? Esmė ta, kad šios ligos pažeidžia net negimusio mažylio imunitetą.
  • Didelę įtaką vaiko imuninei sistemai turi nėščiosios toksikozė, žalingi tėvelių įpročiai. Rūkančios moterys dažnai susilaukia nusilpusių ir nedidelės kūno masės vaikų. Pasyvus rūkymas taip pat kenksmingas – jis prisideda prie pakartotinių kvėpavimo takų ligų vystymosi. Alkoholio vartojimas nėštumo metu neretai lemia toksikozę, priešlaikinį gimdymą, nedidelę naujagimio kūno masę, o ateityje – dažnas vaiko kvėpavimo takų ligas.
  • Vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių vaikų sergamumą, yra racionali mityba. Tikriausiai žinai, kad maitinimas krūtimi teigiamai veikia mažylio imunitetą, didina atsparumą infekcijoms. Moters piene yra pakankamai medžiagų (ypač – imunoglobulino A), kurios užkerta kelią viršutinių kvėpavimo takų, žarnyno ir vidurinės ausies ligoms. Dažniau serga neišnešioti vaikai, taip pat tie, kurie turi virškinimo sutrikimų, serga anemija, žarnyno disbakterioze, užkrūčio liaukos hiperplazija. Po skiepų būtina saugoti mažylius nuo peršalimo ir kontakto su ligoniais.
  • Dėl dažnų kvėpavimo takų ligų neretai galima kaltinti prastas buitines sąlygas, tačiau pakartotinai serga ir pasiturinčių šeimų vienturčiai. Šiuo atveju taip nutinka dėl vadinamosios „hiperpriežiūros“ – oro temperatūra bute visada per aukšta, mažylis permaitinamas, per daug šildomas, retai išvežamas į lauką.
  • Dažnai sergama ir dėl netinkamo gyvenimo būdo. Vaikai negrūdinami, mažai laiko preleidžia gryname ore, bute nesilaikoma elementarių sanitarinių ir higienos normų.
  • Kaip jau minėta, vaikučius reikia saugoti nuo kontakto su ligoniais. Dauguma mamyčių skundžiasi, kad kai tik mažylis pradėjo lankyti darželį, jis ėmė dažnai sirgti. Užsikrėsti galima ir viešajame transporte, tad geriau lankyti tokį darželį, kuris būtų netoli nuo namų, kad iki jo būtų galima nueiti pėstute – rizika susirgti kvėpavimo organų ligomis sumažės 15–17 %.

Gydykitės kartu

2 psl. »

Komentarai (6)

nesvarbu 2012-12-22 10:49
Na as daznai sergu labausei bet nuo vaikystes nesirgau
Aušra 2012-08-13 12:20
Straipsnis rašytas aiškiai tendencingai, siekiant iškišti fitoterapiją. Nieko nerašoma apie dar nebrandų pačių mažiausiųjų imunitetą. Nežinau ar anksčiau vaikai mažiau sirgo - gal niekas tiek dėmesio nekreipė ir viskas. Kaip ir soc. rizikos šeimose.
Gita 2012-02-08 22:37
Iš dalies sutinku su Karolina, bet man atrodo, kad didelę įtaką vaikų imunitetui daro ir šiuolaikinis gyvenimo būdas: mityba, naudojamos higienos priemonės ir t.t.
Karolina 2012-02-08 15:33
Vis dėl to aš esu įsitikinusi, kad "šiuolaikiniai" vaikai nuolatos serga dėl paprasčiausio perdėto tėvelių rūpesčio. Vaiko organizmą reikia nuolatos grūdinti. Jei mažylis auga šiltnamio sąlygomis, tuomet nieko keisto, kad ligos nuolatos puola
Vida 2012-02-08 13:40
Girdėjau, kad labai geras daiktas. Turbūt vitaminų daug, o jų šaltuoju metų laiku trūksta
Lina 2012-02-08 13:26
Ačiū už receptus :) pastebėjau, daugelyje straipsnių minima erškėtuogių arbata. Ar ji tikrai toks jau stebuklingas vaistas?

Vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Vienos dienos kūdikio gebėjimas suspausti kumštį yra daug stipresnis, nei mėnesio laiko kūdikio.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai